01.09.2019 9 minut čtení

Jak investovat v dnešní době? O krizi slyšíme pořád, ale zatím nepřišla...

Velkým tématem ve světě investic je neustálá nejistota vývoje světové ekonomiky. Už několik let ze všech stran slýcháme, že již nezdravě dlouho roste ekonomika a že již brzy přijde krize nebo recese. Je tomu opravdu tak?

Nejistota hlavně na akciovém trhu je znát, propad hodnoty akcií v září 2018 a následná korekce poukazuje na neklidnost investorů. Oproti minulosti se do popředí vlivů na pohyb ekonomického cyklu dostala i z větší části politika. Příčinou pochybností investorů byly například sankce vůči Číně od Donalda Trumpa, několik let táhnoucí se Brexit nebo nejistota Řecka či Itálie na poli Evropské Unie.

V roce 2019 se však konečně začalo projevovat zpomalování ekonomik. Dlouhodobé kvantitativní uvolňování (nakupování státních dluhopisů a vypouštění nových peněz do oběhu, což má značný vliv na inflaci) bylo ukončeno, ALE dle aktuálních informací #ECB i #FED kvantitativní uvolňování opět plánují spustit. Další zajímavá zpráva je, že ECB chce ještě snižovat úrokové sazby, které už teď jsou na 0 %, takže půjdeme do záporu ? A Donald #Trump popichuje přes sociální síť #Twitter šéfa FEDU, že by měl ještě úrokovou sazbu snížit minimálně o 1 %, takže výsledná sazba by byla 1,25 %. Už jen na snížení z 2,5 % na 2,25 % investoři reagovali negativně a to z důvodu, že poslední snížení úrokových sazeb v USA bylo na počátku minulé krize 2008. Může toto být nějaký indikátor krize či recese ? Já si osobně myslím, že tímto se celá "bublina" ještě více přifoukne a jakmile přijde globální recese či krize, tak už nebude cesty zpět a bude to trvat delší dobu dostat se zpět na aktuální hodnoty než při minulé krizi, to je sice pro nás investory veliká příležitost, jelikož budeme nakupovat aktiva ve slevách", a já se už na to i "těším". Va aktuální situaci už firmy samy o sobě nejsou schopny být více produktivnější, protože máme historicky nejnižší nezaměstnanost, dalo by se tedy velice zjednodušeně říci, že tedy nemají jak nadále samy o sobě růst. Zpomalení ekonomiky je tak zdravým jevem a není potřeba se ho příliš obávat. Jedná se o mnohem přijatelnější variantu, než by tomu byla například náhlá krize. Je tomu naopak, pokud by se ekonomiky v příštích letech nezpomalila hrozila by mnohem nepříjemnější krize. Nikdo z nás nezná odpověď na otázky kdy to přijde a co přijde, ale jedno je jisté jednoho dne něco přijde a my investoři bychom na to měli být připraveni a své portfolia rebalancovat. Veškeré dění co se na trzích děje už je častokrát zaznamenáno v cenách, ale větší problém nastane, když přijde tzv. ČERNÁ LABUŤ

 

Je tedy dobré v dnešní době začít investovat?

 

Záleží do čeho, na jak dlouho a jakým způsobem. Pojďme si to rozebrat, bohužel to však nepůjde bod po bodu (to by bylo na knížku :) ) všechny body jsou navzájem propojeny a nesmíme ani jeden z nich opomenout. Rozhodl jsem se tedy rozdělit problematiku alespoň na následující dva typy.

 

1.      Chci zainvestovat jednorázově

Prvně podotknu, že záleží na částce, kterou hodláte investovat a taktéž na investičním horizontu.

Pokud v dnešní době chceme investovat jednorázově, je dobré vyhnout se akciím obchodujícím se na burze a vůbec nezáleží jestli to jsou akcie defenzivní, růstové či hodnotové, atd... Podléhali bychom tak vysokému riziku v případné krizi či silném zpomalení ekonomiky. Akcie půjdou v období krize bez pochyb silně dolů a opravdu nezáleží na typu akcie. V dnešní době je velká část kapitálu zainvestována přes ETF, častokrát investoři ani neví jaké konkrétní akcie jsou podkladovým aktivem ETF (kromě 10 největších pozic) a tím pádem kapitál jde do společností, které třeba nejsou ani tak kvalitní a v případě, že investoři začnou vytahovat kapitál z ETF, tak se to dotkne i jednotlivých akcií v ETF, jelikož bude větší nabídka než poptávka a tím pádem bude cena akcií padat níže (píši to velice jednoduše k pochopení, samozřejmě, že tam jsou ještě další specifika). Navíc se zpomalováním ekonomik se při krátkém časovém horizontu nedá očekávat vysoký, či vůbec nějaký výnos, spíše velký propad v krátkém časovém horizontu.

Za sebe bych volil následující investiční instrumenty na jednorázovou investici:

- #Dluhopisy korporátní/státní s nižší dobou splatnosti (3 - 5 let, likvidní, s výnosem nad inflací a pokud možno, tak do společností, které mají financování z dluhopisů max. 25 % a vlastní kapitálů je minimálně ve výši 25 % a výše a taktéž aby podnikatelským záměrem bylo něco fyzického co bude mít vždy hodnotu i při krachu společnosti např. NEMOVITOSTI - komerční!). Také bych doporučil dluhopisy zaběhlých necyklických společností (potravinářství, zdravotnictví, atd.), ale opět bych se držel pravidel uvedených výše.

- Spořící účet je v dnešní době možné mít se sazbou 2 %, p.a., ale jsou bezpečné a likvidní peníze, sice nepřekonáme inflaci, ale při větším propadu akciového trhu můžeme rychle jednorázově nakoupit ve slevě.

- #Zlato by určitě taktéž nemělo chybět, spousta lidí mi asi bude oponovat nenese to žádný průběžný výnos, atd... Já se nebavím o koupi zlata na desítky let, ale pouze nakoupit do doby než přijde globální recese nebo krize. V dobách nejistoty a problémů na trhu zlato v historii vždy rostlo a částečný růst můžeme vidět od počátku roku. Já jsem na začátku roku nakupoval OZ zlata za 27 000 Kč, teď tu stejnou unci koupím za 36 000 Kč, to je krásný výnos a očekávám, že zlato může růst někam k 45 000 Kč - 50 000 Kč za 1 OZ zlata. A když už kupovat, tak jedině 1 OZ či větší gramáže, jelikož na menších gramážích mají společnosti velkou marži.

 

Vhodnou volbou jsou také realitní podílové fondy, u kterých se očekává minimální pokles hodnoty při krizi. Například fond Conseq Realitní v roce 2008 při hypoteční krizi klesl o pouhé 3 %, když to porovnáme například s akciovým indexem S&P 500 (jeden, z hlavních ukazatelů vývoje hodnotových akcií), který ve stejné době klesl skoro o 50 %, jedná se o velice konzervativní investici i před krizí. U Fondů bych doporučoval fond Realita či Investika, jelikož mají malou míru zadlužení a mají široce diverzifikované portfolio nemovitostí.

 

2.      Chci investovat pravidelně

 

Při pravidelné investici se musíme mnohem více zaměřit na délku investování, kterou bychom měli dodržet. Samozřejmě nikdy nevíme, jak se bude trh vyvíjet a kdy bude nejefektivnější peníze vybrat, ale dá se do jisté míry alespoň předpokládat s vývojem.

 

Při investici kratší než 7 - 8 let bych doporučil řídit se stejnými pravidly, která platí pro jednorázovou investici, ale při pravidelném investování nákupní cenu průměrujeme a tím pádem snižujeme ztráty při poklesu trhu. Zde bych uvedl důležitou věc a to: PŘI INVESTICI DO AKCÍ INVESTUJTE NA TÝDENNÍ BÁZI a nejlépe do fondu či ETF, který kopíruje trh. Jako podílový fond bych uvedl MSCI NORTH AMERICA od Amundi. Určitě bych volil i  nějaký smíšený fond obsahující akcie i dluhopisy, ale pozor při výběru toho fondu, aby měl co nejnižší TER. V neposlední řadě zmíním i dividendový fond od společnosti FF - Global dividend fund. Dividendy jsou podílem na zisku akciové společnosti a dividendy jsou reinvestovány a v dobách poklesů dokáži dividendy snížit ztrátu. 

 

Při delší investici, 10 a více let již nemusíme tolik bát nižší hodnoty na konci horizontu než co jsme zainvestovali. Zde bych se nebál ani nějakých tematických akciových fondů třeba jako Parvest aqua.

Na následujícím obrázku s předvedeme, proč je pravidelná investice na delším časovém horizontu výhodná, i když se investuje do akcií před očekávanou krizí.

https://imgur.com/1eVgAZ5

Obrázek č. 1.

 

Na levém grafu vidíme, že při jednorázové investici v roce 2007 do hodnotových akcií před krizí v roce 2008 jsme byli do roku 2013 ve ztrátě. Bylo by tak mnohem efektivnější začít investovat při krizi, a ne těsně před ní. Pokud bychom zainvestovali o 2 roky později vypadala by investice následovně:

https://imgur.com/ocPwXyI

Obrázek č. 2.

 

Na pravém Grafu u obrázku č. 1. vidíme, že pravidelná investice byla i při začátku investování rok až 2 před krizí v mínusu pouze po dobu jednoho roku a ve vzdáleně nižší hodnotě. Ve výsledku dokonce pravidelná investice vynesla investorovi vyšší výnos, a to se ve výsledku v obou případech zainvestovala částka 100 000 Kč. 

Na obrázku č. 2: vidíme, že pravidelná investice nevynesla investorovi více. Je to tím, že se neinvestovalo při krizi a tak jsme vlastně nikdy nenakupovali ve „slevě“.

 

Závěr:

 

Pravidelné investování je tak oproti jednorázovému investování mnohem bezpečnější a jednodušší variantou. Investice nepodléhá tak vysoké volatilitě, investor nemusí tolik řešit, kdy přijde krize a nemusí zainvestovat plnou částku hned na začátku. Jediné větší riziko, které investor při pravidelné investici podstupuje, je pokud trh při konci pravidelného investování je na nízkých hodnotách a nebo pokud nedodrží investiční horizont. Potom je dobré nechat investici zainvestovanou do té doby, dokud trh nevzroste.

 

 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.