16.09.2019 4 minuty čtení

Jak jste prožili svůj život? Warren Buffett na to má ultimátní test, s kterým souhlasí i Bill Gates

Warren Buffet je možná jedním z nejbohatších lidí na světě, ale pokud jde o měření kvality svého života, peníze za jeden z hlavních faktorů vůbec nepovažuje.

Když #Buffett před dvěma lety společně s Billem Gatesem promlouval ke studentům na Columbia University, jeden se ho zeptal: "Existují nějaké velké životní lekce o mezilidských vztazích, které jste oba získali prostřednictvím svých vlastních zkušeností?"

"No, tohle je hodně důležitá otázka. Chtě nechtě se vždycky vydáte směrem, kterým jdou lidé okolo vás," odpověděl Buffett. "Takže je nadmíru důležité stýkat se co nejvíc s lidmi, kteří jsou lepší než vy."

"Ultimátní test"

Buffett, který nedávno oslavil 89. narozeniny, o této radě ve spojení s úspěšně prožitým životem hovořil již dríve.

"Jakmile zestárnete a dostanete se do mého věku, začnete svůj úspěch v životě měřit podle toho, kolik lidí, kteří chcete, aby vás milovali, vás skutečně milují," řekl Věštec z Omahy během svého projevu na University of Georgie na začátku tohoto století.

"Znám lidi, kteří mají spoustu peněz a neustále je zvou na honosné večeře a jsou po nich pojmenovány celá křídla nemocnic. Pravdou ale je, že nikdo na celém světě je doopravdy nemiluje. Když zestárnete a nemáte okolo sebe nikoho, komu na vás opravdu záleží, je mi úplně jedno, jak velký je váš účet - protože váš život je katastrofa. To je pro mě ultimátní test toho, jak jste prožili svůj život."

Správný životní partner vás obrovsky posune

Ze všech lidí, kteří vaši lásku opětují, je dle Buffetta tím nejdůležitějším váš partner. V dokumentu HBO "Becoming Warren Buffett" miliardář řekl, že za některé ze svých nejlepších kvalit vděčí své první ženě Susan. "Měl jsem velmi, velmi, velmi velké štěstí. Byl jsem nevyváženou osobou. A zabralo to nějaký čas, ale ona vytrvala a podařilo se jí mě změnit," vzpomínal.

V mnoha směrech je dnes Buffett takovým člověkem, jakým je, právě díky své první ženě Susan: Právě díky ní se začal zajímat o lidská práva, feminismus, stal se aktivnějším ve veřejném životě a rozhodl se během svého života darovat víc peněz na dobré účely.

A i když se se Susan nikdy oficiálně nerozvedl, odstěhovala se z Omahy a oba zůstali dle dokumentu blízkými přáteli. Dokonce mu dohodila jeho aktuální drahou polovičku Astrid Menks, kterou si Buffett vzal v roce 2006 poté, co Susan zemřela.

Bill Gates souhlasí

Ve výše zmíněné konverzaci #Gates, který je dlouholetým Buffettovým přítelem, potvrdil, že "někteří přátelé z nás dokáží dostat to nejlepší, takže má smysl do smysluplných přátelství investovat. Hlavně díky Melindě [Gatesova žena] a několika dalším lidem jsem pochopil, že se do podobných lidí opravdu vyplatí investovat, protože jsou připraveni kdykoliv vám pomoci a naopak."

Gates také loni promluvil o svém manželství s Melindou: "Vychovávat společně rodinu je velmi intenzivním zážitkem. My jsme ale měli štěstí, protože se na řadu věcí díváme podobně. Naše cíle a hodnoty jsou tak prakticky totožné."

Dává to smysl

Buffett v mnoha ohledech paradoxně pouze opakuje moudrá slova, která nám již v dětství neustále opakovali rodiče o tom, abychom nechodili ven a netrávili čas s tou "špatnou partou".

A Buffettova vlastní životní zkušenost je poměrně dobrým důkazem, že jsou to právě lidé, které do svého života pustíme - kteří nás opravdu milují a záleží jim na nás - kdo nás dokáží posunout k tomu, abychom žili úspěšný, šťastný a smysluplný život.

Existují už dokonce i výzkumy, které ukazují, že lidé, jež mají silné zázemí (jinými slovy přátele a životní partnery), méně trpí depresemi a pocitem sociální izolace, která je zase často všeobecně spojována s horším zdravím.

Tohle je samo o sobě více než dobrý důvodem pro to, abyste Buffettovu radu aspoň zvážili a zamysleli se nad tím, jak silné jsou vaše aktuální osobní #vztahy.

 

#osobnirozvoj #zivot #kvalita #pratele #vztahy

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.