Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
12.11.2019 8 minut čtení

Úspěšný obsahový marketing krok za krokem

Obsahový marketing je… čert vem definici, co je to doopravdy a jak ho zlepšit? Když začneme od konce otázkou, co je jeho cílem, pak snáze pochopíme, co to je a jak to zlepšit. Jenže i cíle mohou být různé, takže kde začít?

Nejdříve úplně obecně. Cílem úspěšného obsahového marketingu je plnit vaše cíle pomocí sdíleného obsahu. Z této věty asi moc moudří nejste, tak si to pojďme rozebrat podrobněji a dát tomu nějaký systém a řád.

1) Strategie

Tento bod předchází i samotnému plánování obsahu, protože bez stanovené strategie nemá cenu vymýšlet obsah. Před přípravou obsahu je totiž nutné si odpovědět na několik otázek.

Proč + cíl

Nejdříve se zamyslete nad tím, proč to chcete dělat a jaké máte cíle, protože bez cíle není možné měřit výsledky a tím zjistit úspěšnost. Obecným cílem zřejmě bude růst byznysu, ale takhle obecný cíl nestačí. Musíte být konkrétní a specifikovat si ho do jasné podoby. Například přilákat nové návštěvníky na web (kolik?). Nebo získat věší konverzní poměr (jak velký?). Prozkoumejte aktuální potřeby vaší společnosti a na tomto základu následně stanovte konkrétní cíle.

Ke komu + jak

Když máte konkrétní cíl, bude nyní snadné definovat cílovou skupinu. Pak je ale ještě nutné se zamyslet nad tím, co ji trápí a co ji motivuje k akci. Zjistit to můžete i tím způsobem, že se budete ptát současných zákazníků a klientů. Zjistěte, pro koho obsah připravujete, pak bude relevantní.

Mějte od začátku rozmyšlený i způsob komunikace. Co je tím myšleno? V projevu směrem k veřejnosti by měl být vidět styl, který je konzistentní a který bude určovat i tón vaší komunikace. Můžete například „vše“ zlehčovat a převádět do vtipu. Nebo může být obsah tvořen s mírnou dávkou sarkasmu či s nadsázkou.

Kanály + obsah

Ještě není potřeba vybírat konkrétní témata, ale spíš si určit směr a nějaké mantinely tematických oblastí, které vás průběžně nasměrují při vytváření nových nápadů. Z obsahu může být vidět snaha prodat, ale rozhodně by to nemělo být to hlavní a jediné, co váš obsah navenek komunikuje. Především je potřeba myslet na to, že se chcete starat o své zákazníky, jste odborníkem v oboru a zajímá vás, s čím jim můžete pomoci. Někdy bohatě postačí, když jen nebudete neustále opakovat, co váš produkt nabízí, ale když místo toho ukážete, s čím konkrétně může vašim klientům pomoci.

Kanály, kterými budete svůj obsah šířit, mohou být různé, ale už při jejich výběru musíte brát v potaz to, zda jimi dokážete oslovit vaši cílovou skupinu. Může jít o newsletter, placené kampaně, sociální sítě, videa, podcasty, streamování nebo blog. Například placenými kampaněmi ale těžko oslovíte IT odborníky, kteří mají reklamní slepotu v internetovém prostředí vyvinutou na vysoké úrovni. Jinou skupinu lidí zase těžko nalákáte na blog a jinou na newsletter.

2) Proces

Máme strategii a základní fáze obsahového marketingu. Je na řadě určit odpovědné osoby jednotlivých kroků celého procesu. Podle velikosti vaší společnosti to může vše dělat jeden člověk, nebo lze pro každý bod sestavit celý tým, záleží na vašich okolnostech.

  • Plánování - Kdo, kdy a jak často bude stanovovat termíny pro publikování obsahu? Bude také vybírat formu a kanály?
  • Tvorba obsahu - Kdo bude tvořit videa, texty, grafiku a vše ostatní? Kolik času na to bude mít?
  • Kontrola - Obsah by měl někdo schválit, případně žádat o korektury. Kdo to bude?
  • Zveřejnění - Hotový a zkontrolovaný obsah je potřeba v pravý čas zveřejnit. Kdo za to bude zodpovědný a bude používat nějaké nástroje pro zveřejňování?
  • Měření - Jelikož máme stanovené konkrétní cíle, je možné přesně měřit úspěšnost. Kdo to bude dělat, jak často a jaké metriky bude sledovat?
  • Optimalizace - Po porovnání výsledků s cíli je potřeba provést jisté kroky ke zlepšení. Kdo je navrhne a kdo schválí?

3) Konkrétní tvorba

Jste na dobré cestě ke kvalitnímu a úspěšnému obsahovému marketingu. Podstatná část cesty je ale ještě před vámi. Nyní se pustíme do samotného plánování konkrétního obsahu, jeho tvorby a zvolení správných kanálů pro jeho šíření.

Dělali jste na začátku průzkum mezi vašimi zákazníky? Pokud ano, budete to teď mít jednodušší, protože už víte, jakým obsahem je můžete oslovit, respektive víte, co je trápí nebo baví. I když takový průzkum ale nemáte, může pomoci klidné zamyšlení a analýza vašich klientů. Zjistěte si, jaké fráze nejčastěji hledají ve spojení s vaším produktem či službou. Určitý přehled můžete získat i na sociálních sítích, v diskuzích nebo na blozích. Nezapomeňte na konkurenci, u které se rovněž můžete inspirovat.

Máte-li vymyšlené konkrétní téma, stanovte mu nyní formu. Vycházejte ze svých cílů, protože každá forma má jinou úspěšnost pro různé cíle. Volit můžete podcasty, videa, infografiky, články, ebooky a další. Formy můžete pro maximalizaci úspěchu kombinovat, abyste z jednoho tématu dokázali vytěžit maximum. Musíte ale dostatečně zvážit, zda není například zbytečné tvořit podcast, když už na stejné téma máte naplánováno video. Naopak taková infografika může fungovat jak samostatně, tak jako skvělý doplněk článku.

Zbývá vybrat vhodné komunikační kanály. Ať už jste zvolili jakoukoli formu, bude obsah pravděpodobně primárně umístěn na vašem webu. Tím to ale rozhodně nemusí končit. Využijte maximální množství různých platforem, kde můžete oslovit svou cílovou skupinu. Sociální sítě, spřátelené weby, newsletter a podobně. Nezapomeňte na podpoření obsahu sponzorovanými příspěvky, čímž obsah dostanete k ještě většímu množství lidí.

U jednotlivých kanálů zvažte i publikum, které je navštěvuje. Dlouhý článek na Instagramu asi nebude mít takový úspěch, jako vhodná infografika nebo úderné story. A ty už mohou potenciálního zákazníka odkázat na článek umístěný na webu či blogu. V rámci vyhodnocování obsahového marketingu nezapomínejte na sledování toku uživatelů. Tím můžete odhalit, kde dochází ve vašem marketingovém ekosystému k jejich největším úbytkům a problém napravit.

4) Hotovo. A termín?

Existují různé aplikace na plánování obsahu, ale úplně postačí tabulka v Excelu nebo klidně na papíru, kde bude první sloupeček téma, druhý forma, třetí kanály a čtvrtý zodpovědné osoby. Doplnit můžete i další sloupeček s termínem zveřejnění. Máte vytvořený publikační kalendář. Nezapomínejte ale i na správné načasování. To je klíčové pro úspěch, aby vaše snaha nepadla nazmar. Přizpůsobit se můžete potřebám zákazníků, marketingovému plánu společnosti i aktuální sezóně. Také si dejte pozor, aby během procesu vytváření, schvalování a optimalizaci nedošlo k tomu, že se téma stane neaktuálním. To je důležité zvláště, když chcete využít nějaké aktuální virální události.

5) Optimalizace

Optimalizace už tady jednou byla, ale to šlo o porovnání výsledků s cíli a provedení kroků ke zlepšení v rámci konkrétního příspěvku/článku/videa. Závěrečnou optimalizací se myslí vyhodnocování výsledků z dlouhodobého hlediska. Analýza toho, které kanály přinášejí největší užitek, jaká forma funguje nejlépe a zda se nějak vyvíjí vaše publikum. Na nejúspěšnější formy a kanály je vhodné se více zaměřit a plně využít jejich potenciál. Zároveň se ale nebojte zkoušet nové věci a obsah rozšiřovat o nové nápady. Fungující věci optimalizujte a přivádějte k dokonalosti, nefungující ukončete.

6) Závěrečné tipy

  • Buďte trendy. Inspirujte se děním ve světě nebo úspěšnou konkurencí
  • Pokud obsahový marketing není váš šálek kávy, nebojte se najmout specialistu. Kreativní tvůrce dokáže posunout váš byznys o velký kus dopředu
  • Stále vyhodnocujte chování zákazníků a jejich tok skrz vaše kanály k vašim cílům

#marketing #obsah #tvurce #kreativni #byznys #uspech #podnikatel #optimalizace #strategie #cile #publikum #clanky #videa #podcasty #infografika

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím