Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
28.10.2019 5 minut čtení

5 špatných návyků, kterými si podkopáváte schopnost soustředit se

Každý pracovní den, do kterého se pustíte, bude plný věcí, které se ze všech možných stran budou snažit narušit vaše soustředění a pracovní tempo. Pětice nejčastějších viníků vás čeká níže.

Od chvíle kdy ráno otevřete oči do chvíle, kdy je večer opět zamhouříte, jste bombardováni informacemi a nikdy nekončícím bojem mezi prioritami. Žijeme v době nekonečných možností a technologie na nás neustále hrne novou a novou nálož věcí, které mají jediný cíl - získat naši pozornost a zapomenout, jak jsme si svůj den původně naplánovali.

Následky této skutečnosti netrpí jen jednotlivci, ale i celé společnosti. Informační kanály medií jsou neustále zapnuté a například bouřlivé politické klima (pád vlády, vážná politická kauza, blížící se / probíhající volby) má prokazatelný vliv na produktivitu zaměstnanců.

Porazit tuto mašinérii gigantických rozměrů, která je od základů vystavěna tak, aby si kdykoli uměla získat naši pozornost, není snadné. Někteří lidé volí kompletní odpojení od sociálních sítí, ba rovnou celého internetu, aby z jejich spárů utekli.

Jiní se proti ní snaží bojovat svou vůlí a investovat energii pouze do těch činností a rozhodnutí, které nijak nesabotují jejich celkovou chuť do práce a soustředění na aktuální nejdůležitější činnost. Soustředění samozřejmě není něco, co vám každé ráno po příchodu do práce naběhne stejně automaticky, jako PC. 

Existují ale návyky, které na druhou stranu neoddiskutovatelně snižují schopnost lidského těla soustředit se plně na 1 úkol a nepřestat, dokud není hotov. Mají totiž negativní dopad na naše mentální a neurologické zdraví. Pozor na ně:

1. Nedodržování pitného režimu

Hlavní příznaky dehydratace doslova křičí "nesoustředěnost!". Bolesti hlavy, únava, malátnost, hormonální nerovnováha, pocit slabosti a nedostatku energie. Sklenice vody by měla být první věcí, kterou ráno po probuzení uchopíte a během dne je na místě na pití nezapomínat. Nemusíte si nutně měřit, kolik jste toho vypili, ale láhev s vodou nebo hrnek čaje by na pracovním stole neměl chybět.

2. Příliš velký příjem cukru a sacharidů

Lidský mozek se velmi snadno stává závislým na cukru a průmyslově zpracovaných potravinách. Problém cukru je, že jde o jednoduchý sacharid, který v těle sice vyvolá rychlý příval endorfinů, ale po něm následuje stejně strmý propad, který vám žádné soustředění nedovolí. Je tak velmi snadné ocitnout se na cukrové horské dráze, kde se při každém útlumu snažíte pomocí dalšího cukru získat zpět chuť do práce. Pokud se chystáte na pár hodin soustředěné práce, měly by rychlé cukry, slazené nápoje a sladkosti zůstat stranou.

3. Laxní přístup ke spánku

Nekvalitní nebo nedostatečný spánek se následný den výrazně podepíše na schopnosti mozku soustředit se nebo si vybavovat dříve uložené informace. Pokud spánek příliš neřešíte dlouhodobě, možná stav konstantní únavy již považujete za normální, ale vězte, že jste od normálu a především od zdravého normálu velmi daleko. Spánek by šlo zjednodušeně popsat jako mechanismus, díky kterému se mozek může "zotavit" z předchozího dne a doplnit zásoby látek klíčových pro svou funkci (zejména neurotransmiterů) na další den. Pokud mu tento odpočinek nedopřejete, odmění se vám neschopností udržet po delší dobu pozornost či soustředěnost.

4. Multitasking

Snaha dělat dvě věci najednou doslova rozdělí váš mozek. Zatímco když se soustředíte pouze na 1 úkol, je levá i pravá strana šedé kůry mozkové schopna spolupracovat a zaměřit se jen na něj, u 2 a více úkolů dochází k nepříznivému dělení pozornosti. My lidé sice jsme jediným známým tvorem schopných provozovat tzv. branching, tedy schopnost udržet v mysli svůj hlavní cíl i ve chvíli, kdy svou pozornost věnujeme jiné činnosti, ale dělat zároveň efektivně dvě činnosti najednou je už trochu moc i pro nás. 

Respektive ne že by toho mozek nebyl schopen. Když se ale snažíme dělat 2 věci najednou, pracují levá a pravá část šedé kůry nezávisle, díky čemuž dochází ke snížení výkonnosti. Multitasking rovněž nabourává schopnost přecházet plynule z jednoho úkolu na druhý a také snižuje schopnost ignorovat vnější rozptylující podněty.

5. Závislost na sociálních sítích

U tohoto bodu je vysvětlení tak nasnadě, že by možná stačilo nechat u něj pouze nadpis. Kde začít. Nekonečný proud oznámení a notifikací ze všech možných sociálních sítí z vás udělá reakční zombie, která nemá žádnou sebekontrolu. Pokud vám navíc při práci neustále pípá nebo vrní telefon, jde o jeden z nejúčinnějších zabijáků jakékoli snahy soustředit se a dokončit jakýkoli úkol. 

Nemluvě o tom, že sociální sítě dokáží mozek poměrně snadno přehltit informacemi. A pokud jste na nich pečení vaření, užívá si vaše mysl toto přehlcení 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Nelze rovněž nezmínit vědecky potvrzenou skutečnost, že sociální sítě mají vliv na vznik deprese. Není divu, že se dnes tak často mluví o offline, mobilních a facebookových/instagramových detoxech. Lidé si začínají uvědomovat, že sociální sítě mají negativní dopad na jejich kariéru, sociální život i zdraví.

Ideálním řešením je během pracovní části dne zapomenout, že nějaké sociální sítě existují. I pokud vás živí třeba marketing na sociálních sítích, můžete (v případě FB/Instagramu) trávit čas nikoli ve svém news feedu, ale v Business Manageru nebo jedné ze stovek aplikací, které management sociálních sítí a marketingu na nich umožňují.

#osobnirozvoj #soustredeni #focus

Hodnocení: +23
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jsem rád, že je v tomto výpisu zmíněn i spánek, budu to ukazovat všem, co mi nevěří, že je potřeba kvalitně a pravidelně spát. Jinak mě se osvědčuje i ranní cvičení. Jsem pak celý den (nebo minimálně několik hodin) dost nabuzený a odhodlaný věnovat se potřebným činnostem. V kombinaci s uvedenými věcmi - pitný režim, strava, spánek, soustředění na jeden úkol a odpojení soc. sítí, to opravdu funguje.
    +4
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím