02.11.2019 5 minut čtení

Nepřijali ho do KFC, tak založil Alibabu a vydělal miliardy. Co radí Jack Ma podnikatelům?

Jako učitel angličtiny nebyl spokojený, tak chtěl jít do KFC, kde ho ale nepřijali. O něco později založil Alibabu a vydělal miliardy. Teď dává rady, jak uspět a to za pomoci tří bodů, které nevyžadují peníze ani zvláštní vzdělání.

Body postupně rozebereme, ale ještě před tím stojí za to se blíže seznámit s příběhem čínského podnikatele Jacka Ma. Jeho cesta k miliardám nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát a navíc z jeho zkušeností lze načerpat mnoho poučení.

Od šikany k učení angličtiny a touze po práci v KFC

I na Číňana je Jack Ma malý. Jako dospělý měří jen málo přes 150 centimetrů a jeho malá výška byla hlavním důvodem, proč se už ve škole stával terčem šikany. Na rozdíl od svých miliardářských kolegů ze Sillicon Valley ale z vysoké školy nebyl vyhozen ani ji sám neopustil. Naopak. Jack Ma vysokou školu vystudoval. Ale přijali ho až na třetí pokus.

Dostal se ke kariéře učitele angličtiny, ale s platem 12 dolarů měsíčně nebyl spokojen a byl rozhodnut odejít. Jenže to by musel nejdříve uspět u nějakého pohovoru a získat jinou práci. Absolvoval jich celkem 30 a nikde o něj nebyl zájem. Dokonce se ucházel o místo v KFC, které otevíralo novou provozovnu. O práci se dle jeho slov ucházelo 24 zájemců. Práci dostalo 23 z nich. Jack Ma byl tím jediným, který ji nedostal.

Cesta do USA a novinka jménem internet

Když mu bylo 30 let, založil si vlastní překladatelskou firmu, což byl další podstatný krok k jeho úspěchu. Dostal se díky tomu do USA, kde poprvé spatřil internet. Co ho inspirovalo k nápadu vytvořit internetovou společnost? Zadal slovo „Čína“ a odpovědí mu bylo „nebyl nalezen žádný odkaz“.

Netrvalo dlouho a světlo světa spatřila společnost China Pages. O tu se ale později začal zajímat státní telekomunikační podnik. Společnost pohltil a Jack Ma odešel. Nápad na vytvoření internetového obchodu dostal během své práce pro čínské ministerstvo zahraničního obchodu.

Založení Alibaby

Přetáhl pár svých bývalých kolegů a v bytě v Chang-čou s nimi založil společnost Alibaba. To se psal rok 1999 a k internetu nebylo připojeno ani jedno procento Číňanů.

Následovala dlouhá a spletitá cesta úspěchů a pádů, při kterých hrál roli SARS i postupné splasknutí internetové bubliny. Ke konkrétním zážitkům a jednotlivým krokům od založení po dnešní Alibabu možná někdy později. Nyní už se zaměříme na zmiňované 3 rady:

1) Přemýšlejte jinak než druzí

Jack Ma neměl peníze, neměl technologie ani dobré a silné vztahy s druhými. Svou výhodu ale viděl v tom, jak se díval na budoucnost. Říkal, že když vás lidé kritizují, musíte přemýšlet. A on sám strávil přemýšlením nad svou budoucností mnoho času.

Vidět věci, které druzí nevidí. Vidět budoucnost, kterou druzí nevidí. Díky tomu založil Alibabu. Když poprvé použil internet a nenašel nic o Číně, hned o ní něco chtěl vytvořit. Podle jeho slov udělal „malou a škaredou stránku o Číně“. Jenže to byla myšlenka, která se postupně vyvíjela a dospěla až do dnešní Alibaby.

Je nutné zmínit alespoň jeden z citátů Jacka Ma, protože mají velkou hloubku, důležité poselství a je z nich vidět, že Jack Ma skutečně přemýšlel jinak než ostatní.

„Pokud vaší představě o budoucnosti všichni věří, nemáte šanci se prosadit. Pokud vám ale věří jen pár lidí, věříte si vy a své představy si prosadíte, je to vaše šance.“

2) Nikdy se nevzdávejte

Možná to zní jako otřepaná fráze a prázdný motivační citát, ale podívejte se na to vědomím toho, co prožil Jack Ma. Na Harvardu byl desetkrát odmítnut. Obešel třicet pohovorů a neuspěl. Nevzali ho ani do KFC. Nezískal místo policisty ani číšníka.

Odmítnutí ale nezažíval jen v začátcích. I když už Alibaba byla úspěšným byznysem, v roce 2001 ho investoři odmítli podpořit.

Klíčem k úspěchu je, nenechat se ničím odradit. Jak zareagovat podle Jacka Ma, když vám někdo odpoví „ne“?

Dobře se vyspěte a zkuste to zítra znovu.

3) Využijte toho, co umíte

Čeho Jack Ma využil? O technologiích toho moc nevěděl. O marketingu ani právní stránce podnikání také ne. Hodně toho ale věděl o lidech. Při své práci učitele se naučil motivovat lidi a to přenesl do svého podnikání. Své úsilí a svou energii soustředil na lidi, kteří mu pomáhali budovat společnost. Věnoval se zákazníkům a lidem ve svém týmu.

„Vyhrajete tehdy, když se podíváte na své lidi a uvidíte, že jsou spokojení.“

--------------------------------

Ještě si pamatujete, jak Jack Ma začínal? Nechtěl dělat učitele angličtiny, ale dělal ho a to mu přineslo možnost založit vlastní překladatelskou společnost. Díky ní se zase dostal do USA, kde poznal internet a tam se zrodil nápad, ze kterého postupem času vznikla Alibaba. Kdyby tehdy neučil angličtinu, pravděpodobně by Alibaba nevznikla. Možná by vymyslel jiný úspěšný projekt, ale asi ne tento.

 

#alibaba #JackMa #osobnirozvoj #prace #uspech #cile #sny

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.