Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
19.11.2019 4 minuty čtení

Geniální nápad nebo anarchie? Zakladatel Wikipedie spouští sociální síť, kde lze upravit cizí posty

Zveřejníte příspěvek na sociální síti, a když se k němu za 10 minut vrátíte, tak je místy upravený. Vrátíte se za dalších 10 minut a váš původní příspěvek už tam vůbec není. Je smazaný. To není zlý sen, ale realita nové sociální sítě.

Novou sociální síť spustil Jimmy Wales, jeden ze dvou zakladatelů Wikipedie. S touto internetovou encyklopedií není jeho sociální síť nijak provázaná, ale měla by fungovat podobně - bez reklam a zdarma. Provoz by měl být financován výhradně díky dárcům a jejich příspěvkům. Takových štědrých uživatelů nebo možná jen fanoušků se už našlo přes 200.

Tato sociální síť má bojovat proti nekvalitnímu obsahu a click-baitům. Byla spuštěna bez velkého humbuku na adrese wt.social. Název koresponduje s doménou, jen jsou použita velká písmena a dvojtečka, tedy: WT:Social. Uživatelé mají možnost sdílet články, u kterých je náležitě označeno, odkud pochází. Komentáře jsou naprostou samozřejmostí.

 

Pro deník The Financial Times zakladatel uvedl: „Byznys model sociálních médií založený čistě na reklamě je problematický. Ukazuje se, že vítězem je obsah s nízkou kvalitou. Lidé už mají dost bordelu, který je všude kolem. Zpravodajské organizace v tomhle náročném prostředí dělají, co mohou, ale ve skutečnosti je to problém distribuce.“

Podstatné rozdíly

Pravděpodobně si budete pamatovat dobu, kdy se příspěvky na Twitteru nebo Instagramu řadily chronologicky, tedy od nejnovějších. Facebook už se ani netají tím, že timeline upravuje každému uživateli na míru podle „jeho“ zájmů. Běžně jsou dnes upřednostňovány příspěvky s vyšší interakcí. WT:Social se v tomto vrátí ke kořenům sociálních sítí a bude obsah řadit klasicky dle časové osy. V množství příspěvků by tak ale mohly zapadnout ty důležité, zajímavé a kvalitní. I na to ale Wales myslel a je připraveno tlačítko „upvote“, které doporučuje daný obsah. To pravděpodobně budou znát uživatelé Redditu.

Dalším rozdílem a zřejmě tím nejpodstatnějším je boj proti urážlivým příspěvkům, manipulativnímu obsahu a podobným špatným praktikám. Wales tvrdí, že systém najímání moderátorů (přesně tak funguje Facebook a má jich tisíce) není udržitelný. Bude se tedy, stejně jako u Wikipedie, spoléhat na sílu komunity.

Wales říká, že:

„Téměř všechno na WT:Social je možné editovat. To samo o sobě hodně motivuje k dobrému chování, protože pokud řeknete něco nevhodného, někdo to prostě vymaže.“

Zda se jeho očekávání naplní a uživatelé nebudou možnost editace cizích příspěvků zneužívat, ukáže až praxe. Zaregistrováno už je tisíce uživatelů. Cílem Walese je ale doběhnout dříve zmiňované větší sociální sítě, takže nechce mít 50 ani 500 tisíc uživatelů. Chce jich 50, 500 nebo i více milionů. Facebook má prý v současnosti skoro 2,5 miliardy aktivních uživatelů. Můžeme jen hádat, kolik z toho je falešných profilů, ale i kdyby byla aktivní miliarda skutečných uživatelů, je to úctyhodné číslo.

 

Podle deníku The Financial Times se Wales o financování projektu neobává a odkazuje na jiné služby, které fungují na bázi předplatného od uživatelů. Zmiňuje například The New York Times, Spotify nebo Netflix. Tyto služby sice ukazují, že i mladá generace je ochotná platit za kvalitní online obsah, ale zda k tomu Wales cílí i se svou novou sociální sítí není jasné a to zvláště, když se vezme v úvahu, že vznikla jako spin-off od Wikitribune, projektu zaměřeného na žurnalistiku, který před dvěma a půl roky Wales založil.

Start platformy Wikitribune doprovázela velká crowdfundingová kampaň, ale ani tak si projekt nezískal potřebný počet uživatelů, aby Wales spolu s Oritem Kopelem (druhý zakladatel) mohli mít dále najaté reportéry a editory. WT:Social má i bez crowdfundingu lépe našlápnuto, tak můžeme sledovat další vývoj.

Při pokusu o registraci mě WT:Social zařadil v pomyslné pořadové listině až na místo s číslem 175 tisíc. Čekání by mělo jít zkrátit uhrazením 13 dolarového měsíčního nebo 100 dolarového ročního příspěvku. Na konci minulého týdne byli noví uživatelé řazeni do pořadové listiny s číslem mezi 50 a 60 tisíci, takže zájem o registrace je evidentně velký, a pokud tyto čísla negeneruje počítač náhodně, tak se za tři dny registrovalo zhruba 120 tisíc lidí.

 

#wikipedie #socialnisit #network #socialnetwork #anarchie #jimmywales #wales

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Nepřekvapuje mě, že se zaregistruje několik stovek tisíc zvědavých lidí. Wales má díky wikipedii jméno a je pro něj snadné si udělat reklamu. Ten projekt však nemá moc šanci na úspěch, už jenom ten název to "zabíjí"...
    +2
    • Souhlasím, také mě to nijak nenadchlo, v podstatě to nenabízí nic nového, jen svým způsobem více moderátorů...
      0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím