Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
14.10.2019 4 minuty čtení

Jak se správně rozhodovat? Bill Gates odhalil svou metodu, která mu funguje již od dob Microsoftu

Při pohledu na životopis Billa Gatese si uvědomíte, že během svého života mnohokrát šel do rizika, které by pro většinu lidí bylo příliš vysoké. Jak se on sám rozhoduje, které riziko se vyplatí podstoupit a které je již příliš vysoké?

Psal se rok 1975, když se Bill Gates rozhodl opustit nedokončená studia na Harvardu a vrhnout se na 100% do budování Microsoftu. V roce 2008 zase opustil své místo na byznysovém výsluní a odešel ze společnosti, aby se plně věnoval práci na nadaci, kterou založil se svou ženou.

A v roce 2013 znovu zariskoval, když se rozhodl prostřednictvím své nadace přispět do iniciativy s rozpočtem 5,5 miliardy dolarů, která si vytyčila jeden z nejambicióznějších cílů v historii boje proti lidským onemocněním: vymýtit jednou pro vždy dětskou obrnu.

Všechny tyto velké risky se mu vyplatily. I ten poslední. Dětská obrna sice v některých částech světa stále představuje problém, ale i díky Gatesově přispění se lidstvu podařilo vyvinout efektivní vakcínu proti tomuto onemocnění. Další důkaz, že #Gates chápe, kdy může riskovat hodně, aby se mu na oplátku dostalo nemalého úspěchu.

Bez ochoty neustále se učit to nejde

Bill Gates se o svém způsobu #rozhodovani rozepsal ve svém nedávném blogu, kde se věnoval především dokumentu, který o něm natočila streamingová služba #Netflix. Jedním z hlavních témat dokumentu je totiž i Gatesova ochota investovat čas a peníze do projektů, u kterých neexistuje žádná garance, že uspějí.

"Při sledování dokumentu jsem se zamyslel nad tím, co slovo 'risk' ve skutečnosti znamená. Ať už investujeme 100,000 dolarů nebo 100 milionů dolarů, jde vždy o pečlivý kalkul. Strávil jsem moře času přemýšlením, analyzováním všech dat a dlouhými rozhovory s experty, abych mohl opravdu zodpovědně určit, zda máme šanci něco změnit," napsal Gates v blogu.

Zároveň však zdůraznil, že bez ohledu na to, jak objemná a detailní vaše analýza je, musíte být schopni pracovati s jistou měrou nejistoty. "Často se snažíme bojovat s problémy, kde lze pozitivní vývoj sledovat nikoli po pár letech, ale často spíš až po několika dekádách - váš cíl se celou tu dobu nemění, ale cestu k němu občas změnit zkrátka musíte."

Gates nemá s nejistotou problém, protože se s ní vypořádává pomocí triku, kterým je neustále učení se a otevřenost novým strategiím, jež mají potenciál posunout projekt blíže k cíli. "Tento přístup mi pomohl učinit každý velký risk, který jsem v životě učinil od založení Microsoftu až do dneška včetně boje s dětskou obrnou."

Chuť riskovat však má kdejaký gambler, takže Gates zdůrazňuje ještě jeden klíčový aspekt - dobrá sázka musí vždy být založena na již existujícím vzoru, ne na pouhé předtuše. Když například Bill Gates přemýšlel, jak bojovat s dětskou obrnou, myslel často na jeden konkrétní vzor, kterým je historie neštovic. Ty totiž představují doposud jedinou lidskou chorobu, kterou se podařilo kompletně vymýtit.

Jde na to podobně jako Buffett

Gates svůj přístup k riziku považuje za "velmi podobný tomu, co dělá Warren #Buffett u svých investic, které se v budoucnu zdesetinásobí. Warren tráví spoustu času hledáním té jedné společnosti, která má výborný dlouhodobý výhled. Poté do ni ve velkém zainvestuje a drží svůj podíl mnoho let. Proslavila jej ostatně schopnost držet své pozice navzdory tržním výkyvům a ekonomickým cyklům," vysvětlil Gates.

A stejně jako Buffett i Gates si své projekty velmi pečlivě vybírá a vždy hledá pouze ty, které mají největší šanci něco změnit a přinést budoucím generacím lepší život. Analyzování, zda ten nebo který dosažený cíl opravdu dokáže lidstvu přinést něco pozitivního, je podle Gatese tím, co na své současné práci miluje nejvíc: "Nic mě nedělá šťastnějším, než když se mohu plně ponořit do hloubky a všech detailů nějakého problému."

Byť to může navenek vypadat, jakože Gates ve velkém investuje na všechny strany do různorodých charitativních projektů, odevzdání každého dolaru předchází pečlivé rozhodování o míře rizika, které nikdy není snadné. "Cítím rovněž tlak, abych skutečně zajistil, že každý investovaný dolar a den bude mít smysl. Proto říkám ne mnohonásobně více příležitostem, než těm, které ode mě slyší ano."

 

#osobnirozvoj #decisionmaking

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky