Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
09.11.2019 2 minuty čtení

Peníze pro všechny jen tak? Americká studie tvrdí, že garantovaný příjem pomůže růstu ekonomiky

Téma, které nenechá nikoho chladným - má mít každý občan garantovaný příjem bez ohledu na to, co dělá?

Je nepochybné, že s nástupem robotizace bude toto téma rezonovat ve společnosti čím dál výrazněji. Dnes se zatím jedná o poměrně okrajovou záležitost, která však i při decentních pokusech vyvolává vášnivé diskuze.

Garantovaný příjem je forma sociální politiky, při které všichni občané státu nezávisle na tom, zda pracují či nikoli, dostávají pravidelný měsíční příjem. Jedná se o poměrně kontroverzní politiku, která nemá historicky úspěšnou předlohu.

Když tento systém například zkoušeli nedávno ve Finsku na 2000 nezaměstnaných, po dvou letech se rozhodli, že program ukončí, protože nepřinesl pozitivní výsledky. To je samozřejmě voda na mlýn kritiků, podle kterých vede garantovaný příjem pouze k nižší motivaci lidí pracovat a tedy i vyšší nezaměstnanosti.

Zastánci tohoto systému si však stojí za svým a zdůrazňují, že garantovaný příjem vyjde státní pokladnu v konečném součtu levněji než klasický model sociálního státu.

Mezi zastánci dokonce najdeme takové osobnosti jako Richard Branson, Elon Musk či Mark Zuckerberg, kteří jsou přesvědčeni, že díky garantovanému příjmu vymizí ze společnosti předsudky a v lidech se probudí větší podnikavost a kreativita.

Roosevelt říká ano

V roce 2017 provedl uznávaný americký think tank Roosevelt Institute studii, která dává zastáncům této politiky silné argumenty.

Podle zjištění této organizace totiž garantovaný příjem vede nejenom ke zlepšení života všech obyvatel daného státu, ale v dlouhodobém horizontu také k růstu HDP.

Podle projektované studie by garantovaný příjem pro všechny americké občany ve výši 1000 dolarů měsíčně v osmiletém horizontu vedl k růstu ekonomiky o 12,56 %.

Celou studii si můžete přečíst zde.

Jak již bylo zmíněno, diskuze na toto téma nepochybně neustanou, spíše naopak. Bude proto zajímavé sledovat, který stát udělá první výrazný krok k zavedení garantovaného příjmu pro všechny své občany.

#ekonomika #politika #stat #obyvatele #prijem #garantovanyprijem

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím