14.11.2019 7 minut čtení

Plánujete si k hlavní práci přibrat "vedlejšák"? Čekají vás tyto 4 velké překážky

V našich končinách se pro "vedlejšák" vžila spíš pověst nějaké práce načerno či melouchu, který po večerech děláte pro známé, abyste si přivydělali nějakou tu zlatku navíc. Jde přitom o výborný způsob, jak rozjet vlastní byznys s minimem rizika.

Většina lidí si vedlejší činnost ke své hlavní práci zpravidla "pořídí" z ekonomických důvodů. Avšak jde zároveň o ideální způsob, jak otestovat vody s projektem (či talentem), o jehož potenciálu si nejste jistí. A pro lidi s ambicí prorazit v kreativní sféře je "vedlejšák" prakticky nutností, protože seknout se vším a rozhodnout se, že ode dneška se budete živit grafikou, skládáním hudby nebo psaním je na 99 % ekonomická sebevražda.

Všechny tyto nejisté projekty je mnohem lepší rozjet bokem při hlavní práci, která vám pomůže zaplatit účty, když náhodou skončíte neslavně. Řada úspěšných podnikatelských příběhů začíná tak, že si jejich aktéři založili malý projekt bokem vedle své aktuální práce. Byli finančně zajištěni, ale zároveň ve volných chvílích získávali nové schopnosti, učili se vést a dělali první byznysové krůčky v prostředí s relativně nízkým rizikem. Mnohdy to nevyšlo, ale řada z nich musela po nějaké době svou původní práci opustit, protože se jim byznys rozjel na plné obrátky a oni náhle zjistili, že se jím mohou pohodlně uživit.

#Freelancing je dnes díky technologiím na vzestupu a jen v USA je do něj nějakým způsobem zapojeno zhruba 36 % celé populace. Ne vždy je však taková vedlejší práce procházka růžovým sadem. Pokud přemýšlíte o tom, že byste mimo pracovní dobu začali vyvíjet nějakou další produktivní činnost, nezapomeňte vzít v potaz následující čtyři body.

1. Nepředvídatelnost objemu práce a zisku

Zatímco v tradiční práci máte jasný přehled o tom, kolik času minimálně odpracujete a jakou dostanete odměnu, u "vedlejšáků" se klidně může stát, že jeden týden nevíte, kam dříve skočit a hned ten další najednou nemáte co na práci. Díky tomu není ideální spoléhat se u těchto typů vedlejších činností na pravidelný příjem, zejména pokud z něj chcete platit účty. Protože minimálně na začátku s velkou pravděpodobností pravidelný nebude. To může v některých případech negativně ovlivnit vaši schopnost splácet náklady na tuto činnost i váš život.

Vyhněte se komplikacím:

 • V začátcích nepočítejte s žádným pravidelným příjmem (byť by mělo jít o 1000 Kč).
 • Snažte se vždy dopředu zjistit, jaký bude objem práce, případně si dohodněte nějaké jisté minimum.
 • Pokud získáte zakázku, odveďte nejlepší možnou práci. Zvýšíte tak šanci, že příště budete první volbou.
 • Jestliže máte na vedlejší činnost nějaké pravidelné náklady, vždy mějte připravenou finanční rezervu pro případ, že bude práce méně, nebo nedostanete včas zaplaceno.

2. Plánování

Jelikož je vedlejší činnost v mnoha ohledech nejistým podnikem, je jakékoli plánování vždy problematické. Zakázky a příležitosti mohou přijít i v ty nejméně očekávané momenty, a pokud to myslíte skutečně vážně, bude bohužel potřeba tu a tam obětovat dohodnutý program s přáteli. To samé platí pro plán reinvestovat příjmy z vedlejší činnost do vylepšení, jež vám práci usnadní. Pokud si to můžete dovolit, je někdy lepší nedržet se plánu a nečekat, než si na vylepšení vyděláte, ale zainvestovat částečně i ze svého - samozřejmě s tím rizikem, že zítra vás všichni klienti pošlou k čertu a vám zůstane ztráta. Především v počáteční fázi, která může v závislosti na činnosti trvat rok, ale i tři, je lepší jet tak trochu "freestyle" a nespoléhat se nikdy na nic, jelikož zpravidla nic jisté nemáte.

