Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
29.08.2019 3 minuty čtení

3 důležité otázky, které si šéf nejhodnotnější firmy světa pokládá každý den

Už pět let vede indický rodák Satya Nadella technologického giganta Microsoft. A nutno říci, že pod jeho vedením stagnující firma opět rozkvetla. Jaké je jeho tajemství?

#Microsoft býval na konci minulého tisíciletí pojem. Firma ze Seattlu pod vedením legendárního Billa Gatese utěšeně rostla a ovládala svět softwaru. Po uvedení operačního systému #Windows 95 to vypadalo, že neexistuje šance, že by se ve světě mohla objevit firma, která by pozici Microsoftu ohrozila. 

Jenže málem se tak skutečně stalo. S novým tisíciletím totiž převzal vládu nad firmou Steve #Ballmer, Gatesův oblíbenec, ale nikterak dobrý manažer, který se do dějin zapsal hlavně svým vysmíváním se open-source programům a iPhonu. Pod Ballmerovým vedením začala dříve neohrožená firma stagnovat, noví dravci jako #Google či #Apple si začali čím dál více ukrajovat z jejího koláče.

Když pozici CEO obsadil v roce 2014 Satya #Nadella, čekal ho nelehký úkol - přinést svěží vítr do trochu zkostnatělé, téměř 40 let staré firmy. Jak už dnes víme, Nadellovi se tento úkol podařil. Tedy minimálně z pohledu hodnoty firmy. Microsoft je dnes s valuací ve výši těsně nad jedním bilionem dolarů nejhodnotnější firmou světa a zatím to nevypadá, že by se na tom mělo něco v nejbližší době změnit.

3 otázky

Satya Nadella se ukázal jako schopný manažer, který působí klidně, vyrovnaně, možná až nenápadně, ale svými promyšlenými kroky dokázal Microsoft nasměrovat zpět tam, kam ho dostal Bill Gates v průběhu osmdesátých a devadesátých let.

A to vše díky třem důležitým otázkám, které Nadella pokládá každý den nejenom sobě, ale také všem ostatním manažerům v Microsoftu:

  • Jak úspěšní jsme ve vytváření nových produktů, služeb a byznys modelů?
  • Jak efektivní jsme v adaptaci na nové změny a disrupce?
  • Odměňuje naše firemní kultura riskování, učení a rozumný neúspěch?

Tyto otázky dokonale vystihují styl, se kterým v roce 2014 převzal otěže stagnující firmy. Microsoft se tehdy musel začít měnit. Technologický vlak mu ujížděl, a pokud by Nadella ve firmě neobnovil inovační kulturu, čelil by během pár let mnohem větším problémům. Hned po svém nástupu do čela firmy také změnil archaicky znějící misi "Počítač na stůl do každé domácnosti" na "Umožnit každému člověku a organizaci na této planetě dosáhnout víc".

Nadella jednoduše pochopil, že i korporace se stovkou tisíc zaměstnanců musí přemýšlet jako malý inovativní startup, který se chce na trhu teprve prosadit. Je to podobný styl myšlení, jaký aplikuje také šéf a zakladatel Amazonu Jeff #Bezos. Ten říká, že bere každý den jako "den číslo jedna", díky čemuž si dokáže pokládat otázky vedoucí k inovacím a důležitým novinkám. A také #Amazon je díky tomu úspěšný.

Ty otázky možná vypadají velmi jednoduše, ale zkuste si na ně odpovědět v rámci své firmy. Uvidíte, že díky tomu možná přijdete na myšlenky, které vás dosud nenapadly.

#podnikani #kultura #inovace #firma #technologie #disrupce

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím