Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
07.11.2019 3 minuty čtení

Kalanick zpět na scéně? Jeho nový startup získal 400 milionů dolarů ze Saúdské Arábie

Lidé, kteří ve svém nitru mají opravdový zápal pro podnikání, jej zpravidla nikdy nedokáží uhasit. I když vydělají miliardy, neumí prostě dát nohy na stůl a nic nedělat, hledají další výzvy. S novým startupem to ostatně zkouší i Kalanick.

 tom, co přesně Travis #Kalanick se svou novou firmou plánuje, se toho zatím moc neví. I přes tajnůskářství ale víme, že Kalanick startup CloudKitchens se sídlem v Los Angeles, který se zaměřuje na přípravu jídla výhradně pro rozvoz, koupil v loňském roce a zařadil ji pod svůj podnik City Storage Systems. Od té doby se mu podařilo uzavřít několik obchodních dohod v Číně, Indii a Velké Británii.

Až do nynějška podle dostupných informací Kalanick startup financoval ze svých vlastních prostředků a neměl zájem hledat externího investora. To se však nyní mění. The Wall Street Journal totiž získal od svých zdrojů obeznámených se situací informaci, že nový projekt zakladatele a bývalého CEO Uberu letos získal investici 400 milionů dolarů od saúdskoarabského Public Investment Fund (PIF). Zpráva dále říká, že díky této investici se hodnota startupu přehoupla přes 5 miliard dolarů. Mluvčí PIF odmítl údajnou investici komentovat.

Proč zrovna rozvoz jídla? No, předně jsou v tom opět zainteresovány automobily a jejich řidiči, s kterými má Kalanick už jisté zkušenost, že ano? Jen místo taxikářů jde tentokrát o kurýry. Ale hlavně, z donášky jídla se v posledních letech stává obrovský byznys - jen v loňském roce si Američané skrz donáškové služby, jako je UberEats atp. objednali jídlo za 10,2 miliardy dolarů. Jde pravděpodobně o další důsledek rychlého městského života, při kterém zejména mladí lidé často zcela rezignují na vaření a přípravu vlastního jídla (nebo vařit vůbec neumí a nač se to učit, když vám na lusknutí prstu jídlo dle výběru doputuje až před dveře?).

Jedním z problémů, který vzhledem k vysoké poptávce po dovozu jídla vyvstává, jsou nestíhající restaurační kuchyně, kterým mohou návaly objednávek jídla na rozvoz nabourat schopnost efektivně obsloužit své hosty u stolů. Proto dnes jako houby po dešti začínají růst tzv. ghost kitchens (nebo taky virtual/dark kitchens), jejichž zavedení tento týden oznámilo i české Dáme jídlo (viz. pondělní Morning News). Termín ghost kitchen v gastrobyznyse de facto znamená kuchyni, která vaří jídlo výhradně pro rozvoz.

A právě na tento fenomén, který by brzy mohl stát novou páteří rostoucího trhu s rozvozem jídla, se podle všeho Kalanickův CloudKitchens zaměřuje.

Hlavní myšlenkou je umožnit restauracím rozšířit kapacitu svých kuchyní a zvýšit tak své potenciální příjmy bez toho, aniž by si jejich provozovatelé kvůli tomu museli pronajímat celý prostor tradiční restaurace. Místo toho si mohou pronajmout jen novou kuchyň, která rapidně navýší schopnost restaurace produkovat jídlo a navíc se zaměří pouze na rozvoz, který již nadále nebude dostávat pod tlak kuchaře v původní restauraci. Nic složitého, že? Otázkou je, zda jde o miliardový nápad.

#aktuality #cloudkitchens #rozvozjidla #jidlo #ghostkitchen #startup #investice

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Kalanick je prostě ten typ podnikatele, kterej vymyslí/převezme něco snadno zkopírovatelnýho, jen se snaží být nejrychlejší a vybrat na to co nejvíc peněz. Pro investory docela vabank, ale Kalanick se svým jménem asi bude táhnout.
    +1
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím