3 minuty čtení

Patříte mezi 10 % nejbohatších na světě? Stačí k tomu "pár" milionů

Jaké jmění je podle vás nutné k tomu, abyste oficiálně patřili mezi 10 % nejbohatších lidí na světě? Musíte být dolarovým milionářem? Překvapivě jím nemusíte být ani tehdy, pokud už patříte mezi 1 % nejbohatších.

Švýcarská banka Credit Suisse včera zveřejnila svůj tradiční Global Wealth Report pojednávající o globálním bohatství a jeho rozložení. Některé skutečnosti o čínských boháčích a jejich historickém úspěchu už jste možná četli v dnešním newsletteru, ale zpráva obsahuje řadu dalších zajímavých informací.

Z hodnoty celkového světového bohatství, které v posledním roce vzrostlo o 2,6 % na celkem 360,6 bilionu dolarů (8,29 biliard korun), lze snadno vypočítat, že abyste se dostali mezi 10 % nejbohatších na světě, musí vaše celkové jmění dosahovat asi 2,516,200 Kč ($109,400). Čekali jste víc? Já rozhodně.

Ještě překvapivější je částka, kterou musíte překonat, abyste se stali součástí bájného "horního 1 %". Pokud byste očekávali, že členové tohoto klubu musí být zákonitě dolaroví milionáři, mýlili byste se. Hranice pro vstup je totiž 21,537,200 Kč ($936,400).

Na každého obyvatele planety tak z celkového bohatství průměrně připadá 1,629,550 Kč, což je nový historický rekord a o 1,2 % více než loni. Máte víc? Pak je váš majetek z globálního pohledu nadprůměrný - a můžete o sobě oficiálně tvrdit, že si žijete "nad poměry" :).

Tak jednoduché to ale samozřejmě není, protože rozložení globálního majetku není ani zdaleka rovnoměrné. A byť si kromě informace, že bohatých Číňanů je už více než bohatých Američanů, v mnoha interpretacích reportu přečtete, že 10 % nejbohatších dnes vlastní 82 % světového bohatství a 1 % nejbohatších 45 % světového bohatství, má to i pozitivní stránku.

"Dolních 90%" dnes totiž vlastní 18 % světového bohatství, což je rozhodně více než 11 % z roku 2000. Od roku 2016 také konstantně klesá celkové bohatství držené nejbohatším 1 %

A "Million Dollar Club" (ne ta sociální síť) přivítal 1,1 milionu nových členů a rozrostl se na 46,8 milionu osob. 18,6 milionu (cca 40 %) jeho členů pochází z USA a jen 4,4 milionu z Číny. Počet amerických dolarových milionářů také roste rychleji než v případě Číny. Svou roli v tom možná hraje i rozdílný pohled obou zemí na otázku svobody a demokracie.

Evropa je po Severní Americe ($114,6 bilionu) druhým nejbohatším regionem světa. Dáme dohromady $90,7 bilionu. Bohatství Číny dosahuje $63,8 bilionu a zbytku Asijsko-pacifického regionu $64,7 bilionu (Asie jako celek je tak s přehledem bohatší než Severní Amerika). Nejchudšími regiony zůstávají s velkým odstupem Latinská Amerika ($9,9 bilionu) a Afrika ($4,1 bilionu).

#aktuality #bohatstvi #majetek #jmeni #milliondollarclub

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.