22.10.2019 8 minut čtení

Dokonalé ráno je klíčem k úspěchu, těchto 7 kroků vám pomůže vstávat s maximální energií a motivací

Každý z nás už to někdy zažil. Můžete za sebou mít mnoho let v byznysu a přesto se vám občas stane, že se ráno probudíte a nic se vám nechce. Jako by přes noc zmizela veškerá energie. Jak s tím bojovat?

Neexistuje asi depresivnější okamžik, než je pondělní ráno. Tedy, ne že by pondělní ráno bylo samo o sobě nějak špatné, ale lidé k tomu tak přistupují. Přitom je to prostě ráno jako každé jiné, jen další jeden článek v řetězu jménem život.

Tyto depresivní stavy nevznikají z toho, že by byly nějaké speciální pondělní erupce na Slunci, nebo že by bylo něco špatného ve vzduchu. Pracující člověk si to tak prostě nastavil v hlavě. A i když je z toho nešťastný, změně myšlení se brání.

Přitom k tomu, aby pro vás bylo nejen pondělní ráno okamžikem, na který se těšíte, není potřeba zase tolik. Těchto 7 kroků vám pomůže s tím, abyste každé ráno, nehledě na den v týdnu, vstávali s radostí a chutí do celého dne. Uvidíte, že i vaše pracovní výkonnost tím půjde o mnoho procent nahoru.

1. Večerní příprava

Možná vás to překvapí, ale kvalitní ráno začíná už několik hodin předtím, v době, kdy opouštíte kancelář po předchozím pracovním dni. Než z kanceláře odejdete, měli byste si srovnat myšlenky nejen po právě proběhlém dni, ale zároveň si naplánovat práci na den následující.

Využijte k tomu recept na maximální produktivitu od muže jménem Ivy Lee. Díky tomuto postupu se nebudete ráno trápit tím, co vás čeká, ale prostě začnete pracovat na prvním úkolu ze svého seznamu.

2. Kvalitní spánek

Další část kvalitního rána, která předchází samotnému spánku. Pokud byste se dobře nevyspali, těžko můžete mít ráno energii a motivaci do celého dne. Proto je potřeba podniknout všechny důležité kroky k tomu, aby byl váš spánek maximálně kvalitní. Jak na to?

Jezte nejpozději 3 hodiny před odchodem do postele. Pokud byste se snažili sníst toho co nejvíc před samotným spánkem, vaše tělo bude přes noc zaneprázdněné trávením, místo aby se věnovalo regeneraci.

Vypněte včas elektroniku. Asi už tuto radu slyšíte po sto padesáté, ale je to prostě tak. Modré světlo z displeje notebooku či telefonu zmate váš mozek natolik, že ještě několik desítek minut poté si bude myslet, že je den a bude odmítat usnout.

Dejte si studenou sprchu. Pokud jste si mysleli, že studené sprchy jsou vhodné pouze ráno, není tomu tak. Studená sprcha stimuluje váš imunitní systém, díky čemuž se dají do pohybu bílé krvinky, které bojují proti virům a bakteriím. Zároveň se vyplaví antistresové hormony beta-endorfin a noradrenalin. Budete tak usínat s klidnou myslí.

Meditujte. Pro maximalizaci efektu studené sprchy využijte benefity meditace. To pomůže ještě výraznějšímu zklidnění vaší mysli. Zároveň díky tomu „odplavou“ všechny myšlenky, které se vám do té doby honily hlavou.

3. Brzké vstávání

Pokud jste ještě neobjevili kouzlo brzkého ranního vstávání, je nejvyšší čas. Pokud totiž chcete už od rána cítit, že jste připraveni na všechny výzvy daného dne, nemůžete vstávat na poslední chvíli, abyste pak zmatečně pobíhali po bytě a do kanceláře přišli nepřipraveni. 

Inspirujte se Jocko Willinkem, bývalým vojákem US Navy, který ve svých bestsellerech a na přednáškách opakuje ohromné přínosy brzkého ranního vstávání a zároveň zdůrazňuje, že když se vám podaří vstát brzy ráno, dodá vám to pocit vítězství. Kdo by nechtěl začínat den s vítězným pocitem?

Nezapomeňte také dodržovat pevný spánkový režim, a to každý den včetně víkendů. Aby se tělo dokázalo během spánku kvalitně regenerovat a ráno vstávat bez problémů, potřebuje k tomu pevný režim, na který si může zvyknout. Nemusíte také hned vstávat jako šéf Applu Tim Cook před čtvrtou hodinou, důležité je, abyste měli na všechno klid a nedostávali se hned od rána zbytečně pod tlak.

