Úterní pokles znamená, že se Bitcoin nyní nachází přibližně 20 % pod svým historickým maximem z doby inaugurace prezidenta Donalda Trumpa.
„Akciové trhy procházejí už několik obtížných seancí, kdy nejvýkonnější tituly padají i několikanásobně víc než samotné indexy, a to kvůli nejistotě spojené s novou administrativou. Tento tlak se následně přenáší i na Bitcoin a kryptoměny,“ vysvětluje Steven Lubka, který ve společnosti Swan Bitcoin vede oddělení pro privátní klienty a rodinné kanceláře.
Index S&P 500 v pondělí zaznamenal třetí ztrátový den v řadě. Nedokázal se přitom vzpamatovat z předchozího výprodeje, jenž byl způsoben obavami z ochabující ekonomiky a přetrvávající inflace.
„Nakonec hraje roli i nedostatek krátkodobých impulzů, který spolu s tlakem z akciového trhu vytváří prostředí vhodné pro vybírání zisků a další sázky na pokles (short),“ dodává Lubka.
Samotný rok zahajoval Bitcoin v silném růstovém módu. Hlavním důvodem byla důvěra v možné pozitivní změny, které by nová Trumpova administrativa mohla pro kryptoměnový sektor přinést. Jenže když prezident na konci ledna podepsal očekávaný exekutivní příkaz ohledně kryptoměn – který byl sice přijat veskrze kladně, avšak nenaplnil všechna očekávání, například co se týče strategické rezervy Bitcoinu – trh přestal vidět další krátkodobé impulzy k růstu.
Budoucnost zůstává pozitivní
Optimismus ohledně dlouhodobého příznivého dopadu Trumpovy politiky na kryptoměny zůstává stále silný, nicméně vývoj Bitcoinu je v současnosti ovlivněn spíše celkovou makroekonomickou situací.
„Od listopadu do ledna panovalo na trhu velké nadšení z potenciálně kryptoměnám nakloněné vlády USA,“ říká Joel Kruger, tržní stratég společnosti LMAX Group. „Nyní jde o vyčkávání na další zásadní katalyzátor. Vše je sice připraveno, ale trh se momentálně nachází ve fázi konsolidace a takzvaného ‚sell the fact‘, kdy se po splnění očekávání vybírají zisky.“
Hranice 90 000 dolarů představuje pro Bitcoin spodní úroveň poměrně úzkého rozpětí, v němž se pohybuje od konce listopadu. Analytici upozorňují, že případný udržitelný průlom této hranice směrem dolů by mohl vést k poklesu až k hladině 80 000 dolarů.
„Prostor pro návrat Bitcoinu do rozmezí 70 000 až 75 000 dolarů tu stále je, aniž by to narušilo jeho dlouhodobou růstovou trajektorii,“ poznamenává Kruger. „Očekáváme, že v případě poklesu k těmto hladinám se objeví značná nákupní poptávka.“