3 minuty čtení

Miliardáři by neměli existovat, říká kandidát na amerického prezidenta Sanders a chystá "likvidaci"

Demokratičtí kandidáti na post amerického prezidenta v roce 2020 naplno bojují o voliče a nebojí se často sáhnout k velmi radikálním návrhům, zejména co se týká korporací a bohatých jedinců. A jak se zdá, velká část americké populace na to slyší.

Bill #Gates v mnohých rozhovorech zmínil, že za svůj život na daních zaplatil více než 10 miliard dolarů. Jedná se o úctyhodnou částku, přesto Gates vždy dodával, že by mu nedělalo problém zaplatit víc. Naopak, s Warrenem Buffettem v poslední době dokonce veřejně podporoval demokratickou myšlenku zavedení vyšších daní. 

Možná je však nyní sám překvapen, jak blízko a v jak radikální formě je splnění tohoto jeho "snu". Pokud by se totiž stalo, že demokratický kandidát Bernie #Sanders usedne v lednu roku 2021 jako prezident Spojených států do Bílého domu, budou na Gatese a spol. čekat hodně vysoké daňové výdaje.

Bernie Sanders, téměř osmdesátiletý politický matador s radikálními socialisticky znějícími názory, totiž patří společně s Joe Bidenem a Elizabeth Warrenovou k nejvážnějším demokratickým kandidátům a tedy i potenciálním soupeřům současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

A není se čemu divit, zklamané americké společnosti totiž začaly socialistické názory velmi imponovat a zkušení kandidáti toho chtějí využít. Sanders se tak s Warrenovou předhání v tom, kdo by víc "sejmul" nejbohatší americké občany i velké technologické korporace. To vše k uspokojení neúspěšné masy, která přestala věřit v americký sen.

Sanders proto v rámci své kampaně nabízí výměnou za voličské hlasy vyšší zdanění těch nejbohatších. Jak konkrétně?

Domácnosti s majetkem nad 32 milionů dolarů, kterých je asi 180 tisíc, by platily extra 1% daň navíc, to však není nic proti tomu, co by zaplatili ti nejúspěšnější. V případě majetku nad 500 milionů dolarů by se platila extra daň ve výši 4 % a pokud má někdo majetek nad 10 miliard dolarů, bude ho čekat nemilé překvapení - 8% extra daň. A to vše nad rámec standardního daňového systému, sociálních odvodů apod.

"Nemyslím si, že by někdo jako miliardář měl existovat," řekl Sanders, mimochodem toho času multimilionář, v rozhovoru pro The New York Times. 

Pokud by tato daňová varianta nastala, přišli by nejbohatší Američané během patnácti let o polovinu majetku. Například Jeff #Bezos, zakladatel Amazonu a dnes nejbohatší člověk světa, by jen za rok 2019 zaplatil na daních přes 9 miliard dolarů. A již zmíněný Bill Gates by na svůj daňový účet přidal dalších 8,6 miliardy, tedy skoro to samé, co na daních zaplatil za svou čtyřicetiletou kariéru. Představoval si to nějak takhle?

Kolik by nejbohatší Američané zaplatili za letošní rok na daních v případě, že by byl prezidentem Bernie Senders:

Jeff Bezos - 9 miliard dolarů

Bill Gates - 8,6 miliard dolarů

Warren Buffett - 6,6 miliard dolarů

Mark Zuckerberg - 5,8 miliardy dolarů

Larry Page - 4,8 miliardy dolarů

#usa #spojenestaty #prezident #dane #volby #socialismus

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.