4. Příjemný budík u světla

Malý trik pro ty, kteří mají ve zvyku ráno budík několikrát vypnout. Dejte si ho dál od postele, ideálně na takové místo, abyste museli z postele vstát a dojít k němu. Zejména v době, kdy si budete zvykat na brzké vstávání, se vám to velmi hodí. Vyhnete se tolik oblíbenému „dospávání“, které má často za následek depresivní náladu.

Zároveň si na budíku nastavte ideálně nějakou příjemnou a motivující melodii. Pokud to bude hudba, která vás jak se říká nakopne, bude se vám vstávat o mnoho lépe.

Abyste probuzení trochu podpořili, je dobré mít budík někde u vypínače světla, abyste mohli co nejdříve rozsvítit a dát svému mozku jasný signál, že už je potřeba aktivně fungovat. Pokud spíte se zataženými závěsy, ihned po probuzení je roztáhněte. A nebojte se navázat příjemnou hudbou a pustit si radio nebo Youtube - nikoli mluvené slovo, to by vás naopak zbytečně rozptylovalo.

5. Ranní vzkaz

Napište si na kus papíru váš životní cíl. Nebo nějaký aktuální cíl. Za čím si jdete, o co usilujete. A tento papír si položte hned vedle telefonu. Jakmile vypnete budík a rozsvítíte, budete mít jasně před očima důvod, proč stojí za to vstát a jít kupředu.

Zároveň můžete ráno využít k myšlenkám na pozitivní věci. Zamyslete se nad tím, co se vám v nedávné době povedlo. Nasajte znovu ten opojný pocit úspěchu. Buďte vděční za to, co všechno máte. Za to, že jste zdraví, že vůbec máte kde se probouzet. Nejsou to totiž automatické věci a pokud si to uvědomíte, budete se cítit mnohem lépe.

Abyste pozitivní a vítěznou náladu podpořili, udělejte ještě jednu věc - ustelte si. Jakkoli to zní nevýznamně, jedná se v podstatě o další splněný úkol a vy tak svému mozku dodáte impuls, že dnes jste nalazeni na plnění úkolů už od rána.

6. Sportujte

Není nad to se ráno pořádně protáhnout. Nemělo by to však dopadnou tak, že půjdete ráno do fitka a tam se budete hodinu ničit na benchpressu. To by mohlo způsobit, že budete celý den jako „líný unavený medvěd“, který není schopen žádné produktivity. Těžké tréninky zároveň, na rozdíl třeba od běhání, zvyšují hladinu kortizolu, což je stresový hormon, kvůli kterému se člověk cítí úzkostlivě a ve stresu.

Ranní sport by měl být zaměřený spíše na kardio, abyste protáhli svaly a rozdýchali se. A jak známo, sport pomáhá vyplavovat endorfiny, hormony štěstí. Díky nim se cítíme psychicky v pohodě a zdravě sebevědomě. Proto si každé ráno najděte pár minut na běh, kolo, jógu nebo jakýkoli další kardio trénink.

7. Dobrá snídaně

Snídaně by měla být tím nejlepším a nejdůležitějším jídlem z celého dne. Mělo by to být něco, na co se budete opravdu těšit. Berte snídani jako takovou malou odměnu za to, že jste dokázali vstát brzy a zasportovat si.

Za každou cenu se vyhněte tomu, že byste snídani vynechávali a jen si cestou do práce koupili ve Starbucks latté za sto korun. Nejen, že to je poměrně stresující postup, ale zároveň velmi neekonomický. Také se vyhněte tomu, že se budete ládovat dnes tolik oblíbenými donuty a podobnými chuťovkami plnými cukrů a tuků.

Dopřejte si kvalitní, lehkou a energeticky bohatou snídani, která bude takovou malou korunovací celého vašeho rána. Jakmile následně vyrazíte do práce, nahoďte úsměv a nechtě si ho až do konce celého dne. Protože není nic víc, než se každé ráno moci vzbudit a pracovat na svých snech.

Pokud se budete držet těchto kroků, mohu vám zaručit, že už se vás nikdy nebudou týkat „garfieldovské pondělky“.

#osobnirozvoj #inspirace #motivace #rano #psychologie #mysl 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.