09.10.2019 2 minuty čtení

Společnosti se letos zbavují svých CEO rekordním tempem

Výkonní ředitelé letos padají jako hrušky. Už první polovina roku byla na odchody CEO rekordní a zatím se zdá, že stejný trend bude i nadále pokračovat. Připravují se společnosti po mnoha měsících a letech expanzí na kontrakci trhu?

Společnost Challenger, Gray & Christmas, která již od roku 2002 sleduje a sdílí data o počtech výkonných ředitelů, kteří přišli o místo, vydala svá data za září a vše nasvědčuje tomu, že letošní rok bude na počet propuštěných #CEO rekordní.

Od začátku roku do září svůj post ve firmách se sídlem v USA opustilo již 1160 výkonných ředitelů. To je na září doposud nejvyšší počet od začátku roku, jaký kdy společnost za dobu svého monitorování této statistiky napočítala.

Její viceprezident Andrew Challenger vidí několik důvodů pro smršť změn ve vedení: "Po dekádě plné expanzí nyní společnosti, které byly v tomto období založeny a rozvíjeny, hledají nové vedení, které by jim pomohlo růst." Challenger letos v červnu, kdy už odchody CEOs byly rovněž rekordní, také řekl, že se podle jeho názoru "společnosti připravují po měsících expanzí na možnou kontrakci trhu."

Doposud největší počet výměn CEO společnost zaznamenala v krizovém roce 2008, kdy od začátku roku do září o práci přišlo 1132 výkonných ředitelů. Odchodů tak tehdy bylo o 2,5 % méně než v letošním roce. Letošní srpen se stal na počet propuštěných šéfů vůbec nejplodnějším měsícem od roku 2002, kdy Challenger, Gray & Christmas zahájila monitorování. Své kanceláře s krabicemi v rukou opouštělo celkem 159 firemních ředitelů.

Nejčastějšími důvody odchodu CEO je podle společnosti dobrovolná rezignace a odchod do důchodu. Následuje přechod do jiné společnosti, firemní fúze/akvizice a skandály. Mezi zajímavé zářijové odchody patří CEO #WeWork Adam Neumann, CEO #Juul Kevin Burns nebo CEO #eBay Devin Wenig.

Nejvyšší počet změn na pozici výkonného ředitele letos zatím zažil technologický sektor, a to 159, což je o 21 % více než za stejné období loňského roku.

 

#aktuality #zmena #odchod #vyhazov

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dalo se to čekat, po letech neřízené expanze se zjišťuje, že těm rychle rostoucím firmám chybí rozumný byznysový základ. Hezké řeči v krizi nepomohou :))
    +3