23.09.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 23.09.2019: 1,4 bilionu korun pro německou ekologii, Avast na nových maximech a...

A kolabující Thomas Cook. Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno v novém týdnu! Německo chce obnovitelnou energii co nejrychleji a všude, a tak na ni vláda dá přes 50 miliard eur. Kolik to asi bude u nás? Investorům WeWork dochází trpělivost, za zpackané IPO to zřejmě odnese CEO Neumann. A jedna zcela nečekaná informace - v Praze se docela dost staví. Tento týden nás mimochodem čekají výsledky Philip Morris ČR a ve středu zasedá ČNB. Dole na vás čeká již tradiční víkendová nálož našich Stories. Úspěšný den!

-----

Spustili jsme novou sekci Skupiny! První už se začínají plnit a každý den přibývají další. Každý registrovaný uživatel může novou skupinu založit ZDE.

-----

Slova dne

„Musíme přiznat, že cíl, který jsme si stanovili v roce 2007, s největší pravděpodobností nebude dosažen. A to mě trápí, to trápí mnoho dalších.“ - Angela Merkelová

#Nemecko představilo nový vládní balíček (nebo spíš pořádný balík) v hodnotě 54 miliard eur (1,4 bilionu korun), kterým chce během následujících 4 let zrychlit přechod země na obnovitelnou energii a snížit emisi skleníkových plynů. Původním slibem Německa bylo do roku 2020 snížit emise uhlíkových plynů o 40 % oproti úrovni z roku 1990. Nový slib cílí na snížení o 55 % do roku 2030.

-----

Číslo dne

$30.000.000.000

30 miliard dolarů (702 miliard korun). Přesně tolik ze své valuace jen za poslední 4 týdny ztratil #WeWork poté, co se jeho chystané #IPO změnilo v noční můru. Místo původní valuace okolo 40 miliard dolarů nyní realistické odhady hovoří spíš o 12-10 miliardách. A největší investor ve WeWork, Softbank, začíná hledat způsoby, jak nahradit současného #CEO Adama Neumanna. Někteří členové představenstva WeWork jsou již dle zdroje obeznámeného se situací ve společnosti údajně pro nahrazení Neumanna někým jiným a k případné změně ve vedení by mohlo dojít ještě tento týden.

-----

Vítěz a poražený

Tata Motors +8,53 % (9.54 USD)

Kdo si páteční obchodování vysloveně užíval, byly indické trhy. Indická vláda nečekaně snížila korporátní daň z dosavadních 30 % na 22 % ve snaze pomoci zpomalující ekonomice. Růstem reagovala například ICICI Bank (+ 9.84 %) nebo největší indická automobilka #TataMotors, která na konci týdne rovněž oznámila, že na začátku příštího roku na trh uvede svůj nový elektromobil.

Roku -19.22 % (108.05 USD)

Jako by nyní americká streamovací platforma nemusela řešit dostatek problémů s nově rostoucí konkurencí v podobě Apple TV+ či Disney+, v pátek si vyzkoušela, jaké to je, když vaší akcii významná analytická společnost změní rating na "SELL". To provedla společnost Pivotal Research a následný výprodej poslal akcie #Roku dolů o téměř 20 %. Strádal i konkurenční #Netflix (-5.53 %).

-----

Burza

Byť se #WallStreet v pátek zpočátku zelenala, nakonec na víkend zamířila poklesem, který podnítila zpráva, že čínští zemědělští velvyslanci zrušili svou plánovanou cestu do USA, zřejmě v důsledku růstu napětí v americko-čínských obchodních vztazích.Pražská burza (index #PX) v minulém týdnu posílila téměř o 1 %. Nahoru ji táhl zejména #Avast, jehož akcie se dostaly na nová historická maxima a zvýšily již hodnotu společnosti na více než 111 miliard Kč. 

-----

Bleskově

#Praha staví. V letošním roce zde probíhá stavba největšího počtu kancelářských objektů od roku 2014. Z celkem 17 nově otevřených budov s kancelářskými prostory o celkové rozloze 207 tisíc metrů čtverečních navíc bude hned 11 zcela nově postavenými. U zbylých 6 projektů jde o rekonstrukce.

Nejstarší cestovní kancelář na světě #ThomasCook je na pokraji propasti a vede jednání s britskou vládou i potenciálními investory ve snaze najít na poslední chvíli někoho, kdo by společnosti poskytl kapitál a odvrátil korporátní kolaps, jehož následky by sahaly i mimo turistický sektor. Šlo by mimo jiné o největší mírovou repatriaci v historii Británie, která by ze zahraničí musela dostat domů celkem až 160.000 uvězněných britských turistů.

Divize #HBO Europe, která zahrnuje Česko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko či Slovinsko loni ztrojnásobila svůj zisk. Jen v české republice zisk televizního giganta vzrostl o 42 milionů na 168 milionů korun. Tržby HBO Europe loni rovněž meziročně rostly, a to o 14 % z 3 na 3,5 miliardy korun.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.