09.11.2019 2 minuty čtení

Kolik peněz sebereme miliardářům? Kandidátka na post prezidentky USA připravila kalkulačku

Nejbohatší Američané jsou velkým tématem nadcházejících prezidentských voleb, a to nikoli proto, že jeden z nich, Michael Bloomberg, zvažuje svou kandidaturu, ale protože výše jejich jmění provokuje prostý lid. A kandidáti toho chtějí využít.

Nejhlasitějším kandidátem je v tomto směru dosavadní senátorka Elizabeth Warrenová, která voličům slibuje nejenom mnohem vyšší zdanění těch nejbohatších, ale také rozdělení velkých technologických firem jako jsou #Facebook či #Google.

V atmosféře dnešní rozdělené společnosti její rétorika nevyznívá naprázdno, naopak, Warrenová nachází mnoho stoupenců, a to nejenom mezi staršími občany, ale možná trochu překvapivě také mezi mladší generací, která sní o něčem na způsob moderně pojatého socialismu. Jestli je něco takového reálně možné, toť otázka.

Každopádně, včera se na Warengo objevil článek, který popisoval reakci Billa Gatese, druhého nejbohatšího muže světa, na daňové návrhy Warrenové. Zakladatel Microsoftu řekl, že za svůj život na daních zaplatil přes 10 miliard dolarů, tedy víc, než kdokoli jiný. A že by byl úplně v pohodě s tím, kdyby to místo 10 bylo třeba 20 miliard.

Pokud by však měl zaplatit třeba 100 miliard, s nadsázkou podotkl, že by musel asi trochu počítat, aby zjistil, kolik mu vlastně zbylo. Zcela vážně poté dodal, že je potřeba o tomto tématu transparentně mluvit a hlavně se nenechat zlákat extrémy

Warrenová na to okamžitě na svém Twitteru zareagovala a napsala, že se s Gatesem moc ráda potká a vysvětlí mu svůj plán. A také přidala poznámku, že 100 miliard dolarů by mu navrhované daně určitě nesebraly. 

Zajímavé a trochu úsměvné je, že Warrenové podpůrný tým k tomuto tématu připravil kalkulačku, ve které si mohou nejenom občané, ale i samotní miliardáři spočítat, kolik by podle nového daňového plánu zaplatili. Takový Bill #Gates by státu odvedl v příštím roce 6 miliard dolarů navíc. Mark #Zuckerberg zase 4 miliardy dolarů.

Jak se samotní miliardáři na stránce dozví, nemusí je tato nová daň vůbec trápit, protože stačí, aby své peníze investovali na burze a jejich jmění bude stále růst. 

Hezké uklidnění, ale neočekávám, že by se díky tomu podpora Warrenové ze strany nejbohatších Američanů jakkoli zvýšila.

Pokud se na to chcete mrknout, tady je kalkulačka.

#usa #volby #prezident #warren #socialismus #politika

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Strašně se mi líbí, jak když v té kalkulačce zadáš, že jsi miliardář, vyskočí ti okénko pro zadání jmění, a jsou tam pod tím tři odkazy "Pokud jste Michael Bloomberg, klikněte zde" / "A pokud jste Bill Gates, můžete kliknout zde" / "A pokud jste Leon Cooperman, stačí kliknout zde" aby kluci nemuseli vypisovat ty nuly :D
    0
    • Jojo, to me taky pobavilo :joy:
      0