26.09.2020 3 minuty čtení

Investovat do projektu dětí z bohaté rodiny? Nikdy, říká úspěšná investorka

Existuje spoustu pravidel, podle kterých se investoři rozhodují, zda do startupu investují či nikoli. Tato investorka má však pravidlo, které se těm obvyklým trochu vymyká.

Barbara #Corcoran není v Česku moc známá, přestože už několik let vystupuje v úspěšné televizní show Shark Tank, kde je v porotě například s mnohem známějším Markem Cubanem.

Je to však vcelku logické, když vezmeme v potaz fakt, že Mark #Cuban se s majetkem ve výši 4,1 miliardy dolarů řadí mezi 500 nejbohatších lidí na světě. Barbara Corcoran má naproti tomu „jen“ 80 milionů dolarů.

Přesto se jedná o úspěšnou podnikatelku, která začala se svým realitním byznysem už v polovině sedmdesátých let, aby nakonec firmu na začátku milénia prodala za 66 milionů dolarů. Poté se přesunula do televize, kde se přes několik pořadů dostala k již zmíněnému Shark Tank, který u nás známe jako Den D.

Při jedné příležitosti, když investorům přišli svůj projekt prezentovat dva mladí podnikatelé, tato sedmdesátiletá investorka odmítla investovat z jednoho prostého důvodu – jejich rodiče jsou bohatí. Mladíci se totiž v průběhu představování projektu zmínili, že jejich otec jim dal na rozjezd 2 miliony dolarů.

Proč má Barbara Corcoran toto pravidlo?

„Děti bohatých rodičů mají několik nevýhod. Když jsou mladí, mají spoustu kontaktů a nemusí se příliš snažit. Dostanou se na ty nejlepší možné školy, k tomu získají dobré pracovní místo nebo brigádu. Nemusí si vůbec nic vybojovat. Nejsou to hráči. Naopak děti z chudých poměrů jsou už od útlého mladí zvyklé na to, že o své štěstí se musí zasloužit, že si za tím musí opravdu jít. Dokáží si vážit každé koruny a každého pokroku. Oni se stávají hráči velmi brzy,“ vysvětlila Barbara Corcoran v rozhovoru pro Business Insider.

Podle investorky může hrát také velkou roli to, jak k těmto začínajícím podnikatelům přistupuje jejich okolí.

„Dětem bohatých rodičů nikdo nikdy neřekne, že nemohou uspět. Naopak chudé děti jsou neustále zraňovány, každou chvilku jim někdo říká, že nemají šanci. A to v nich může probudit opravdové ambice. Například mě to opravdu pomohlo, když mi můj první byznysový partner a přítel stále opakoval, že bez něj nic nedokážu. Když jsme se rozešli, byla jsem rozhodnutá uspět. Raději bych umřela, než aby mě viděl neuspět. Proto raději investuji do těch, kteří si prošli chudobou a shazováním, protože ti mi vydělají peníze,“ doplnila Barbara Corcoran.

Podle matky dvou dětí je zároveň nejlepší, když se děti o svůj úspěch zaslouží pouze vlastním přičiněním, jedině tak z něj mohou mít opravdový pocit štěstí. Bohaté děti navíc vždy cítí, že když to nevyjde, mají se o koho opřít, kdežto chudé děti do toho musí dát opravdu všechno.

#startupy #podnikani #investovani #investice #firma #venture

Hodnocení: +27
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
2 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
5 minut
3 minuty
4 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
3 minuty
5 minut
5 minut
2 minuty
6 minut