Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.10.2019 7 minut čtení

Zapomeňte na Silicon Valley, Evropa bude brzy domov nejlepších startupů

I když není sporu, že USA hraje stále masivní roli ve vývoji a tvorbě nástrojů, s nimiž budeme jednou měnit budoucnost, Evropa tuto baštu byznysu a technologických inovací začíná některými svými startupy napadat.

Navzdory pokrokům v evropské technice a technologiích během posledních let a dekád stále máme všichni tendence spojovat si pojem technologie s USA. Boom v #SiliconValley dal světu některé skutečně mamutí značky (#Apple, #Intel, …). 

A dodnes to byla i domácí adresa pro v podstatě každý startup, jenž to někam dotáhl. Jako takové místo získalo západní pobřeží USA statut jistého ráje a legendy inženýrství a technologie. Je to zkrátka místo, kde se sdružují géniové z celého světa a jejich zástupy nemyslí na nic jiného, nežli jak naše životy zase o kus více přiblížit vizionářským vizím sci-fi filmů a knih (a během toho si uloupnout nějaký ten zisk). A i globální finance a ty největší zakázky na světě mají tendenci přicházet sem, nebo tady rovnou vznikat. 

Tím nechci naznačit, že by snad mimo americké hranice byl svět inovací trestuhodně zaostalý. Vzpomeňme #Spotify, #Skype, #AdyenGraphcore, #Monzo, #Deliveroo – ti všichni se objevili a vyrostli v Evropě. Tyto globální úspěchy ale stále znamenaly málo pro to, aby změnily všeobecný souhlas a názor, že Amerika je rodiště té nejlepší techniky. Jsou to právě místní organizace a firmy, jenž si nárokují tuto prestižní pozici v našich myslích, PR zprávách a posléze i podvědomí. Pro řadu místních patriotů je bezpochyby těžké vidět dále než jen za hvězdy a pruhy. 

Rostoucí konkurence Silicon Valley

I tak bychom ale měli být velmi opatrní a hlídat si, aby přebujelá mytologie Silicon Valley nezastínila náš zdravý úsudek. Je to totiž vidění světa, jenž se stává poslední dobou stále více obstarožním a zkostnatělým. I tak ale není nejmenšího sporu o tom, že byť Amerika hraje stále masivní roli ve vývoji nástrojů budoucnosti, na řadě jiných míst planety začínají návrhy a konstrukce radikálně inovativních moderních zařízení být Spojeným státům obstojnou konkurencí. 

V Evropě je proud venture kapitálu stále širší a výraznější, díky čemuž se na výsluní dostávají projekty, jež boří dosavadní mýty. A totéž platí i při pohled na počty IPO. Evropa začíná Ameriku v celé řadě technologických odvětví minimálně dotahovat.

Je rovněž nutné zdůraznit stále rostoucí trh pro #FinTech, #FashionTech a #GovTech, který Ameriku zvládá na mnoha frontách porážet. Pokud aktuální tempo vydrží je pravděpodobně jen otázkou času, než-li začne Evropa světu působivých startupů kralovat. 

Možná vás v předchozím odstavci zaujal pojem GovTech. Ten zahrnuje vše od bezkontaktních sponzorských darů přes projekty snažící se snížit počet bezdomovců, chytré AI systémy pro posílání zpráv doktorům nebo pro AI ochránce vašich dat. GovTech se zkrátka zaměřuje na to, aby systém veřejných služeb fungoval ještě lépe a držel krok s moderními technologickými vymoženostmi.

A dnes je to jeden z nejrychleji rostoucích technologických sektorů. Aktuálně je oceněn globálně na 400 miliard dolarů a jen v Anglii samotné bude mít v roce 2025 hodnotu cca 20 miliard liber. Již nyní je pětadvacetkrát větší než sektor LawTech (technologie, jenž se zaměřují na podporu či náhradu tradičních metod pro vykonávání práva a legálních služeb nebo zlepšují cesty, jakými moderní systém spravedlnosti operuje). 

Evropa má pro aktuální vývoj vhodné podmínky

Boom v těchto oblastech je logický. Evropa má jak organizace, tak i pochopení nutné pro rychlejší růst v této branži. Velká část starého kontinentu má také dlouhou historii sociálního státu a poskytování veřejných služeb, čímž získává nad zbytkem světa v inovacích budujících sociální inovace zítřka značnou výhodu. Jde o specifikum, jenž západní pobřeží USA zkrátka nemůže realisticky emulovat. 

Evropa má ještě další rysy, jenž z ní dělají ideální místo pro GovTech inovace. Její politická historie způsobila, že místní podnikatelské prostředí nalezlo ideální rovnováhu mezi firmami stojícími za technologiemi a státními agenturami. Například Spojené státy dnes velké technologické značky ani techniku globálně nijak výrazně nepodporují a Čínský státní dozor je na podobné hrátky s GovTech zase příliš úzkoprsý. 

V těchto zemích naopak nyní lze pozorovat velké problémy, jenž vyvstávají z nekontrolovaných velkých firem (zejména co se soukromí a bezpečnosti týče), které už jsou příliš velké i pro stát samotný. Tyto vlády zkrátka postrádají pružnost, kapacity a zdroje, které by ocenily a zhodnotily nápady a inovace soukromých firem. I když jsou některé inovace v moderním světě zoufale potřeba, vlády dvou největších ekonomických velmocí, paralyzované byrokracií, nestíhají s rychle se měnícím světem držet krok. V kontrastu s tímto Evropa nesklouzla ani k jednomu extrému spektra. A jako taková si vytvořila prostředí, kde občané nejsou na druhé koleji a přesto jsou zde všechny technologické fronty důkladně zkoumány. 

Abychom nezůstávali jen u teorie - evropské startupy již dnes světu velmi dobře ukazují, jak GovTech dělat správně. Třeba berlínská zdravotní aplikace Clue získala i mezinárodní zájem díky využití nejmodernější vědy a datové analýzy k tomu, aby ženám pomohla najít vzorce ve výpadcích jejich menstruačním cyklu a lépe jim tak umožnila pracovat se svým zdravím. 

V Anglii GovTech #startupy získávají nemalé částky i v ryze státních subjektech (jako třeba Adzuna, jenž získala kontrakt ve výši 5,8 milionu liber u UK Department for Work and Pensions na to, aby mohla vyvíjet svůj projekt a službu zajišťující hledání pracovních míst. 

#Britanie rovněž zavádí zaměstnanecké zdravotní platformy, které mají tamním nemocnicím pomoci ušetřit miliony. Ve Francii zase vznikají aplikace, jež podporují angažovanost občanů. Evropa je a bude stále dominantnějším trhem pro GovTech.

Stále máme rezervy

Nicméně, žádná zahrada nemůže plně rozkvést, když se o ni pečlivě nestaráte. A navzdory těmto úspěchům je stále mnoho věcí, které ještě zbývá udělat. Evropa stále postrádá struktury, jenž by všechny tyto nápady efektivně propojily a podpořily. Stále zde totiž chybí podpora pro technologické startupy, a dokud se tak nestane, bude napodobení úspěchu segmentů GovTechu a FinTechu v jiných branžích velmi obtížné. 

Těmto moderním problémům se evropské vlády teprve začínají věnovat a #Francie zde zřetelně vede. Jen tento měsíc prezident #Macron oznámil vytvoření nového venture kapitál fondu, který dostane 5 miliard eur, aby s nimi podpořil růst francouzských technologických startupů.  

Podle zprávy Atomico z roku 2018 „jen dvě evropské společnosti založené po roce 2000 dosáhly do roku 2008 na miliardové položky“, zatímco v letech 2010 až 2018 to bylo 31, což je 15,5krát tolik. Pobídky k investicím na každé úrovni financování, odpovědná regulace a asistování nově vznikajícím firmám, to jsou jen některé z cest, jakými tento růst může Evropa podpořit a kultivovat. Správné nasměrování všech těchto akcí je nezbytné, jestliže chceme, aby ekonomika Evropy i Evropané sklidili plody rozvoje technologií.

Jak se nám blíží rok 2020, na obzoru se objevuje nová dekáda. Existuje mnoho otázek, na které bychom se sami sebe měli zeptat o budoucnosti světa, naší společnosti a způsobech, jakými je dnes vedena. Technologie v tomto ohledu budou poskytovat stále více odpovědí na jednotlivé problémy. Ale průkopníci nemusí žít podle určitého stylu, aby se kvalifikovali. Silicon Valley má sice stále ještě moc a peníze, ale není to již nadále technologický ráj. Pro GovTech a podobné segmenty budoucí ekonomiky se již stává zemí zaslíbenou Evropa.

 

#podnikani

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím