13.11.2019 4 minuty čtení

Základní pravidlo úspěšného investování podle Warrena Buffetta

Na Wall Street je možné ztratit všechny úspory během krátké chvíle. Stejně tak je možné tam vydělat miliony. Má jedna z nejvlivnějších osobností v oblasti investic, Warren Buffett, nějaké tajemství úspěchu? Jeden jeho tip si zkusíme rozebrat.

O tom, že je Warren Buffett osobností, jejíž rady není radno zpochybňovat, asi nebudeme diskutovat. Během svého života toho dokázal tolik, že není potřeba váhat, zda je dostatečně způsobilým dávat rady druhým, protože když ne on, tak kdo jiný?

V následujícím videu se můžete podívat na deset rad, které Buffett dává. Nejsou zaměřené na investování, spíše obecně na úspěšný a spokojený život, ale minimálně jeden bod se týká vyloženě investic a právě ten si rozebereme.

 

Ať už jste video viděli, nebo ne, bod číslo 5 je ten, který nás zajímá. Mluví se o něm v čase 2:42 – 2:58. Můžete zhlédnout jen tuto část, ale není to povinné, protože je to stejně hodně stručné a obecné.

Margin of Safety (bezpečnostní polštář)

Celá tato metoda je ve své podstatě úplně jednoduchá. Koncept této myšlenky si vysvětlíme na zjednodušeném příkladu. Společnost ABC má potenciální výnos 12 procent za rok. Požadovaný výnos je 10 procent. Bezpečnostní polštář spočítáme snadno. Potenciální výnos (12) mínus požadovaný výnos (10) a výsledek je 2 procenta, to je bezpečnostní polštář společnosti ABC.

Druhá společnost se bude jmenovat XYZ, kde je potenciální výnos 18 procent za rok. Požadovaný výnos zůstal na deseti procentech. Bezpečnostní polštář společnosti XYZ je tedy 8 procent. Čím větší bezpečnostní polštář, tím lépe, to bude vidět i v následujících odstavcích.

Buffett to popsal zhruba tak, že když máte most, chcete mít jistotu, že unese náklaďák o hmotnosti 15 tun. I tak na něj ale pustíte maximálně pěti tunový vůz. To je „margin of safety“. Anebo to jde vyjádřit ještě tak, že "musíte kupovat věci ve výprodeji. Zaplatit méně, něž kolik stojí. Koupit desetidolarovou bankovku za pět dolarů."

Proč počítat a dodržovat toto pravidlo?

Investice, která nemá předem stanovený výnos, například dluhopisy, se oceňují podle více metod a na základě více kritérií. Je tedy celkem běžné, že nastane situace, kdy oceníme určitou společnost jinak než veřejnost a ostatní investoři.

Když se na chvíli vrátíme k předchozímu příkladu se společnostmi ABC a XYZ, tak pokud bychom špatně ocenili první společnost a její potenciální výnos byl jen 5 procent, zatímco my očekávali 10 procent, ročního výnosu se nikdy nedočkáme. Zatímco kdybychom stejnou 7procentní chybu udělali u druhé společnosti, stále dosáhneme potenciálního výnosu 11 procent, což přesahuje náš požadovaný výnos.

Praxe a tvrdá realita

Trh se neustále vyvíjí. Žádné podmínky nezůstávají stejné. Stačí, aby společnost udělala radikální kroky a všechno je jinak. Například z nějakých důvodů bude potřeba podstatně snížit náklady. Anebo naopak najde nové odbytiště produktů, rozšíří svou působnost na nový trh nebo se přizpůsobit nové cílové skupině.

Může se tak stát, že společnost ABC má najednou potenciální výnos přesahující 20 procent, což jsme dopředu nemohli vědět. Stát se mohl ale i pravý opak. Stačilo by, aby společnost nedosáhla předpokládaných čtvrtletních výsledků, a její původní ohodnocení bude nadhodnocené i přes to, že jsme ji na úplném začátku podhodnotili.

Dodržování pravidla „margin of safety“ vám úspěch nezaručí, ale dosáhnete s ním mnohem větší pravděpodobnosti úspěchu. Bezpečností polštář ve svých investicích počítá i Buffett a stejně tak to dělal i jeho učitel Benjamin Graham. Když to funguje úspěšným investorům, můžeme je v tom napodobit.

----------------------------

Na závěr trochu odbočíme od investování. Vzpomínáte na krátký odstavec před videem, kde jsem psal, že „minimálně jeden bod se týká vyloženě investic“? Ano, pravidlo bezpečnostního polštáře se týká vyloženě investic, ale zkuste se zamyslet nad tím, zda by nešlo použít i v běžném životě. Například při plánování úkolů. Nechat si nějaký prostor na manipulaci. Místo, které pokryje nečekané věci. Plán, který vám do poslední minuty říká, co a kdy máte dělat, vám toho prostoru moc nedá a pak jste zbytečně ve stresu, když se objeví nečekané události. Využijte toto pravidlo pro bezpečné investování i v běžném životě.

#investovani #Buffett #Graham #marginofsafety #riziko #vynos #zisk

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.