17.11.2019 4 minuty čtení

Odmítli ho vzít na stáž. Stal se z něj selfmade miliardář a dnes rozdává miliony

Patří mezi 400 nejbohatších Američanů a založil vlastní investiční společnost. Jeho majetek se v roce 2017 odhadoval na 2,5 miliardy dolarů. Dnes už na 5 miliard dolarů. Ještě před tím než uspěl, ho ale téměř půl roku odmítali vzít i na stáž.

Robert Frederick Smith je afroamerický miliardář. Vyrůstal v době segregace a tak kvůli barvě své pleti zažíval různé těžkosti. Když se během studia na střední škole ucházel o letní stáž ve firmě Bell Labs, nedostal ji. Jaká byla jeho reakce? Každý týden po dobu pěti měsíců jim volal. Nejdříve ho odmítali a časem úplně ignorovali. Příležitost ale nakonec dostal potom, co jeden ze starších studentů na stáž nenastoupil.

A to už je první princip úspěchu, který Smith zmínil při svém projevu na Columbia Business School.

Buď expertem ve svém řemesle

"Nejdůležitější věc, kterou může mladý člověk udělat je stát se expertem. Nic nenahradí skutečnost, když si nejlepší v tom, co děláš."

V danou chvíli byl možná Smith expertem ve svém řemesle v tom smyslu, že byl nejotravnějším žadatelem o stáž, ale vyplatilo se, stáž získal a s ní i cenné zkušenosti. Od úplného začátku byl vytrvalý a pracovitý. A vždy když přišla šance se uplatnit, této příležitosti se chopil a využil ji.

V roce 1994 dostudoval Columbia Business School a dodnes vzpomíná na dobu, kdy ho žádná soukromá investiční společnost nepovažovala za vhodného kandidáta. Místo získal v Goldman Sachs, kde pracoval šest let, ale tím se dostáváme ke druhému bodu.

Tvoř něco vlastního

„Založil jsem Vistu, protože jsem věděl, že by mě žádná soukromá investiční společnost nenajala. Věděl jsem, co hledají… tak jsem založil vlastní společnost.“

Být zaměstnaným ho neuspokojovalo a tak v roce 2000 odvážně založil vlastní společnost - Vista Equity Partners zaměřenou na segment, který byl jemu blízký – software a technologie. Dnes je Smith jedním z nejbohatších afroamerických selfmade miliardářů.

Svůj první milion dolarů vydělal, když mu bylo 35 let. Snažil se ale zůstat skromný a být příkladem pro druhé, což je třetí bod z jeho projevu.

Buď vzorem pro druhé

"Dnes mám možnost inspirovat mladé afroameričany, aby si i oni řekli: Taky to dokážu."

Jako mladý si prohlížel titulní stránky magazínu Black Enterpise, který se zaměřuje na černošské byznysmeny. Do úžasu ho přiváděly obrovské sumy, které tito lidé vydělávali, ale více než o konkrétní sumy se zajímal o to, co přesně tito lidé dělají. Chtěl jít tím samým směrem.

A stejně jako on tehdy čerpal inspiraci od nich, tak teď chce svým příběhem inspirovat druhé. Velký krok k tomu udělal v roce 2015, kdy se objevil na titulní stránce časopisu Forbes.

 

Dalšími body, které zmiňoval, bylo najít své nejlepší uplatnění a využití. Při této příležitosti vzpomněl na své rodiče, kteří byli učitelé a na svá léta na vysoké škole, kdy ve své volném čase zdarma doučoval druhé a to ho naplňovalo. Také zmiňoval investice do budoucnosti, kde prosazoval pokrok, který nutně musí černoši udělat.

Miliarda do budoucnosti černochů

Že to s inspirací druhých a investování do budoucnosti myslí vážně dokázal letos na jaře, kdy během projevu na univerzitě Morehouse v Atlantě oznámil, že všem absolventům zaplatí jejich školné. Právě na této škole sám Smith získal čestný doktorát a zde také vystudoval například Martin Luther King.

Jde o černošskou univerzitu a Smith se takto chce postarat o „naši vlastní komunitu“. Chce tím zajistit, aby „jejich lidé“ měli všechno, co potřebují, aby si mohli splnit svůj americký sen. Toto velkorysé gesto přijde zhruba na 921 miliónů korun, ale není jediným. Jiné univerzitě Smith v roce 2016 daroval 1,1 miliardy korun a také hojně přispívá na výzkum léku proti rakovině.

Ze svého životního příběhu se snaží druhé poučit, že na to, aby člověk něco dokázal, nepotřebuje být bohatý nebo mít skvělou práci.

Poznámka: mě osobně to jako životní příběh přijde opravdu zajímavé, ale zdá se mi, že Smith až moc zdůrazňuje černošskou komunitu. Myslím, že kdyby to takto dělali běloši, tak by byli označení za rasisty. Nicméně je určitě obdivuhodné co dokázal a jak se snaží podporovat druhé.

#predsudky #cernoch #investor #investice #selfmade

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky