18.11.2019 5 minut čtení

Může boháč porušovat zákony? Ne, ale může je změnit, aby je porušit nemusel

Pravděpodobně jsou situace, kdy velmi bohatí lidé jednali za hranou zákona a kvůli známému jménu či financím jim to prošlo. To ale není správné. Jak si poradil Bill Gates v situaci, kdy hrozilo, že by zákon porušil? Zasadil se o jeho změnu.

Když patříte mezi nejbohatší lidi na světě, můžete si dovolit ledasco. Ale měnit zákony? To už je trochu moc, ne? Pojďme se podívat, co donutilo Billa Gatese pustit se do dlouhého právního vyjednávání s americkými úřady.

I miliardáři si čas od času rádi udělají radost a něco si koupí. Tak tomu bylo v osmdesátých letech i u Gatese. Rozhodl se koupit si Porsche 959, jeden z nejrychlejších a nejúchvatnějších supersportů své doby. Cena ani dovoz nebyl problém, ale dostat legálně vůz na americké silnice vyžadovalo velké odhodlání a trpělivost.

Nejdříve ale ještě nahlédneme do vzdálenější minulosti, kdy v sedmdesátých letech na svět dopadla první ropná krize. Jejím sekundárním následkem byl výrazný růst hodnoty dolaru. Jak se to promítlo do automobilového průmyslu? Například vůz značky BMW bylo možné v USA pořídit za 25 tisíc dolarů. V Evropě ale stejný model vyšel na 15 tisíc dolarů.

Podnikaví zákazníci proto neváhali pořídit vůz v Evropě, zařídit transport do USA a dodatečně automobil upravit, aby splňoval všechny americké předpisy. I po absolvování takového procesu zákazníci stále ušetřili tisíce dolarů. Jenže zisky amerických dealerů takových automobilek rapidně klesly. Mezi roky 1973 a 1974 měl pokles například u Mercedesu být asi 300 milionů dolarů. A někteří odvážnější zákazníci ani vozy nenechali upravit, aby splňovaly americké předpisy.

Takové machinace se nelíbily hned několika evropským automobilkám. Spojily své síly a po amerických úřadech požadovaly omezení šedého dovozu. V roce 1988 začalo platit nařízení IVSC, které platí i dnes a zakazuje dovoz aut mladších 25 let. Mimo jiné je důvodem nesplnění bezpečnostních parametrů a emisních kritérií.

Tím se stal prakticky nemožný vlastní dovoz automobilů, které neprošly úpravami pro americký trh. A dovoz upravených aut se stal finančně nesmyslným kvůli přehnaným požadavkům na různé testy. A v tento moment se do toho vlastně úplně nevinně zapletl Bill Gates.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, Gates si pořídil Porsche 959, ale to bylo přesně v roce 1988 odesláno z Německa do USA přes oceán. Než loď doputovala do přístavu v San Franciscu, začalo platit výše uvedené nařízení a Porsche tak místo ke Gatesovi zamířilo do skladiště celního úřadu.

Porsche 959

Procedura, která by zajistila, aby byl dovoz tohoto modelu do USA legální, by zahrnovala crashtesty, při kterých by musela být zničena 4 taková auta. Vzhledem k tomu, že automobilka plánovala vyrobit pouze 345 kusů tohoto modelu, není se čemu divit, že k této proceduře nedošlo.

V této nezávidění hodné situaci ale nebyl Gates sám. Dalším vlastníkem Porsche 959, které nemohlo v USA na silnice, byl Bruce Canepa, automobilový závodník a sběratel. Canepa se pustil do hledání právníka, který by mu s touto situací pomohl. V roce 1990 vznikla „koalice speciálních vozidel“. V té byl Gates, Canepa, několik dalších milionářů, kteří chtěli auta dovezená z celého světa a právníci z Pensylvánie. Společnými silami se pustili do vyjednávání s americkými úřady.

Až v roce 1999, tedy o celých 9 let později, vstoupil v platnost dodatek, který umožnil dovoz aut mladších 25 let legální cestou. Jaké byly podmínky? Vůz musel být ze série menší než 500 kusů a za rok nesměl najet více než 4 tisíce kilometrů. Majitel také musel doložit jeho technologickou nebo historickou jedinečnost.

Zdálo by se, že je vyhráno, ale konkrétně Porsche 959 vyhráno ještě nemělo, protože zelenou na dovoz dalo Ministerstvo dopravy, ale ne agentura pro ochranu životního prostředí. Ta stále trvala na emisních testech. A aby to nebylo tak jednoduché, Porsche mělo projít emisními testy v Kalifornii, kde jsou tyto testy ještě přísnější. A dalším problémem bylo, že se Porsche 959 automaticky vyrábělo bez katalyzátoru.

Tyto komplikace už ale pro Gatese byly maličkostí, protože stačilo poslat vůz zpět do Německa, kde automobilka ochotně provedla potřebné úpravy, aby vůz splňoval všechny emisní předpisy a poslala ho zpět do USA.

Gates se tak po dlouhých 13 letech konečně mohl legálně v USA projet ve svém Porsche 959. Akce s právníky, úpravou vozu i vyjednávání s úřady jistě vyšla na miliony dolarů. Prosazení dodatku a splnění všech emisních nároků byla ale Gatesova osobní výhra. A také ukázka jeho vlivu a v tomto případě i moci peněz. Díky tomu ale dnes mohou v USA jezdit desítky vzácných vozů z celého světa.

Všechno je to názornou ukázkou, jak velkou moc mají peníze a známé jméno. Dobré zdraví a další důležité věci si za ně nekoupíte, ale s trochou nadsázky můžete měnit i zdánlivě neměnné zákony USA.

#billgates #gates #zakon #auto #porsche

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.