Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
12.11.2019 6 minut čtení

Byznys (ne)jen pro mladé? Vydělávání peněz prodáváním na eBay

Kdo nezná eBay, jako by nebyl. Nemusíte tam nutně prodávat, ale jistě tuto největší internetovou aukční síň znáte. Jde tam koupit odkudkoli prakticky cokoli a to často za příznivé ceny. Jde ale díky eBay i vydělávat? Jistě, dnes jde všechno.

Převyprávíme si příběh jedné ženy a její rodiny, která se začala živit prodáváním věcí na eBay, aby každý mohl získat představu o tom, jak to funguje.

Před vstupem na eBay Cathy se svým manželem otevřela centrum pro děti a byla přesvědčená, že našla ten správný způsob obživy a prostředek k tomu, postarat se dobře o své děti. Po roce museli centrum ale zavřít a to s dluhem více než 100 tisíc liber. V té době se jim také narodil třetí syn a s ním přišly i další starosti navíc.

Z finančních důvodů museli prodat svůj krásný dům a nastěhovat se do malého bytu. Šetřili, byt zrekonstruovali a prodali. Za utržené peníze koupili dům. Cathy získala místo v administrativě v nemocnici. Vydělat si měla 28 tisíc liber za rok, ale žádnou garanci neměla a tak když přišla krize, byla nucena pracovat jen na poloviční úvazek a týdenní příjmy v tu chvíli činily 200 liber. Její manžel byl živnostník, takže příjmy kolísaly i jemu. Každý měsíc bojovali s penězi, aby vyšli.

V roce 2010 v novinách procházela nabídky práce a narazila na příběh manželů, kteří obchodováním přes eBay získali 8 milionů liber (poznámka: informaci o tomto páru, který by vydělal 8 milionů liber jen díky obchodování na eBay jsem nikde nenašel, ale Cathy to tvrdí i ve své knize, tak předpokládám, že je to pravda). Tímto příběhem byla fascinována a ihned začala přemýšlet, že by podobným způsobem mohla přispět do rodinného rozpočtu.

V tu dobu neuvažovala o nějaké kariéře obchodníka. Jen chtěla pomoct napjatému rozpočtu a prodat pár zbytečných věcí, které hned začala po celém domě hledat. Shromáždila hračky, kočárek, dětské oblečení, starý kotel i starý telefon a to vše do týdne dokázala prodat se ziskem 600 liber. V tu chvíli se do prodávání ještě více nadchla a začala hledat další informace. Během polední pauzy tak v práci hledala, co se nejvíce prodává a další různé statistiky týkající se prodeje na eBay.

Následně obešla zastavárny, bazary a podobná místa, kde utratila vše, co utržila prodejem zbytečností. Nakoupila všechny možné věci, o kterých se domnívala, že by o ně mohl být zájem. Zjistila, že některé věci se dají prodat za násobek původní ceny a jejich předsíň se tak stala skladištěm.

Ze všech sil se soustředila na tuto činnost, která ji bavila a naplňovala. Jak sama zdůrazňuje, nikdy ale nepracovala na úkor svých dětí. Rodina stále zůstala prioritou číslo jedna. Počet obchodů rostl a tak se registrovala jako oficiální prodejce a stala se eBay obchodníkem (poznámka: dnes je to již jinak. Jsou různé tarify podle požadovaného počtu vystavených produktů. V době, o které se píše, bylo nutné se registrovat jako partner při překročení určitého objemu objednávek. Tento limit se v průběhu let měnil, proto neuvádím konkrétní číslo.).

Dva měsíce od zveřejnění prvního inzerátu měla měsíční obrat zhruba 9 tisíc liber, přičemž zisk činil asi 20 %, tedy 1800 liber. Opustila svou práci a začala obchodovat na plný úvazek. Řídila se intuicí, co v jakém období se bude dobře prodávat a tím se jí dařilo pokrývat aktuální poptávku. Také se zaměřila na vzhled inzerátu, aby vypadal lákavěji. Zlepšila fotografie produktů a vše začala pečlivě a krásně balit.

Po osmi měsících od začátku obchodování posílala denně 150 kusů zboží a obrat se vyšplhal na 61 tisíc liber (to bylo období před Vánocemi). V tuto chvíli přestal podnikat i její manžel a přidal se k ní v obchodování. Dům měli zavalený věcmi a tak na zahradě museli vybudovat sklad.

Za necelý rok podnikání dosáhli obratu přes 100 tisíc liber. Zisk činil zhruba 25 % a to přiznává, že by to mohlo být daleko lepší, kdyby v prvních měsících lépe investovali vydělané peníze. V dalším roce dosáhli stejného zisku s menším množstvím prodejů a to jen díky zkušenostem, které postupně získali.

Za další dva roky mají ve své nabídce zhruba 350 až 400 produktů a stále úspěšně profitují z obchodů. Cathy ani její manžel netvrdí, že zbohatli. Zůstávají skromní a uvědomují si, že se musí snažit, aby zůstávali před konkurencí. Svým příběhem ale chtějí inspirovat druhé, že je možné převzít kontrolu nad svým osudem.

Tolik k příběhu Cathy Hayes. Setkal jsem se s názorem, že jde o smyšlený příběh, který měl podpořit prodeje na eBay. Nicméně nějaká Cathy Hayes o tom i vydala knihu a nezdá se, že by to mělo být umělecké jméno nebo smyšlený román. Kromě několika pochybných názorů vše nasvědčuje, že by mohlo jít o skutečnou událost.

Ale ať už se to takto odehrálo nebo ne, je dost možné, aby to takto proběhnout mohlo, a to k našemu poučení stačí, protože z toho je vidět, že je potřeba hledat způsoby a cesta se najde.

A vzhledem k tomu, co všechno se na eBay dá koupit a prodat, tak je výše uvedený příběh vlastně ještě dost přízemní. Víte například, co byla první věc, která se na eBay prodala? Bylo to rozbité laserové ukazovátko. Údajně si ho koupil sběratel rozbitých laserových ukazovátek za necelých 15 dolarů.

Podle dalšího zdroje se našla studentka, která vydělala 30 tisíc liber prodejem starého oblečení. Jiní tam prodávali třeba za 50 liber náplně ze sušenek Oreo. Dnešní doba nahrává všem odvážlivcům, protože lidé kupují téměř vše, stačí jít s kůží na trh. A že eBay není jen pro ty nejmladší, svědčí i fakt, že Cathy s obchodováním začala, až když měla 3 děti. Pokud máte jakýkoli nevšední, anebo klidně i úplně obyčejný produkt, směle do toho. Jeden čas se běžně prodávaly i prázdné roličky od toaletního papíru.

#ebay #obchod #obchodovani #nakup #prodej

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím