Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.10.2019 5 minut čtení

Opravdu děti chtějí genderově neutrální panenky? Akcie Mattel letí dolů a vedení firmy zmatkuje

V rámci ranního newsletteru Warengo už jste si asi všimli, že celosvětově známý výrobce hraček Mattel se rozhodl vytvořit genderově neutrální panenku. Jenže pomůže to firmě dostat se z nesnází?

Předem říkám, že nemám nic proti tomu, aby se pomáhalo menšinám, nemocným lidem apod. Souhlasím s tím, že by se všem měl dát prostor k projevení vlastního názoru a rovnocenné podmínky pro práci i pro život.

Tady se však bavíme o byznysu a k byznysu patří čísla...

Vývoj akcií MATTEL v letech 2014 až 2019

Jak je vidět na akciích firmy z obrázku výše, Mattel se právě nenachází v pohádkové zemi. Naopak, prochází údolím stínu smrti, přesně, jak praví Žalm 23.

Slavná hračkářská společnost v poslední letech odmítla hned několik nabídek na převzetí, ale ani nový CEO Ynon Kreiz, který se vedoucí pozice ujal na jaře loňského roku, zatím nenašel cestu ven z krize. Za poslední tři roky se valuace firmy propadla z více než 12 miliard na pouhých 3,9 miliardy dolarů. Nechybělo ani propouštění, které se dotklo několika tisíc zaměstnanců.

Naskočit na vlnu a...

Při sledování grafu zobrazujícího vývoj všech důležitých metrik někoho "od Mattela" napadlo, že by bylo fajn zkusit přestat tolik propagovat historicky nejslavnější a nejvýdělečnější výtvor firmy, tedy panenku Barbie, a místo toho se zaměřit na něco, co osloví údajně přehlížené skupiny obyvatelstva.

Osobně se domnívám, že tento impuls byl podpořen několika dopisy a emaily od oněch "přehlížených" skupin. Tu se ozval homosexuál, že by si chtěl také hrát s panenkou, tu se ozval člověk na vozíčku, že by chtěl panenku na vozíčku, tu se ozvala muslimka, že by chtěla zahalenou verzi... (znovu a důrazně říkám, že proti žádné z těchto skupin nic nemám, jedná se o ilustrativní příklad)

Je samozřejmě správné naslouchat zákazníkům a jejich přáním. Jenže, vždycky byste si měli správně propočítat, jaké příjmy z toho budete mít. Protože pokud nejste nezisková organizace, vždycky musíte primárně myslet na to, abyste vydělali, jakkoli chcete dělat šlechetné činy. Mattel se však rozhodl změnit stůj co stůj.

V roce 2016 tak světlo světa spatřila panenka Barbie ve třech různých verzích - podle tvaru těla. V roce 2017 přišel Mattel s historicky první panenkou nosící tradiční muslimský hidžáb. Na začátku letošního roku už to byla panenka Barbie na vozíčku a s možností nasazování náhradních protéz místo nohou či rukou. No a nyní je to nová série panenek, které se dají upravovat tak, že mohou být dívkou i chlapcem zároveň.

To jsou všechno novinky, které měly dát zapomenout na klasickou Barbie a přenést společnost Mattel do moderní doby...přeci, kdo by si ještě dnes chtěl hrát s tou božsky vypadající a radost všem malým holčičkám dělající panenkou, že?

Inu, nechme dojmy stranou a pojďme se podívat, co říkají čísla...

Čtvrtletní tržby MATTEL v letech 2014 až 2019

V dřívějších letech bylo obvyklé, že v prvních dvou čtvrtletích roku se tržby firmy pohybovaly kolem miliardy dolarů, přičemž ve druhé polovině roku, samozřejmě díky Vánocům, to bylo přes 2 miliardy dolarů. A dnes, po představení všech těch skvělých novinek? O dvoumiliardových předvánočních čtvrtletích si slavná firma může nechat jen zdát. Tržby se nebezpečně propadají, stejně jako výše zobrazené akcie.

Realita je totiž taková, že tito menšinoví zákazníci si často někde něco "vykřičí", aby se hned v vzápětí přesunuli křičet někam jinam. Nejde jim o to, že posílí vztah s danou firmou, berou to spíše jako válečnou misi, která má měnit celý svět.

Mattel tvrdí, že série genderově neutrálních panenek vznikla na základě průzkumu a dlouhého testování, při kterém se děti jasně vyjádřily, že genderově neutrální panenku chtějí. A já tvrdím, že to je bullshit, který uspíší krach dříve slavné a obdivované firmy. Děti chtějí Barbie, starou dobrou Barbie, kterou mohou obdivovat, ke které mohou vzhlížet a každý den snít o tom, že budou stejně božské jako ona.

Pomáhejme menšinám a nemocným, respektujme je, ale dávejme pozor na to, abychom přes samé samaritánství nezapomněli na čísla. Protože by se také mohlo stát, že už nebudeme mít za co a jak pomáhat těm, co jsou dnes tolik slyšet...

#byznys #podnikani #investovani #zakaznici #trendy #mattel #barbie #hracky

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím