19.10.2019 3 minuty čtení

Facebook je jako cigarety, je potřeba ho rozdělit, říká americký miliardář Marc Benioff

Jedno z největších témat amerických prezidentských voleb v roce 2020. Bude plán na rozdělení technologických gigantů fungovat jako vábnička na voliče? A co by takový krok udělal s akciemi těchto firem?

Nebudu se tu pouštět do složitých politologických rozborů, zda téma rozdělování technologických obrů může pomoci Elizabeth Warrenové či Bernie Sandersovi porazit v příštím roce stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je ovšem nadmíru zajímavé sledovat, jak se do tohoto souboje přidávají další a další účastníci.

O Marcu Benioffovi, zakladateli CRM platformy Salesforce, jsem tu v poslední době psal několikrát, a to vše díky tomu, že je nyní na "turné" se svou nově vydanou knihou "Trailblazer", ve které píše o nutných společenských a podnikatelských změnách. Díky mnohým rozhovorům se tak můžeme dozvědět téměř vše o jeho pohledu na svět byznysu, politiky i společnosti. V tom nejnovějším promluvil o Facebooku.

"Už v roce 2018 jsem na Ekonomickém fóru v Davosu řekl, že Facebook je jako cigarety, a to stále platí," řekl Benioff v rozhovoru pro CNN. "Je to návykové, není to pro vás dobré, jde to po vašich dětech, běží tam lživé politické kampaně...navíc kupují další firmy a stahují si z nich data o všech uživatelích. Při tomhle všem musím říct, že je potřeba zakročit a Facebook rozdělit, protože získal vliv nebývalých rozměrů."

Ať už se prezidentem Spojených států od roku 2021 stane kdokoli, je jasné, že tohle téma ze společnosti jen tak nevymizí. Díky hlasům významných osobností jako je právě Benioff je jasné, že se bude i nadále řešit, nezávisle na politické garnituře. A pokud držíte akcie Facebooku, případně máte v plánu vsadit na jejich pokles, bude i pro vás nadmíru důležité toto téma sledovat.

Realita je totiž taková, že samotná platforma Facebook.com, která je základem celé firmy, zažívá i přes gigantické příjmy stagnaci z hlediska uživatelů. Mladá generace si rychle nachází nová místa zábavy a Facebook hromadně opouští. Zuckerbergova prozíravá koupě Instagramu a Whatsappu však zabránila propadu celé společnosti. 

Instagram je totiž právě oním místem, kam se mnoho dřívějších uživatelů Facebooku přesunulo (aniž by věděli o zmíněném spojení), Whatsapp zase stále roste zejména v rozvojových zemích.

Instagram je právem považován za jednu z nejpovedenějších akvizic v historii, Facebook za něj totiž zaplatil miliardu dolarů, dnes však jeho hodnota podle odhadů dosahuje výše mezi 50 a 100 miliardami dolarů. Whatsapp bude o něco málo níže, přesto je jeho hodnota v desítkách miliard dolarů. Když si tyto částky sečtete, tvoří tato dvojice v podstatě třetinu valuace firmy, a to opravdu není málo. 

Pokud by tedy došlo k rozdělení firmy, na akciovém trhu by se děly divy.

#burza #akcie #facebook #instagram #whatsapp #zuckerberg #benioff

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.