15.11.2019 3 minuty čtení

Jak v letošním 3. čtvrtletí investoval Buffett? Prodal Apple a nakoupil tyto akcie

Jaké konkrétní pohyby zaznamenalo letos ve třech měsících končících zářím portfolio Berkshire Hathaway?

Minulý týden jsem zde psal o tom, proč zřejmě Warren Buffett přestal v rámci Berkshire výrazně utrácet a hromadí volný kapitál. To však neznamená, že jeho investiční portfolio rovněž zamrzlo a neprobíhají v něm žádné změny.

Formulář 13F musí každého čtvrt roku vyplnit každý institucionální investor, jež spravuje portfolio o minimální hodnotě aktiv 100 milionů dolarů. Tak praví americký Úřad pro dohled nad obchodováním s cennými papíry (#SEC), kterému jsou tyto formuláře zasílány. Jejich náplní jsou informace o tom, jaké akciové podíly příslušný investor drží v amerických firmách.

A právě náplň posledního podaného formuláře 13F z dílny #Berkshire Hathaway se nyní dostala na veřejnost. Co #Buffett v třetím kvartálu nakupoval a prodával?

Nakoupil akcie dvou společností - nově se v portfoliu objevil distributor luxusního domácího nábytku a doplňků Restoration Hardware (RH) a zvýšil svůj podíl ve společnosti Occidental Petroleum, která se zabývá vyhledáváním ložisek ropy a zemního plynu stejně jako výrobou produktů petrochemického průmyslu. Na seznam prodejů se objevily dvě stálice portfolia Berkshire, v nichž společnost dlouhodobě drží velké podíly - #Apple a #WellsFargo.

Čtvrtletní formuláře #13F velkých investičních společností jsou vyhledávány zejména individuálními investory z celého světa, které zajímá, kam svůj kapitál aktuálně největší institucionální investoři, kterým se také v branži říká "smart money" (po našem také "velcí hráči"), vkládají.

Berkshire Hathaway během třetího čtvrtletí odprodala 750 tisíc akcií Apple a více než 31 milionů akcií banky Wells Fargo.

Na druhé straně Buffett nakoupil 1,2 milionu akcií RH v ceně 206,3 milionů dolarů a 7,47 milionu akcií Occidental Petroleum v ceně asi 332 milionů dolarů. Obě pozice tvoří přibližně 0,1 % celkového portfolia.

Berkshire Hathways letos již jednou do Occidental investovala. Když petrochemická společnost v srpnu za 38 miliard dolarů. kupovala konkurenční Anadarko Petroleum, získala pro tuto akvizici investici 10 miliard dolarů právě od Buffetta.

Dle formuláře společnost snížila své celkové podíly ve Wells Fargo o 7 %, v Phillips 66 o 6 % a v online vysílací společnosti Sirius XM o 1 %. Investice podle něj prováděli jak sám Buffett, tak jeho dva portfolio manažeři Todd Combs a Ted Weschler, byť informace o tom, kdo co konkrétně nakoupil či prodal, chybí. Combs a Weschler se však za normálních okolností starají o menší investice, přičemž přímé velké investice portfolia, jako je Apple či Bank of America, řídí sám Buffett.

Jak už bývá zvykem, odkrytí karet ze strany Berkshire ovlivnilo akcie společností, které se ve formuláři objevily. Společnost RH včera přidala 7,3 % a Occidental Petroleum 1,5 %. Apple naopak ztratil 0,4 % a Wells Fargo 0,7 %.

Na poměry Berkshire jde celkově o poměrně malé investiční kroky, což jen potvrzuje skutečnost, že společnost nyní nechce nebo z nějakého důvodu nemůže plně použít hromadu volného kapitálu ve výši 128,2 miliardy dolarů, na nichž aktuálně sedí. To je mimochodem 6,4krát víc, než minimálních 20 miliard dolarů, které dle Buffetta Berkshire potřebuje neustále mít k dispozici v hotovosti.

#investovani #smartmoney

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
6 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
3 minuty
6 minut
3 minuty