30.10.2019 3 minuty čtení

Miliardář Thiel: Elon Musk je pro podnikatele "špatným vzorem", protože "je těžké ho napodobit"

Patříte mezi obdivovatele Elona Muska? Inspiruje vás jeho filozofie podnikání zaměřená na inovaci? Dle jeho bývalého kolegy z PayPalu Petera Thiela jste si vybrali špatný vzor, protože se vám ho podaří napodobit jen velmi těžko.

#Thiel sám sebe nazývá "dobrým přítelem" výkonného ředitele společností #Tesla a #SpaceX. Není se čemu divit, když spolu nějaký ten pátek spolupracovali poté, co se #PayPal, který Thiel spoluzaložil, spojil v roce 2000 s Muskovou online bankovní společnosti X.com. A před tím, než byl #Musk v tom samém roce jako CEO PayPalu vyhozen a nahrazen Thielem (o tom možná někdy příště).

Během veřejné debaty o aktuálním stavu lidských inovací na Kalifornské univerzitě v Los Angeles při příležitosti oslav 50. výročí vzniku internetu však Thiel Muska označil za "negativní vzor" pro mladé podnikatele. Zakladatel společnosti #Palantir, člen představenstva Facebooku a veřejný podporovatel Donalda Trumpa se k Muskovi dostal při své odpovědi na otázku "zastavila se opravdová inovace?"

Nad ní vedl diskuzi společně s profesorem Robertem Metcalfem, jež přednáší o inovacích a podnikání na Texaské univerzitě v Austinu, který s touto tezí nesouhlasil. Thiel zaujal opačné stanovisko a představil několik argumentů. "Elon je výjimkou potvrzující pravidlo," prohlásil miliardář, který Muska přirovnal k bývalému CEO Apple Stevu Jobsovi, jež byl rovněž v oblastí inovací sice výjimečným, avšak veskrze nedostižným jednotlivcem.

"Je to velmi zvláštní, protože tady máme jeden velký příběh o osobě, která pomohla vyvinout elektrické automobily a znovu použitelné rakety. Když ale řeknete mladému člověku 'proč nechceš být jako Elon?' jde o negativní vzor, protože klasickou odpovědí je 'no, to je příliš těžké, to nezvládnu,'" vysvětlil svůj skeptický pohled na Muska jako hlavní inspiraci a vzor pro dnešní mladé aspirující podnikatele Thiel, jehož aktuální jmění je odhadováno na 2,3 miliardy dolarů.

Mnohem snazší je podle něj mladému člověku například poradit, aby zkusil něco podle něj reálnějšího, jako například "založit na vysokoškolské koleji internetovou společnost," čímž vskutku nenápadně, ale zároveň zcela otevřeně poukázal na příběh o vzniku Facebooku, v němž je dnes osobně zainteresován.

Sdílíte Thielův názor? Je Elon Musk opravdu jen nedostižnou múzou, kterou podnikatelé sice ve velkém obdivují, ale neodváží se ji napodobit? Nebo taková osobnost může mladou generaci v jejich podnikatelských začátcích inspirovat k ambicióznějším a vyšším cílům?

 

#podnikani #vzor #inspirace

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Souhlasím, že mít Muska za vzor je více než odvážné, ale zase na druhou stranu je potřeba si dávat velké a odvážné cíle, takže proč ne. Každopádně vyjádření Thiela, že "Elon je výjimkou potvrzující pravidlo" moc nedává smysl. Sice je to ustálené rčení, ale je nelogické. Výjimka totiž pravidlo ruší, ne potvrzuje. Ještě jsem hledal, jak to tedy je podle internetů a původní latinské rčení bylo, že "výjimka pravidlo prověřuje". Ale to jen tak na okraj...
  +4
 • Já tomu rozumím, tak, že kdo si klade za vzor Muska tak jenom potvrdil, že ho nemůže napodobit, lidi tipu Musk nebo Jobs totiž žádne vzory nemaji (:
  +1
  • Těžko říci, jestli Jobs měl nějaké vzory, ale Musk se již od mládí zaobíral Sci-fi knížkami. Podle mě je důležité mít v životě nějaké vzory, ale možná ze mě mluví mladistvá nerozvážnost :) (Student ČZU)
   0