Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.11.2019 4 minuty čtení

Musk oznámil, že nová Gigafactory bude u Berlína. Zlevní Tesly?

V blízkosti Berlína by měla vyrůst nová továrna amerického výrobce elektromobilů Tesla. Oznámil to přímo výkonný ředitel společnosti Elon Musk. Německý ministr hospodářství jeho rozhodnutí označil za velký úspěch pro Německo.

Gigafactory 1 stojí ve Spojených státech, konkrétně ve státě Nevada. Vyrábí se v ní především lithium-iontové akumulátory a některé další díly pro modely Tesly.

 

Gigafactory 2 leží v americkém městě Buffalo a nevyrábí se v ní přímo komponenty pro montáž elektromobilů. Převážně zde, ve spolupráci s japonskou firmou Panasonic, probíhá výroba fotovoltaických článků pro solární panely.

 

Gigafactory 3 se nachází v čínské Šanghaji. Plány na stavbu byly oznámeny v červenci roku 2018. Nyní, v polovině listopadu, je továrna připravená na spuštění výroby. Ostrá výroba měla podle některých čínských zdrojů začít 11. listopadu 2019, ale Tesla musela počkat na všechny potřebné licence. Ty už by v tuto chvíli měly být uděleny a záleží tak jen na společnosti, kdy výrobu v Číně spustí.

 

Gigafactory 4

Výrobu by tato továrna měla zahájit už v roce 2021. Přitom ještě donedávna nebylo známo, kde bude stát. Před pár dny při předávání ceny „Zlatý volant“ v Berlíně ale Musk oznámil, že nový závod bude stát blízko berlínského letiště.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier Muskovo oznámení považuje za velmi dobrou zprávu z několika důvodů. Znamená to nová pracovní místa a také skutečnost, že se Německo má možnost dostát do centra globálního dění v oblasti elektrifikace dopravy. Altmaier se vyjádřil, že „rozhodnutí postavit v Německu vysoce moderní továrnu na elektromobily je dalším důkazem atraktivity Německa.“ Zároveň ale dodává, že země bude chtít k výrobci elektromobilů přistupovat stejně jako k dalším automobilovým společnostem.

K Muskově prohlášení se vyjádřilo i německé sdružení automobilového průmyslu, které uvádí, že „Muskovo oznámení ukazuje důležitost Německa jakožto místa pro výrobu elektromobilů v Evropě“ a také je důkazem, že se Německo zahraniční konkurence nebojí, právě naopak.

Německá automobilka Volkswagen před pár dny spustila sériovou výrobu svého elektromobilu ID.3, ale záměr Tesly postavit v Německu továrnu také vítá. Ferdinand Dudenhöffer, odborník na automobilový průmysl, je přesvědčen, že nová konkurence by pro německé automobilky mohla být přínosem a Muskův plán by tak měl být dobrou zprávou pro VW, BMW i Daimler.

Alternativu pro vybudování továrny v Německu představovala Velká Británie, ale Musk uvedl, že umístění závodu do Velké Británie by kvůli nejistotě kolem odchodu země z EU bylo aktuálně příliš riskantní.

Tesla v Česku

Do začátku října letošního roku byla nejbližší pobočka Tesly pro Čechy až ve Vídni. Tam působili dva čeští zástupci, kteří se starali o české zájemce. Teď už ale nemusíte jezdit od Vídně, protože v pražských Vysočanech byla otevřena první prodejna na našem území a spolu s ní i oficiální konfigurátor pro výpočet cen. 

Na 1 199 200 korun podle něj vyjde nejlevnější Model 3 s jedním elektromotorem a pohonem zadních kol. Podle webových stránek výrobce by dojezd měl být něco málo přes 400 kilometrů. Ve verzi Long Range vyjde Model 3 na 1 426 200 korun a v této ceně má vůz pohon všech čtyř kol a dva elektromotory. Udávaný dojezd slibuje 560 kilometrů.

První showroom automobilky Tesla v České republice. foto: Tomáš Krist, MAFRA

Podle Elona Muska by nemělo zůstat jen u pražské prodejny, ale brzy by se měly dočkat i další východoevropské státy.

Vliv na cenu

V současnosti musí čeští zájemci o Teslu platit i dovozní clo a další náklady na dopravu. Dohromady to údajně dělá zhruba 200 tisíc korun. Zda ale Tesly o tolik zlevní po dostavení závodu v Německu, není prozatím jasné (byť by se to logicky nabízelo... Musk ale potřebuje vydělávat :-)). Bližších informací se snad ale brzy dočkáme.

#musk #tesla #nemecko #elektromobil

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
2 minuty
4 minuty
4 minuty
7 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
7 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
2 minuty
4 minuty
4 minuty
7 minut
3 minuty
3 minuty
4 minuty
7 minut