18.11.2019 7 minut čtení

Filozofie neustálého zlepšování, která stojí za ekonomickým zázrakem Japonska? Zkuste Kaizen!

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se Japonsku podařilo po devastující prohře v 2. světové válce dostat svou ekonomiku tak rychle nejen zpět na nohy, ale i na světovou špičku? Země má dnes 3. nejvyšší HDP na světě a může za to děkovat této filozofii.

Kaizen v japonštině znamená "změna k lepšímu" či "zlepšení" a jde o byznysovou techniku kladoucí důraz na neustále zlepšování všech existujících funkcí, přičemž na úrovni společnosti je jedním ze základních pravidel nutnost zapojit do tohoto procesu všechny zaměstnance od CEO až po ty nejníže postavené pracovníky. 

Úplný zárodek metody Kaizen překvapivě neleží v Japonsku, ale ve Spojených státech, kde metoda drobných vylepšení vznikla po Velké Hospodářské krizi a byla využívána během válečných let. Američanům tehdy došlo, že aby dosáhli svých výrobních cílů u válečného materiálu, nemohou provádět velké radikální změny, protože na zásadní inovativní úpravy nemají kvůli válce suroviny ani drahocenný čas. Byli proto nuceni zaměřit se na vylepšování již existujících pracovníků, technologií a postupů.

Právě v těchto podmínkách se zrodila myšlenka drobných vylepšení, které jsou zpravidla implementovány ještě v ten samý den a přicházejí také prakticky denně. Šlo ale o úplný začátek a nikdo si v tu chvíli nedokázal ani představit, co s touto filozofii provedou Japonci, až se jim po válce dostane díky americké okupaci a inspiraci americkými byznysmeny do rukou.

Americký koncept v japonských rukou

V rámci Marshallova plánu dorazili do Japonska po válce američtí byznysoví experti a specialisté na kvalitu, kteří měli za úkol pomoci zemi znovu vybudovat její průmysl. Japonci, proslavení svou až fanatickou pracovitostí, začali brzy zažívat první úspěchy, ale neustále přemýšleli, jak i navzdory utěšenému růstu dosahovat ještě lepších výsledků. Nakonec jim došlo, že o vylepšeních a zlepšování aktuálního procesu práce je potřeba přemýšlet právě ve chvíli, kdy máte pocit, že nic vylepšovat nemusíte.

Většina společností stojí na myšlence, že problémy je potřeba řešit až ve chvíli, kdy se objeví. Japoncům tehdy došlo, že pokud chtějí svůj strmý růst konstantně udržet, nemohou vylepšení produkovat jen jako reakci na nové problémy a komplikace, ale musí se snažit o konstantní, drobná vylepšení doslova každý den. Jen tak mohou řadě problémů předejít, neustále se posouvat kupředu a zároveň minimalizovat ztráty z případných komplikací. A Kaizen byl na světě.

Kam filozofie neustálých drobných vylepšení v japonských rukou došla, zjistili na vlastní oči manažeři amerického automobilového průmyslu, když poprvé dorazili do poválečného Japonska, aby se podívali, jak fungují tamní závody společnosti Toyota. To, co v nich uviděli, je doslova šokovalo.

Každý zaměstnanec stojící v montérkách na výrobní lince měl přístup k tzv. "Andon kabelu", což bylo lano, jež vedlo napříč celou fabrikou. Pokud za něj kdokoli zatáhl, veškerá výroba byla okamžitě zastavena. Takový přístup byl v západní filozofii výroby neslýchaný. Už od Henryho Forda byly výrobní linky zákonitě budovány tak, aby za všech okolností běžely, což mělo zaručit rychlejší a snazší výrobu produktů. Za běžných podmínek linka nesměla nikdy ani na sekundu stát.

Američané viděli jako cestu k efektivitě produkování co největšího množství tak rychle, jak je to jen možné. Proto navštěvující manažery nejvíc šokovalo, že japonské výrobny v Tokiu jsou schopny produkovat podobná množství produktů - navíc s minimem chyb a téměř bez ztrát - i když zaměstnanci mohou kdykoli celou výrobu zastavit.

Pracovníci Toyoty totiž mohli kdykoli, když viděli prostor pro zlepšení, bez ohledu na svou pozici svůj návrh přednést manažerům. A co americké návštěvníky zcela odzbrojilo, byly statistiky okolo těchto návrhů na vylepšení. Toyota tehdy měla 67 tisíc zaměstnanců, kteří dle firemních záznamů každý rok podali více než 700 tisíc návrhů na vylepšení - z nichž 99 % bylo úspěšně implementováno.

Toyota pochopila, že malá každodenní vylepšení ji mohou dovést k úspěchu, a tak z metody Kaizen udělala středobod svého podnikání a zavedla ji nejen ve výrobě, ale i do všech ostatních oddělení, které obstarávaly například nákup surovin, logistiku či marketing. Co možná americkým manažérům na první pohled nedošlo, byla skutečnost, že každý zaměstnanec neměl pouze možnost kdykoli zastavit výrobu. Byl rovněž zodpovědný za to, aby se Toyota neustále a aktivně zlepšovala. Celý systém nakonec dostal název Toyota Production System a vzešel z něj souhrn principů, hodnot a pravidel, který společnost v roce 2001 zveřejnila pod názvem The Toyota Way

Dnes má Toyota přes 360 tisíc zaměstnanců, patří mezi 10 největších společností na světě z pohledu příjmů, v roce 2012 jako první výrobce v historii dokázala vyrobit 10 milionů vozidel za rok, od roku 2014 je s přehledem největší veřejně obchodovanou japonskou společností a od roku 2017 největším výrobcem automobilů na světě

Můžete Kaizen využít i pro svůj byznys?

Pokud nepatříte mezi ty ambiciózní jedince, kteří neustále mluví jen o svých velkých cílech, může být Kaizen pomocníkem i ve vašem byznyse. Jakožto koncept totiž klade veškerý důraz na malé detaily, které změníte ještě dnes, abyste nemuseli dělat velké, složité změny za týden nebo za měsíc.

Velkým snílkům tak zázračný růst přes noc nepřinese. Ale těm z vás, kteří se soustřeďují spíš na cestu, přičemž cíl někde v dálce zatím ani nevidí, může přinést stejný úspěch jako svého času Toyotě a dalším japonským společnostem.

Kaizen lze využít dokonce i v osobním rozvoji. Stačí si stanovit jasný cíl - zlepšení o 1 % denně. Běháte? Pokuste se zítra svou uběhnutou vzdálenost posunout o 1 %. Pozítří o další procento a popozítří přidejte opět 1 %. Během tří měsíců budete běhat dvojnásobnou vzdálenost. Stejný systém lze samozřejmě aplikovat i opačně - chcete-li běhat stejnou vzdálenost dvakrát rychleji. Zde se vám to pravděpodobně nepodaří už za tři měsíce, ale nikde není řečeno, že denní zlepšení musí být 1%.

Pokud je zlepšení o 1 % denně nereálné, zkuste 0,5 %. Nebo 0,1 %. Základem konceptu Kaizen není, jak velký krůček každý den uděláte, ale abyste jej udělali. Ano, Japonci do této filozofie nesmazatelně zapsali svou skálopevnou disciplínu, bez které můžete klidně hned teď zapomenout, co že to ten Kaizen je. Protože v jejich podání neslouží jen k neustálému zlepšování směrem k nějakému konkrétnímu cíli, ale abstraktně řečeno k nekonečnému zlepšování směrem k dosud nepředstavitelnému cíli.

Do dnešních dnů už Kaizen expandoval nejen do všech koutů světa, ale také do různorodých oborů od zdravotní péče, psychoterapie či koučingu až po bankovní či státní sféru. A dnes expandoval až k vám.

Jestliže vám ale způsob, jakým se Japonsko vypracovalo z rozbombardované země zasažené dvěma jadernými bombami zpět mezi světovou ekonomickou špičku, imponuje, nebojte se jej zařadit do svého životního stylu či byznysu. Jak by vám poradil ostřílený manažer Toyoty: "Ideálně ještě dnes!"

#podnikani #osobnirozvoj #kaizen #zlepsovani #disciplina #japonsko #toyota

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super přístup, který by měl aplikovat každý podnikatel :ok_hand: Nebo vlastně úplně každý člověk, to by bylo ideální...
    +3
  • Další důvod, proč je mi Japonsko sympatické :-)
    +2
  • Po třech měsících po 1% bych běhal skoro dvou a půl násobek, a to je na mne moc rychlý postup... :-) Miluji složené úročení!
    0