4 minuty čtení

Jak dostat během 6 týdnů společnost z valuace $47 miliard na pokraj bankrotu? Poučte se od WeWork

Startup WeWork v pátek oznámil, že stáhne svou formální dokumentaci pro IPO, které bude dočasně odloženo. Můžeme se ale na nějaké budoucí IPO vůbec ještě spoléhat, když nové vedení společnosti horko těžko hledá způsoby, jak byznys dostat do černých?

Startup #WeWork v pátek oznámil, že stáhne svůj formulář S-1, což je zákonem stanovený úřední dokument, který musí pro Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států (#SEC) vyplnit každá společnost, která se chce stát veřejně obchodovanou. A do jisté míry to byl právě tento dokument, který firmě zlomil vaz.

Společnost, jejíž byznys stojí na pronajímání kancelářských prostor, 14. srpna oznámila svůj záměr provést primární emisi akcií a vstoupit na burzu. Problém byl, že aby se tak mohlo stát, musel se #startup otevřít investorům a ukázat mu své útroby právě prostřednictvím formuláře S-1.

Uvnitř bohužel na původní zájemce o akcie čekaly pouze horentní ztráty a přinejmenším matoucí korporátní struktura. Není proto divu, že šokovaní a znechucení investoři začali svůj záměr dát mateřské společnosti #WeCompany nějaký kapitál rychle přehodnocovat. 

Kritika společnosti a rostoucí skepse ohledně její hodnoty se šířily jako lesní požár a WeWork nakonec své námluvy u investorů zastavil, protože o jeho akcie prostě a jednoduše nikdo neměl zájem.

Stačily dva týdny a #IPO, z něhož měl WeWork podle některých oficiálních a respektovaných finančních institucí získat valuaci 40 až 60 miliard dolarů (největší investor, společnost #SoftBank, předpokládala valuaci 47 miliard dolarů), začalo silně ztrácet rovnováhu.

Očekávaná valuace mezitím každým dnem ztrácela celé miliardy a dostala se až na pouhých 10 miliard dolarů. Celá blamáž vyvrcholila 6 týdnů od ohlášení IPO, kdy oznámil odstoupení ze své funkce dosavadní CEO #AdamNeumann, který se rovněž vzdal části svého volebního práva. Neumann odešel takzvaně "na Camerona". Vyvolal IPO a když se ukázalo, že je vše trochu jinak, než bylo v plánu, jednoduše vzal krabici i pořádný balík peněz a zavřel za sebou dveře.

Na jeho místo nastoupila dvojice Artie Minson a Sebastian Gunningham, kteří se ani nepotřebovali dlouho rozkoukávat a po týdnu přišli s jasnou (a popravdě všemi očekávanou) zprávou: "Rozhodli jsme se odložit naše IPO a zaměřit se na náš hlavní byznys, jehož fundamenty zůstávají i nadále silné." Jinými slovy byla společnost trestuhodně nadhodnocená, její hodnota nafouknutá do oblak a než se znovu o IPO pokusíme, je potřeba zjistit, jestli vlastně vůbec nějakou smysluplnou hodnotu má.

A to není žádné dělání z komára velblouda. Dvojice nových CEO má nyní podle všeho plné ruce práce s tím, aby snížili #naklady. Pro začátek chtějí třeba prodat soukromé letadlo bývalého #CEO Neumanna (LOL). Na prodej budou s největší pravděpodobností také některé společnosti, které WeWork v rámci svých akvizic postupně nakoupil. A v neposlední řadě za tenhle mejdan, kde někdo nekřesťanským způsobem přebral, budou muset zaplatit zaměstnanci. Na stole je dle The Information i varianta snížení počtu aktuálních zaměstnanců na jednu třetinu, přičemž WeWork má aktuálně na celém světě  zhruba 5000 zaměstnanců.

Někdo může tyto kroky vidět jako snahu dostat společnost co nejrychleji zpět do stavu, ve kterém bude schopna absolvovat IPO. Ale popravdě řečeno - kdo se nyní odváží do takové společnosti dát peníze?

Vždyť de facto není daleko od bankrotu, a pokud nové vedení nedokáže téměř nemožné, dost možná mu ve střednědobém horizontu bude čelit. Ono je totiž jedna věc říct, že společnost by mohla mít hodnotu 47 nebo 60 miliard, načež se ukáže, že má vlastně hodnotu 37 nebo 41 miliard. A další věc je dát takovou cenovku firmě, u níž se následně ukáže, že je až po uši ve ztrátě, sama zřejmě neví, jak se dostat do zisku a nestojí tím pádem ani za pětník.

Takže existují asi jen dvě varianty. Buď někdo všechny vážené analytiky uplatil, aby společnost nesmyslně nadhodnotili a riskovali tak svou pověst i kariéru, nebo jim někdo dal informace, které na zmíněnou valuaci sice ukazovaly, ale bohužel nebyly pravdivé. Jedno je jisté - někdo si na tomhle mejdanu (to se vážně nedá jinak nazvat), který skoro celý platila SoftBank, slušně namastil kapsu.

 

#investovani

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.