Vyhněte se komplikacím:

 • Pokuste se zjistit všechny možné komplikace, které vás potenciálně čekají a připravte si na ně reálně proveditelná řešení.
 • Vždy počítejte s tím, že dojde k nejhoršímu možnému scénáři, ušetříte si tak mnoho stresu a zklamání.
 • Smiřte se s tím, že budete muset zvládnout prokázat jistou flexibilitu (nejen časovou, ale i finanční).

3. Pevné mantinely

Pokud si svůj "vedlejšák" nastavíte chytře, můžete si sami rozhodovat, kdy a jak moc na něm budete pracovat. Což je klíčové proto, abyste se případně nestali oběťmi vlastního úspěchu. Někdy se totiž může stát, že vidina možného růstu a šance uživit se touto vedlejší činnosti způsobí, že si začnete nabírat víc práce, než by bylo vhodné. Výsledkem pak většinou je nejdříve mentální a následně i fyzické vyčerpání, které se velmi snadno přehoupne i do vaší hlavní práce, ale také do osobních vztahů, jež mohou rovněž začít trpět, pokud veškerý volný čas investujete jen do vedlejší činnosti. Než se do nové činnosti pustíte, měli byste si proto nastavit zdravé mantinely, které pohlídají, aby z vás toto nové dobrodružství neudělalo vyhořelou zombie.

Vyhněte se komplikacím:

 • Naplánujte si pro svou vedlejší činnost v týdnu konkrétní dny a hodiny, kdy se jí budete věnovat.
 • Vedlejší činnost by nikdy neměla negativně ovlivňovat vaši hlavní práci.
 • Nepodlehněte nutkání srovnávat s ostatními, soustřeďte se na sebe a budování svého jména.
 • Vždy přijímejte jen tolik práce, kolik jste reálně schopni stihnout, aby zbytečně neutrpěla kvalita.

4. Investice a získávání dalších klientů

Řekněme, že se vám váš minibyznys hezky rozjíždí, máte z něj pravidelný příjem a chtěli byste expandovat. Existují dva hlavní způsoby, jak toho dosáhnout - buď získáte investici, nebo ještě máte kapacitu na další klienty. V obou případech se musíte připravit na to, že vás čeká mnoho přesvědčování. Jakkoli velcí investoři vždy chtějí vidět důkaz toho, že jim budete za jejich kapitál schopni vyprodukovat nějaké zhodnocení. A klienti zase potřebují mít jistotu, že jste schopni pravidelně dodávat produkt či službu v požadované kvalitě. Jenže co když si nejste jistí, že budete mít vždy na vedlejší práci dostatek času? Nebo vám investor řekne, že dle jeho názoru nejste dostatečně seriózní a nedáváte byznysu vše, když je to jen vaše vedlejší činnost. Jak už bylo řečeno, připravte se na mnoho přesvědčování.

Vyhněte se komplikacím:

 • Pamatujte, že vaše dosavadní praxe a úspěchy ve vedlejší činnosti jsou těmi nejsilnějšími argumenty.
 • Pokuste se najít takového investora/klienta, který hledá přesně ty schopnosti a praxi, které mu vy můžete nabídnout.
 • Nehledejte jednoho velkého investora, chtějte raději více menších investic.
 • Na konci každé zakázky si vždy řekněte o kladné reference, případně doporučení.

--------------------

Dobře zvládnutý "vedlejšák" z vás může jednoho dne udělat schopného, flexibilního a úspěšného podnikatele. Ale i drobná činnost, kterou děláte jen párkrát do týdne ve volném čase, má svá úskalí. Proto je potřeba připravit se na ní a neustále k ní přistupovat se stejnou seriózností, jako by šlo o vaši hlavní práci. Jen tak máte šanci, že zaujmete, porazíte konkurenci a jednoho dne půjdete do své hlavní práce dát výpověď.

#podnikani #freelance #privydelek #osvc

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Moc dobré rady a přesně jak píšete, je to ideální cesta jak pomoci svému cashflow a až teprve časem může člověk vidět, jestli má cenu do toho vstoupit naplno
  0