25.10.2019 5 minut čtení

Myslíte, že na to nemáte? Podívejte se, kde začínali tito veleúspěšní miliardáři

Mnoha bohatým a úspěšným spadla jejich kariéra do klína téměř sama. Mnoho jiných si to ale těžce vydřelo. A často začínali na těch nejobyčejnějších pozicích.

Nemusíte mít tatínka milionáře ani dědečka miliardáře, abyste mohli být úspěšní a bohatí. Dědicové velkého majetku to mají jednoduché, ale pak pro něj většinou nemají to pravé ocenění, jako ti, kteří si vše tvrdě vydřeli vlastní snahou.

Často se můžeme setkat s postojem, že to nejde. Že z nuly si nejde vše vybudovat a dostat se na výsluní. Cílem dnešního článku je dokázat opak. Uvedeme si několik lidí, kteří začínali na těch nejobyčejnějších pozicích a dotáhli to mezi nejbohatší lidi na světě. Některá jména jsou známá, jiná méně, ale minimálně jedno mají společné. Začínali na nule a dostali se na vrchol a to více-méně vlastní pílí, silou, vůlí, snahou a odhodláním.

Brigáda v HP

Jasně, nejde úplně o tu nejobyčejnější práci a o činnost, kterou by mohl dělat úplně každý bez jakýchkoli zkušeností. Vyžaduje to nějaké znalosti a dovednosti, ale k činnostem ještě obyčejnějším se dostaneme. Na pozici brigádníka v technologické společnosti HP (Hewlett-Packard) pracoval během studií na vysoké škole samotný Steve Jobs. Každý, kdo četl jeho životopis, to jistě ví, stejně tak jako fakt, že právě v Silicon Valley, kde tato společnost sídlí se, se seznámil se Stevem Wozniakem. To vedlo ke společným projektům a ke vzniku Apple, jedné z nejhodnotnějších společností na světě.

Prodej vysavačů

Že byste nedokázali dělat v call centru? A co takhle vyrazit do terénu a obcházet jednotlivé domy, zvonit a nabízet vysavače? To také nezní moc lákavě, ale přesně takhle začínal během svých studií na střední škole zakladatel Netflixu, Reed Hastings. Ačkoli dnes, s majetkem přes 4 miliardy dolarů, patří do klubu miliardářů, tak se před nějakou dobou vyjádřil, že i práce prodejce vysavačů ho bavila. Dokonce říkal „miloval jsem to“. Sám tedy uznal, že to zní divně, ale na pravou míru to uvedl vysvětlením, proč i k takové práci choval pozitivní postoj. Tím důvodem bylo, že mohl potkat mnoho různých lidí.

Prodej pytlů na odpad

Už jen při pomyšlení na takovou činnost se mnoha lidem udělá nevolno a zázračně onemocní, aby do takové práce nemuseli. A teď si představte dvanáctiletého chlapce, jak obchází domy a jejich obyvatelů se ptá, zda používají pytle na odpad. Sice možná nelogická otázka, ale logická, jasná a předvídatelná odpověď. A tím Mark Cuban získával první zkušenosti s důležitou složkou každého businessu, obchodem, respektive prodejem. Nyní, když je mu přes 60 let vlastní klub NBA, Dallas Mavericks a má majetek v hodnotě přes 4 miliardy dolarů.

Hlídání parkoviště

Chudá rodina, otec účetní. I přes to se Michael dostal na Harvard a během studia si vydělával hlídáním parkoviště. Pro mnoho lidí podřadná práce. Michael Bloomberg se ale vypracoval na starostu New Yorku a ve své době byl s majetkem přes 54 miliard dolarů 9. nejbohatší člověk.

Sekání trávy

Pravděpodobně znáte sportovní značku Under Armour. Její zakladatel, Kevin Plank, si už v deseti letech vydělával sekáním trávy a odklízením sněhu. Dle svých slov si za posekání vydělal 15 až 30 dolarů. Týdně si tak přišel na zhruba 150 dolarů. Za pár let na koncertech prodával pletené náramky. A už v 19 letech začal prodávat trička. K Under Armour to byl už jen "krůček". Dnes má Kevin Plank majetek v odhadované výši 2 miliardy dolarů.

Doručování novin

Než mnoho lidí někam investuje, tak si prostudují nejnovější názory a postřehy předních světových investorů, mimo jiné i Warrena Buffetta. Kdo by to byl řekl, že si malý Warren vydělával tím, že místním obyvatelům na kole rozvážel noviny. Později své podnikání posunul a provozoval herní automat, čímž se dostal ke svému prvnímu pasivnímu příjmu. S majetkem přes 82 miliard dolarů je nyní Buffet třetím nejbohatším člověkem na světě.

Mytí nádobí

Neleží vám doma nějaký přístroj značky Dell? Možná ne, ale v každém případě tuto společnost znáte. A její zakladatel, Michael Dell, ve svých 12 letech myl nádobí v čínské restauraci. Práci zřejmě dělal poctivě, protože byl časem povýšen na číšníka. O nějakou dobu později si znovu polepšil, když přijal práci v mexické restauraci, kde dostal více zaplaceno. Dnes možná myje nádobí doba, ale s majetkem přes 40 miliard dolarů už si nemusí dělat starost s tím, zda za to dostane zaplaceno.

Brigáda v McDonald’s

Záleží, jak máte seřazené priority, ale možná si říkáte, že to už je vrchol, protože pracovat v McDonald’s by pro mnoho lidí byla největší potupa. Nicméně tak to nebylo pro nejbohatšího člověka na světě. Jeff Bezos si totiž právě v McDonald’s při letních prázdninách přivydělával. Dnes má přes 131 miliard dolarů. O tom se mu při pečení hamburgerů jistě ani nesnilo.

-------------------------------

Reed Hastings měl rád prodávání vysavačů, protože potkával nové a nové lidi. Michael Dell svědomitě myl nádobí. To mu pohádkové bohatství nepřineslo, ale byl povýšen a získával další a další zkušenosti. Jeff Bezos pracoval v McDonald’s a nyní je nejbohatším člověkem na zemi. Proč by další příběh nemohl být o tobě?

 

#motivace #uspech #brigada #osobnirozvoj #bezos #jobs #buffett

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky