Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
02.10.2019 3 minuty čtení

Bill Gates před 25 lety novináři odpověděl na jednoduchou otázku. Jeho odpověď je dodnes geniální

Gates dostal v interview úplně obyčejnou, chtělo by se říct až typickou, otázku. Jeho odpověď však byla na tehdejší dobu neuvěřitelně pokroková. A i dnes představuje jedno z nejlepších a nejchytřejších rozhodnutí, jaké může kterýkoliv manažér udělat.

Psal se rok 1994 a #Microsoft prožíval opravdovou existenční krizi. Ve světě již naplno řádil nový fenomén jménem #internet, který zcela měnil způsob, jakým lidé používali počítače. Gatesův Microsoft se však stále nejvíce zaměřoval na software pro stolní PC a notebooky.

Pokud měla mít společnost nějakou naději na pokračující růst, #Gates stál před nelehkým krokem - otočit její směřování o 180°. Takové manažerské rozhodnutí je nemalou výzvou i pro startup, nemluvě o obrovské korporaci, pro kterou jde v některých případech o prakticky nemožnou operaci.

Toho roku se Gatese během jednoho interview zeptal novinář a spisovatel Geoffrey James, který zrovna sbíral informace pro svou připravovanou knihu o manažérském stylu vedení v Silicon Valley, co jakožto #CEO dělá pro to, aby zajistil pokračování úspěchu Microsoftu. Bill Gates před 25 lety odpověděl:

„Naše firemní kultura utváří atmosféru, ve které se daří kreativnímu myšlení a kde naši zaměstnanci mohou dosáhnout svého plného potenciálu. Microsoft je nastaven tak, že sice máte k dispozici všechny ty neuvěřitelné zdroje velké společnosti, ale zároveň okolo sebe máte malou dynamickou skupinu a pocit malé společnosti, ve které můžete skutečně něco změnit. Jednotlivci přicházejí s nápady a Microsoft jim umožňuje, aby se tyto nápady staly skutečností. Naší strategií vždy bylo zaměstnávat silné, kreativní zaměstnance a delegovat na ně zodpovědnost a zdroje, aby mohli sebe i nás posunout dál.“

Najděte mi stručnější definici chytrého managementu. Je tam všechno: kreativní myšlení, #osobnirozvoj, malé týmy, delegování zodpovědnosti a dostatečné financování.

Pokud ale chcete tuto Gatesovu odpověď opravdu pochopit a plně ocenit, zamyslete se nad tím, co v ní neřekl. Vůbec nezmínil pojmy jako udržení příjmů, kontrolování nákladů, vedení a ovládání nebo vyhovění investorům.

Myslet si, že by o těchto věcech Gates před 25 lety nepřemýšlel, je asi naivní. Spíš ale věděl, že pokud se mu podaří vybudovat skvělou firemní kulturu, všechny se podaří splnit tak nějak automaticky. A dnes víme, že jeho názor byl pravdivý.

Nejenže se Gatesovi podařilo otočit pozornost Microsoftu směrem k internetu, ale přišel i s řadou operačních systémů s názvem #WindowsNT a navíc stál za vývojem herní konzole #Xbox, která je zdaleka nejúspěšnějším "počítačem" společnosti. To vše, zatímco počet uživatelů softwaru #Windows a #Office stále rostl.

Microsoft tak díky svému zaměření na firemní kulturu místo čísel dokázal pod vedením Gatese nemyslitelné - expandovat zároveň do tří zcela odlišných trhů a zároveň udržet svůj původní byznys v růstu. A z tohoto úspěchu do jisté míry těží dodnes. Toto je lekce, která se vztahuje na vedení jakékoliv společnosti - od co-working space startupů až po obrovské podniky.

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím