Během října tohoto roku v Rakousku havaroval řidič Tesly na cestě z Mnichova do Salcburku. Naboural autem do stromu a auto okamžitě začalo hořet. Posádka dvou projíždějících aut muži z Tesly zachránila život. Byl hospitalizován v nemocnici a bude v pořádku.
Jenže Tesla hořela dál a dál a podle velitele hasičského sboru, Bernharda Geislera byla akce mnohem složitější než u aut se spalovacími motory. Důvodem je lithium-iontová baterie složená z velkého množství článků. Při poškození jednoho z nich dojde k sérii elektrických zkratů, které neustále rozšiřují požár.
Výrobce automobilu uvádí, že k uhašení Tesly je potřeba asi 11 tisíc litrů vody. Jedna průměrná hasičská cisterna má kapacitu asi 8000 litrů vody. Další komplikací práce hasičů je fakt, že Tesla, potažmo většina elektromobilů, má baterii ve spodní části vozu.
Server deníku Kronen Zeitung uvedl, že do akce bylo povoláno 50 hasičů a několik vozů. K zásahu také musel být použit speciální kontejner, který měl vůz chladit další 3 dny. Důvodem je to, že elektromobil může opět samovolně vzplanout i 3 dny po požáru. Auto tedy muselo být bagrem vloženo do tohoto kontejneru, do nějž byla následně napuštěna voda, aby vrak chladila a zamezila opětovnému vzplanutí.
Kromě komplikací se samotným hašením a kontejnerem s vodou nastává další komplikace po skončení celé akce a uplynutí 72 hodin, kdy byl vůz v kontejneru. Voda totiž musí být ekologicky zlikvidována. A stejně tak i půda z místa nehody, protože hrozí kontaminace kyselinami z baterie, které by se mohly dostat do podzemních vod.
Dalším problémem je likvidace samotného vraku auta. Každý dovozce nebo výrobce je povinen si vozidlo vzít zpět bez ohledu na jeho stav. Tesla problémy s likvidací auta outsourcuje na jinou firmu. Tato firma ale podle svého vyjádření prozatím nemá potřebné osvědčení od ministerstva.
Na stránkách hasičského sboru z Kitzbühelu si můžete prohlédnout další fotografie ze zásahu..
Podle některých diskuzí je tento problém znám, ale schválně se o něm nemluví a nebude se o něm mluvit až do doby, kdy v jeho důsledku nastane nějaký opravdu velký problém. Například až nějaký elektromobil vzplane v podzemních garážích nebo ještě hůře v tunelu. Podle některých dalších diskutujících to všechno ukazuje na odlišný směr, kterým by se měl automobilový průmysl ve své honbě za ekologií ubírat, totiž na vodíková auta. Co si o tom myslíte vy?