14.10.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 14.10.2019: Obchodní mír, úpadek elektromobilů a spokojený Apple

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno,on ten Johnson ten #brexit nakonec snad ještě nějak doklepe, i když mu nikdo nevěřil. Klíčovou událostí dneška bude rozhodně schůzka Donalda Trumpa s čínským vicepremiérem. A vřelou gratulaci posíláme do Škoda Transportation k vyhranému polskému tendru na metro! Máte taky nějakou zajímavost ze světa byznysu, o které by ostatní měli vědět? Napište nám o tom do StoriesMějte úspěšný pátek!

-----

Partnerem newsletteru je ČAF, nezisková organizace sdružující poskytovatele franchisingu. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Dějí se dobré věci.“

#USA a #Cina uzavřely částečnou obchodní dohodu, kterou Donald Trump na Twitteru mimo svou citaci označil jako "podstatnou" a dodal, že jeho země příští týden nezavede další plánovaná cla na čínský dovoz. V obchodní válce tak zatím nastává příměří

-----

Číslo dne

87 363

Američané ztrácejí zájem o #elektromobily. Jejich prodeje v letošním 3. čtvrtletí meziročně klesly o 21 % na 87 363 vozů. Otazník tak visí i nad tím, zda se letos v USA podaří prodat očekávaných 350 000 elektromobilů. Loni to přitom bylo 361 000. 

-----

Vítěz a poražený

SAP SE +10.23 % (115.68 EUR)

Evropský softwarový gigant #SAP se sice loučí se svým CEO, ale jeho předběžné výsledky z Q3 jsou velmi působivé. Pronájmy cloudu meziročně vzrostly o 50 % a analytici začínají SAP vnímat pozitivně i ve srovnáním s konkurenčním Oracle.

Yandex -15.66 % (29.99 USD)

Největší ruská internetová společnost #Yandex v pátek silně utrpěla poté, co se Kreml rozhodl podpořit návrh zákona, dle kterého by nově zahraniční investoři nemohli v technologických firmách vlastnit více než 20 %. Akcie ztratily téměř šestinu.

-----

Burza

#WallStreet týden zakončila pozitivně. Mohou za to tvrzení, že obchodní jednání USA s Čínou pokročila blíže směrem ke smíru v aktuální obchodní válce. #SP500 útočí na 3000 bodů, index #PX je zpět nad 1000 body a tento vývoj přirozeně nesvědčí zlatu

-----

Bleskově

Slevy na jízdném, které si již rok užívají důchodci nad 65 a studenti do 26 let, rozpočet dle ministerstva dopravy doposud stály 5,6 miliardy korun. Dopravci navíc hlásí, že skokový nárůst cestujících, který vláda od zavedení slev očekávala, se zatím nekonal.

Akcie #Apple (+2,7 %)v pátek dosáhly na nová historická maxima. Společnost slaví velký úspěch se svými novými chytrými telefony #iPhone11, kterých se jen v Číně prodávají miliony. Za úspěchem nepochybně stojí i uklidnění obchodní války.

Tajfun #Habibis o víkendu pustošil #Japonsko, vyžádal si 10 obětí a miliony obyvatel vyhnal z jejich domovů. Dle meteorologů šlo o nejsilnější bouří, jakou region zažil za posledních 60 let. Během jeho řádění navíc zemi postihlo zemětřesení o síle 5,7 stupně.

Vyhořelá katedrála Notre-Dame je dle expertů v kritickém stavu a její oprava bude náročnější, než se doposud čekalo. Slib prezidenta Macrona, že se katedrálu podaří opravit do 5 let, nyní podle odborníků nevypadá příliš realisticky.

Herní společnost Blizzard podlehla tlaku hráčů a oznámila, že výherce turnaje v karetní hře Hearthstone, který v následném interview v masce vykřikl "Osvoboďte Hongkong!", dostane výhru 10,000 dolarů, kterou mu původně kvůli incidentu odmítla vyplatit.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.