Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
17.11.2019 4 minuty čtení

Google experimentoval s Chromem bez našeho vědomí. Tím naštval uživatele i adminy

Jsem si téměř jist, že i pokud jej nepoužíváte, určitě znáte populární prohlížeč od Googlu, Chrome. V byznysu i u spotřebitelů jde o dominantní prohlížeč. Jenže přesně s tímto dominantním prohlížečem dělal Google pokusy. A ne, nebyla to betaverze.

Tento neohlášený experiment po sobě zanechal zmatené uživatele i IT administrátory. A pochopitelně také finanční ztráty.

Koho se problém dotkl?

Šlo o tisíce strojů, zejména firemních počítačů, které využívají Chrome. Úplně konkrétně šlo o ty uživatele, kteří k aplikaci přistupují prostřednictvím virtuálních strojů. Tím může být například Citrix, ale i další.

Jak se problém projevil?

Uživatelé popsaní výše viděli na otevřených kartách jen bílou plochu a prohlížeč žádným způsobem nereagoval na jejich požadavky.

Zmatení odborníků

Z této nastalé situace byli zmateni především IT administrátoři a více technicky zdatní uživatelé, protože ti si uvědomovali, že nedošlo k aktualizaci prohlížeče a tak by k takové chybě nemělo docházet a rozhodně by se neměla projevovat tak konstantně a hromadně.

Příčina problému

Nešlo o špatnou konstelaci hvězd, ale jak se nakonec ukázalo, za vším stál přímo Google, který v tichosti experimentoval s ostrou a stabilní verzí prohlížeče.

S pravdou ven

Celá řada stížností vedla k tomu, že Google přiznal spuštění tohoto experimentu, který měl za následek změnu chování celého prohlížeče. Nejvíce zarážející je fakt, že tento test byl proveden bez jakéhokoli předchozího upozornění alespoň pokročilých administrátorů velkých korporací.

O co šlo v praxi

Google si na dálku jednoduše aktivoval funkci WebContents Occlusion. Ta má za úkol pozastavit karty prohlížeče v takové situaci, když se nad nimi vyskytuje okno jiné aplikace. Cíl je šlechetný – snížit využití zdrojů, když se prohlížeč aktivně nepoužívá.

diskuzi pod ohlášenou chybu se vyjádřil i softwarový inženýr Google David Bienven. Uvedl, že onen přepínač, který Google použil pro aktivování dané funkce je v betaverzi Chomu už téměř půl roku. V rámci experimentu byl aktivován v úterý ráno, ale k testování na jednom procentu uživatelů prý došlo během celého předchozího měsíce a nebyla ohlášena ani jedna chyba.

Plnou parou vzad

Na základě hlášení jednotlivých uživatelů Google ve čtvrtek v noci vrátil provedenou změnu zpět a vývojáři začali řešit, proč k výše uvedeným potížím došlo.

Nefungující prohlížeč například zcela znemožnil zaměstnancům call centra textovou komunikaci se zákazníky, uvedl správce informačního systému firmy Costco, která je jedním z největších velkoobchodních řetězců v USA. Pro tak velkou společnost znamená i krátký výpadek velké škody.

Stěžovali si i další administrátoři a to zejména na to, že Google aktivuje nové funkce, aniž by to někomu řekl. Správci systémů pak mají obtížnější práci při hledání příčin různých problémů.

Poselství tohoto článku by mohlo být v tom, čeho je Google schopen bez našeho vědomí. Co kdyby podobné experimenty přišly u chytré domácnosti, internetu věcí, nositelných zařízení a podobného?

Článek měl končit tím, že se Google k incidentu zatím nevyjádřil, ale server The Verge požádal Google o oficiální vyjádření a i když to chvíli trvalo, nakonec se Google vyjádřil. Ve své podstatě to byla ale jen diplomatická odpověď, ve které se na závěr omlouvají za způsobené komplikace. Níže přikládám celé vyjádření.

“After the rollout, we received reports that in some virtual environments, Chrome on Windows displays a blank page, which may be because Chrome mistakenly believes it’s covered by another window. As soon as we confirmed the reports, the feature was disabled.

If Chrome on Windows is displaying blank pages, restart Chrome. On the next start, this feature will be disabled.

We also want to provide an explanation of how this change was rolled out. For some features, Chrome uses a gradual rollout process that happens more slowly than the main rollout. This allows us to quickly revert a change if we discover a bug that wasn’t uncovered in prior testing.

Once we received reports of the problem, we were able to revert it immediately. We sincerely apologize for the disruption this caused.”

#google #chrome #experiment #pokus #software #problem

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím