10.09.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 10.09.2019: Do AT&T vtrhli "aktivisté", kolabující Slack a iPhone 11 nasáklý potem z...

Z čínských přesčasů. Je tady pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Sychravá a ospalá nálada se zdá se přelila i na trhy, kterým zřejmě odcházející léto sebralo volatilitu. Tedy pokud nejste Slack, který za poslední 2 obchodní dny ztratil téměř 18 %. Včera jsme se dozvěděli, že do AT&T vstupuje známý (díky své úspěšnosti) aktivistický investor, aby v telekomunikační korporaci trochu zametl, poklidil a vytáhl cenu akcií o pár desítek procent nahoru. A taky, že Volkswagen bude mít nové logo a Google čelí masivnímu antimonopolnímu vyšetřování. Dnes se dozvíme, jak bude vypadat iPhone 11 (jehož výroba prý některým čínským dělníkům doslova "nedala spát") a zda se trhy konečně trochu rozhýbou. Mějte úspěšný den!

-----

Spustili jsme novou sekci Skupiny! Co takhle se přidat do skupiny Biohacking? A nebo třeba Online Marketing? Teď už je to na vás, klidně založte novou skupinu ZDE.

-----

Slova dne

„Můžeme potvrdit, že všichni pracovníci dostávají adekvátní mzdu včetně proplácení přesčasů a bonusů, veškeré přesčasy byly odpracovány dobrovolně a žádné důkazy nucené práce nebyly nalezeny.“

Očekávaný #iPhone11 ještě ani nespatřil světlo světa a už je kolem něj rušno. Nezisková organizace China Labor Watch totiž v neděli, dva dny před plánovaným odhalením nového modelu veleúspěšného chytrého telefonu, zveřejnila svou zprávu, podle které jsou čínští dělníci v továrnách společnosti #Foxconn, která pro #Apple telefony vyrábí, nuceni pracovat přesčas bez nároku na mzdu a bez dostatečného ochranného vybavení. To vše proto, aby byla však pokryta očekávaná globální poptávka po novém iPhonu. Apple na základě zprávy provedl kontrolu a byť přiznal, že v jednom dodavatelském zařízení našel internisty, kteří pracovali přes noc, "veškerá práce byla odváděna dobrovolně a internisté byli adekvátně odměněni". Problém byl navíc dle Applu napraven, aby se již neopakoval.

-----

Číslo dne

3.200.000.000

Do americké telekomunikační společnosti AT&T, která vlastní například televizi CNN, vstoupil aktivistický investor Paul Singer. V pondělí to oznámil jeho hedgeový fond Elliot Management s tím, že vlastní akcie AT&T v hodnotě 3,2 miliardy dolarů (více než 74 miliard korun). Představitelé jednoho z nejúspěšnějších aktivistických fondů na světě ihned dostáli své pověsti, když zaslali představenstvu telekomunikačního giganta dopis, v němž jeho členy mimo jiné vyzvali, aby společnost zastavila svou spanilou jízdu plnou nákladných akvizic a místo toho se soustředila na zlepšení svého byznysu. Elliot Management tvrdí, že pokud se AT&T začne řídit jeho návrhy a radami, mohla by cena akcií společnosti do roku 2021 stoupnout o 60 %.

-----

Vítěz a poražený

Levi Strauss +6,91 % (18.26 USD)

Nejúspěšnější globální výrobce džín #LeviStrauss nachází pevnou půdu pod nohama poté, co cena akcií od březnového #IPO ztratila 20 %. Společnost se aktuálně snaží aklimatizovat na změnu trhu a pokouší se svou nabídku přesouvat ze stále ubývajících textilních maloobchodů do přímých prodejních kanálů, jako je e-komerce. Pondělí americkému textilnímu průmyslu na akciových trzích přálo, což dokazuje i The Gap (+6,52 %).

Slack Technologies-8.98 % (24.92 USD)

Po nějaké době mám opět stejného poraženého druhý den v řadě. #Slack i v úterý pokračoval ve svém volném pádu, za který může oznámené vyšetřování společnosti ze strany advokátní kanceláře Robbins Arroyo, která některé vysoce postavené představitele firmy podezřívá z porušení federálního zákonu o cenných papírech.

-----

Burza

V pondělí na amerických akciových trzích vesměs pokračovala páteční podzimní únava plná nízké volatility. Jediné vyšší zisky ukázaly segmenty energetiky (+1,8 %) a financí (+1,8 %). Ztrátu 1 % naopak zaznamenal segment zdravotnictví. To zasáhl zejména propad akcií menší biotechnologické společnosti #Neurotrope, jejíž ambiciózní preparát pro léčbu Alzheimerovy choroby selhal v klinickém testu, ve kterém jej svou účinností překonalo placebo. Akcie společnosti v reakci ztratily 80 % a její tržní kapitalizace klesla na 15 milionů dolarů. 

-----

Bleskově

CEO japonské automobilky #Nissan Hiroto Saikawa na úvod týdne rezignoval. Podlehl tak tlaku, který se vzedmul minulý týden, když vyšly najevo nesrovnalosti okolo platu jeho i některých dalších vysokých manažerů značky. Saikawa přiznal, že dostával neúměrně vysoký plat a slíbil, že veškeré přeplatky vrátí. Odmítl však, že byly vysoké platy jeho dílem, nebo že o nich měl povědomí.

Koncern #Volkswagen na letošním Frankfurtském autosalónu představí doslova své "nové já". Kromě svého prvního "lidového" elektromobilu ID.3 se ukáže i první elektrické #Porsche Taycan a také zbrusu nové #logo. To by podle hlavního designera značky Klause Bischoffa mělo být poprvé od roku 1999 opravdu jiné a mělo by reprezentovat vstup Volkswagenu do nové éry.

Koalice 50 států a teritorií zahájila v USA antimonopolní vyšetřování společnosti #Google pro podezření, že společnost svým chováním ohrožuje konkurenci i konzumenty. Další obavy panují okolo způsobů, jakým Google produkuje výsledky vyhledávání a chrání osobní data svých uživatelů. Mateřská společnost Googlu #Alphabet v pátek investorům oznámila, že obdržela od federálních a státních úřadů žádosti spojené s antimonopolním vyšetřováním.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.