08.11.2020 6 minut čtení

6 charakterových vlastností opravdových lídru. Které z nich máte a které vám naopak chybí?

V dnešním kapitalistickém světě najdeme mnoho samozvaných lídrů, kteří hlásají do světa svá moudra a rádoby know-how. Ti skuteční lídři, kteří měnili svět kolem nás k lepšímu, však promlouvali skrze své vlastnosti a činy. Skrze svůj ryzí charakter.

V historii najdeme mnoho hrdinných postav, opravdových lídrů, kteří chtěli skutečně zlepšit svět a do určité míry se jim to povedlo. A to vše nezištně, protože to vycházelo z jejich vlastního charakteru, z jejich srdce, chcete-li. A jen díky tomu jejich odkaz žije i nadále a my se od nich můžeme mnohému naučit. 

Možná jste se jako přirozený lídr nenarodili, ale věda už mnohokrát dokázala, že své vůdčí schopnosti může každý člověk v průběhu života zlepšovat. Projděte si proto těchto 6 charakterových vlastností a sami sebe v zrcadle se zeptejte, zda tyto vlastnosti dostatečně pečlivě pěstujete také v sobě.

1. Odvaha

Opravdoví lídři jsou odhodlaní dosáhnout svých vizí a cílů, a to i přes značné překážky, které je na cestě s jistotou potkají. Místo obav nebo strachu před sebou však vidí výzvu, kterou touží zdolat. Samozřejmě vnímají stres plynoucí z té či oné situace, ale i tak zachovají klid a sebevědomě vyjdou vstříc nebezpečí, nebojí se riskovat, zatímco většina zbaběle uteče.

V roce 1955 cestovala jistá Rosa Lee Parks autobusem přes Alabamu a když ji bělošská žena chtěla ze sedadla vyhodit, tak se s kuráží sobě vlastní odmítla postavit a odejít. Tehdejší období bylo pro černochy opravdu drsné, ale i tak se Rosa rozhodla hrdinně stát si za svým. Naštěstí nebyla zbita nebo zabita, jako mnozí jiní, ale byla zatčena a na čas uvězněna. Její kuráž a hrdinský postoj však měly za následek silný bojkot a nepokoje na adresu autobusového dopravce v Montgomery.

2. Vášeň

Opravdoví lídři projevují při cestě za naplněním své vize nezdolnou vášeň. Jejich úroveň nadšení a ujištění, že se jedná o správnou věc, se nakonec stane velmi důležitým faktorem při ovlivňování jejich lidí nebo týmu. Celá skupina je pak ohromně nabuzena a touží podat lepší výkon nebo něco skutečně změnit.

Mahátma Gándhí byl v Indii všeobecně známý ideologický lídr a politik, a když se rozhodl bojovat za hnutí, které chtělo docílit nezávislosti Indie, spustil tím skutečnou lavinu. Své hnutí vedl v boji proti Britskému impériu a jeho nadvládě, za což byl několikrát zatčen a odsouzen. Výsledkem jeho neustávajícího a vytrvalého boje je však svobodná Indie. A z Gándhího je nesmrtelná ikona.

3. Čestnost

Ač si někteří budou stát za názorem, že se vyplácí být přizpůsobivým oportunistou, ve skutečnosti se více vyplácí být čestným a upřímným lídrem. Opravdoví lídři jsou vždy a ke všem čestní. Říkají za každé situace pravdu, ač se to třeba někomu nelíbí. Stejný styl komunikace očekávají i od druhých a když jim někdo řekne něco nepříjemného, neurazí se, ale ocení přímý postoj a vezmou si z toho poučení.

Čestný a upřímný postoj Abrahama Lincolna z něj udělal v mnoha přích a situacích soudce či rozhodčího. Lidé ho pro jeho velké zákony cti uznávali a díky tomu mu vkládali do rukou moc rozhodovat nad různými situacemi. Lincoln byl vždy pravdomluvný, férový a čestný, to to v lidech vzbudilo důvěru, nebylo tak žádným překvapením, že se nakonec stal i prezidentem Spojených států.

4. Sebevědomí

Osvojení si sebedůvěry je pro skutečné lídry zásadním bodem k dosažení úspěchu. Lídr se stane lídrem právě tím, že dosahuje krok za krokem menších úspěchů, které v něm nakonec vypěstují neochvějnou sebedůvěru. Jak se tito lídři posouvají, začínají se stávat pro ostatní atraktivními a ti je pak oddaně následují.

Typickým představitelem seběvědomého lídra byl spoluzakladatel Apple a legendární inovátor Steve Jobs. Ten byl vždy plně koncentrovaný na svůj cíl a svým silným přesvědčením dokázal davy lidí a zaměstnanců strhnout na svou stranu. A i když byl v některých situacích nelítostný a krutě upřímný, lidé by klidně položili život za to, abyste společně s ním mohli pracovat na naplnění jeho vize. 

5. Nesobeckost

Příkladem skvělého lídra byl i americký prezident John Fitzgerald Kennedy. Při svém proslulém proslovu řekl: “Neptejte se, co může vaše země udělat pro vás – ale ptejte se, co můžete vy udělat pro svou zemi.“ Tak vypadá postoj opravdových lídrů. Jsou více zaměřeni na úspěch skupiny či společnosti, než na své vlastní záměry. 

Nelson Mandela mnohokrát projevil příkladnou nesobeckost, díky které se stal jedním z nejuznávanějších lídrů světa. Jeho víra a nadšení pro obětování se rozpolcené společnosti se zapsala do srdce milionů lidí a z Mandely udělala hrdinného bojovníka za dobro světa. V době rasismu a utrpení jako jeden z mála vedl svůj lid a stal se pro ně odvážnou modlou, která stojí za dnešní lepší Afrikou.

6. Starostlivost

Opravdoví lídři určitým způsobem pečují o svět, snaží se z něho udělat lepší místo k žití. Ač se toto označení může zdát jako zasněnost, jsou tací, kteří svými činy v druhých opravdu probudili pocit, že svět je díky nim lepší. Tito lídři vyzařují přátelskost a vlídnost a svými činy skutečně znamenitě zlepšují životy ostatních.

Zářným příkladem takového starostlivého lídra je Matka Tereza. Její celoživotní péče o chudé a znevýhodněné lidi je jedním z největších a nejsilnějších příkladů oddanosti druhým. Rozhodla se být lidská a chtěla sloužit zavrženým a trpícím jedincům na celém světě. Proto dnes není možná lepšího příkladu opravdové lidskosti.

A jak jste na tom vy, které z těchto vlastností jsou vám vlastní? A které naopak postrádáte? Odpovězte si na to upřímně a podnikněte kroky k tomu, abyste svůj přístup k vůdcovství zlepšili správným směrem.

#osobnirozvoj #charakter #psychologie #sociologie #leadership #management

Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Mám všechny, ale tak napůl řekl bych :D
  +2
 • Co opravdu v naší společnosti postrádám, jsou morální autority. Přitom naši úžasní lékaři, vědci, spisovatelé, filozofové by si rozhodně zasloužili více pozornosti. A nám všem by to určitě prospělo...Děkuji za skvělý článek!   

  0
  • Bohužel, kvůli nedostatečně kvalitnímu vzdělávacímu systému se u nás prosazují spíše hlasití hrubiáni, burani, podvodníci a jim podobní...snad se to časem změní 🙏

   0