18.11.2019 4 minuty čtení

Vedoucí marketingu Applu nazval Chromebooky levnými testovacími nástroji

Konkurenční boj mezi společnostmi Apple a Google na americkém trhu v segmentu školství a vzdělávání přitvrzuje. Poslední ostré vyjádření na účet Googlu pronesl šéf marketingu Applu.

Čím je známý Apple? Chvíli se zamyslete. Pravděpodobně se shodneme na tom, že rozhodně nepatří k nejlevnějším značkám techniky, ale na druhou stranu se mu musí nechat i to, že je známý pro svou prémiovější kvalitu počítačů a tabletů. S tím už možná někdo souhlasit nemusí, ale na chvíli to prosím připusťte.

Apple se navíc snaží už několik let zaujmout studenty a celkově i školy tím, že jim nabízí produkty, aplikace pro vzdělávání a jiné služby se slevou. Na domácím americkém trhu má ale silného konkurenta, kterým je Google.

A zde nastává konflikt. Vzhledem k poslednímu vyjádření vedoucího marketingu Applu je možné říci, že Apple Google vnímá jako konkurenta, vetřelce, který studenty a školy zaplavil počítači, které jsou sice levné, ale neprobouzejí v dětech kreativitu a slouží jen pro testování.

 

Tímto způsobem se vyjádřil Phil Schiller, jež je dlouholetým šéfem marketingu v Applu a kterého můžete znát z prezentačních keynote. Jeho vyjádření padlo v dlouhém rozhovoru pro CNET, kde byl nejdříve dotazován na nový Macbook Pro 16“. V závěru rozhovoru ale přišla i otázka, jak se Apple dívá na růst popularity Chromebooků (levné notebooky od Googlu běžící na operačním systému Chrome OS) na vzdělávacím trhu.

Jeho vyjádření v originálním znění:

„Chromebooks have gotten to the classroom because, frankly, they're cheap testing tools for required testing. If all you want to do is test kids, well, maybe a cheap notebook will do that. But they're not going to succeed.“

Chromebooky označil za levné testovací nástroje a předpověděl jim neúspěch. Ze své pozice marketingového šéfa pochopitelně nezapomněl zdůraznit, že pro mladší děti je ideálním společníkem iPad, protože je inspiruje ke kreativitě a pomůže jim v učení.

Následovalo vyjádření Schillera i k počítačům s operačním systémem Windows, protože zde mu bylo namítnuto, že řada profesionálních kreativců přechází k počítačům s Windows právě od Applu. V tomto případě už ve svém vyjádření nebyl tak ostrý a útočný, ale kulantně se vyjádřil v tom smyslu, že svět je pestrý, a tak si každý může vybrat svůj pracovní nástroj. Opět ale nezapomněl dodat, že PC nebude nikdy tak skvělý jako Mac.

 

Když bych já osobně měl zhodnotit vyjádření Schillera, tak si říkám, že co jiného bychom také od vedoucího marketingu mohli očekávat, že? Své produkty musí pochválit a konkurenci naopak pohanět. Ale říkám si, zda to tak velká společnost má zapotřebí? Protože šéf marketingu je tak vysoká pozice, že nemluví jen za sebe, ale za celou společnost a takhle tvrdě se opírat do konkurence mi přijde možná až moc odvážné.

Navíc, když se na to podíváme objektivně, tak zrovna v oblasti školství a vzdělávání obě tyto platformy nabízejí téměř to samé. Respektive není to to samé, ale rozhodně mezi nimi není tak diametrální rozdíl, aby to mohlo ovlivnit vývin žáka.

Oblast vzdělávání a školství necháme jiným, ale nabízí se otázka, která z těchto platforem je lepší pro byznys. Nutno podotknout, že nepřijdu s něčím převratným nebo novým. Je to totiž úplně jednoduché. Pracujte s tím, co vám osobně nejvíce vyhovuje. Pokud řídíte společnost a vaší prací je, nadneseně řečeno, telefonovat, psát maily a řídit činnost druhých, pak je úplně jedno, na jakém přístroji pracujete a spíše by stálo za to poznat potřeby vašich podřízených. Jestliže se ale dostanete k činnostem jako je například střih videa nebo jiné graficky náročné operace, pak by bylo vhodné poznat možnosti, které skýtá konkurenční nabídka. Tedy jestli pracujete na PC, prozkoumat, zda by to na Macu nebylo lepší a naopak.

Dohady mezi příznivci jednotlivých značek a společností tady byly vždy a nejspíše i vždy budou. Nejdůležitější ale je, aby rozvoj vašeho byznysu nebrzdil stroj. Kdyby k tomu došlo, je určitě čas na změnu.

#apple #marketing #chromebook #mac #google #notebook #laptop

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Já bych neřekl, že lidem je i v případě obyčejných činností jedno, na čem pracují. Zrovna dneska jsem četl, že někteří zákazníci opouštějí Fitbit, protože nevěří, že je Google (Alphabet je nový majitel značky) nebude nějak sledovat... a plánují zamířit například k Apple Watch. Jedna velká výhoda Apple, která do budoucna masivně poroste na hodnotě, je soukromí. Zrovna Google je tím lezením do soukromí svých uživatelů dost profláklý. V důsledku to asi jedno být může, protože drtivá většina běžných uživatelů stejně nic převratného Google svým brouzdáním neposkytne. Skupina lidí, které tohle čmuchání a neustálý dohled vadí, se ale rozrůstá. Věřím, že v budoucnu se za garanci takového "technologického soukromí" budou platit velké peníze. Link: https://www.cnbc.com/2019/11/17/people-getting-rid-of-fitbits-after-google.html
  +1
  • Ačkoliv jsem s Chromebookem spokojený, tak tady ti musím ovšem dát za pravdu :))
   0
 • Také se musím Chromebooku zastat, mě osobně přijde pro práci naprosto ideální :) svítící jablíčko z druhé strany obrazovky oželím :D
  0
 • Chromebook je top záležitost, jsem už několik let věrným a spokojeným uživatelem :))
  0