Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.11.2019 3 minuty čtení

Deset amerických gigantů sedí na rekordním množství peněz, kdy je využijí a na co?

Zatímco velká část lidstva žije stylem od výplaty k výplatě, úzká skupina elitních jedinců doslova neví co s penězi. A stejné to je ve světě velkých firem - některé sotva živoří, jiné naopak neví, za co utratit miliardy dolarů na svých účtech.

Když vyšlo před pár dny najevo, že #Berkshire Hathaway má na účtech ohromujících 128 miliard dolarů, snesla se na Warrena Buffetta kritika z mnoha stran, zejména proto, že v rámci zpětného odkupu akcií utratila jeho firma jen 700 milionů dolarů. 

"Proč tak málo, když má takový balík?" ptali se mnozí analytici a vyčetli Buffettovi absenci agresivity. Ano, tomu Buffettovi, který je považován za největšího investora všech dob. Někteří analytici jednoduše nechápou, že někdo není chamtivý. A nebo, a to je pravděpodobnější, že se někdo připravuje na příchod krize.

Stav konta Berkshire Hathaway totiž není v rámci velkých amerických firem nikterak výjimečným. Býčí trh, který už trvá déle jak 10 let a který je podle výpočtu Bespoke Investment Group s 3896 dny druhým nejdelším v historii, umožnil velkým korporacím nashromáždit ohromné množství peněz. Stačí se podívat na tabulku níže.

10 firem s největším finančním obnosem k dispozici:

Název firmySektorFinanční hotovostValuace firmy
#MicrosoftTechnologie136,6 miliardy dolarů1,10 bilionu dolarů
Berkshire HathawayFinance128,2 miliardy dolarů544 miliard dolarů
#AlphabetTechnologie121,2 miliardy dolarů901 miliard dolarů
#AppleTechnologie100,6 miliardy dolarů1,15 bilionu dolarů
#FacebookTechnologie52,3 miliardy dolarů543 miliard dolarů
#AmazonTechnologie43,7 miliardy dolarů886 miliard dolarů
#FordAutomobily37,3 miliardy dolarů35 miliard dolarů
#OracleTechnologie35,7 miliardy dolarů183 miliard dolarů
#CiscoTechnologie33,4 miliardy dolarů205 miliard dolarů
BristolMyers SquibbFarmacie32,5 miliardy dolarů93 miliard dolarů

Jak je všem dobře známo, býčí trh tu nebude věčně, a tak je dobré se finančně trochu zásobit, než na scénu nastoupí medvědi. A to nejenom kvůli vlastnímu cashflow, ale také kvůli možnosti dobře nakoupit. Ne každá firma je totiž na krizi připravena a pokud cokoli podcení, může se stát snadnou a levnou kořistí výše vypsaných dravců.

Netřeba pochybovat o tom, že právě na to Buffett a spol. čekají. Proč nějakou firmu kupovat za 10 miliard, když ji třeba už za rok můžete mít za polovinu? Ani tyto logické závěry však mnohým analytikům nestačí ke spokojenosti, ti totiž stále odmítají pochopit, proč Berkshire v podstatě už od roku 2015 neprovedla žádnou akvizici.

U některých z těchto společností však mohou být důvody politického rázu. Ve Spojených státech totiž sílí debata o příliš velké síle technologických obrů a politici jako například prezidentská kandidátka Elizabeth Warrenová volají po jejich rozdělení.

V takové atmosféře by si asi takový Facebook moc nepomohl, kdyby koupil další silnou firmu za miliardy dolarů. Není ani jisté, zda by vůbec takový obchod prošel. Například nedávná dvoumiliardová koupě společnosti #Fitbit ze strany Alphabetu se ocitla pod palbou kritiků a mnozí volají po jejím přezkoumání a zablokování. A to se jedná o "pouhé" dvě miliardy. Jak by to vypadalo při obchodu za 20 miliard?

U těchto firem, ke kterým kromě Facebooku a Alphabetu patří i Amazon či Microsoft, se proto nedá očekávat, že by v době krize začaly dělat akvizice za desítky miliard dolarů. Spíše budou našlapovat velmi opatrně a kupovat menší firmy v hodnotě do jedné miliardy, čímž podpoří svůj růst, ale zároveň nebudou příliš provokovat.

A Buffett začne ke spokojenosti analytiků zase pálit ostrými...

#investice #investovani #akvizice

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky