28.08.2019 3 minuty čtení

Důkaz blížící se krize? Nejbohatší přestávají utrácet

Bývá to jeden z nejprůkaznějších důkazů potenciálních ekonomických problémů. Jakmile nejbohatší lidé začnou šetřit a shromažďovat hotovost, měli bychom se mít na pozoru.

Robert Frank ze serveru #CNBC si všiml hned několika zřejmých důkazů, že nákupní apetit nejbohatší vrstvy obyvatelstva má klesající tendenci. Naopak segmentu laciného zboží se nebývale daří. Není tak náhodou, že nejbohatší Francouz Bernard #Arnault se opět vrátil pod stomiliardovou hranici hodnoty svého majetku.

3 hlediska, která naznačují trend šetření bohatých:

  • Trh s luxusními realitami zažívá nejhorší rok od krize v roce 2008
  • Luxusní obchodníci strádají, naopak obchody jako #Walmart či #Target rostou
  • Po několika letech zažily meziroční propad prodejů aukční domy

Frank jako konkrétní příklad uvedl nedávnou dražbu veteránů, která se odehrávala v americké Pebble Beach. Kromě neslavné aukce legendárního #Porsche, o které jsem zde psal dříve, si odborníci všimli také mnohem nižší vydražené částky, než aukční domy odhadovaly. Namísto plánovaných 380 milionů dolarů se dražitelé dostali na částku pouze 245 milionů dolarů.

Nejvyhlášenější aukční síně zažívají celkově velmi náročný rok. Například #Sotheby´s zaznamenala v prvním pololetí letošního roku meziroční propad prodejů o 10 procent, #Christie´s dokonce o 22 procent. To pro globální ekonomiku dobře nevyznívá.

Jak uvádí americká realitní společnost #Redfin, také trh s realitami prochází složitým obdobím. Tedy alespoň co se týká těch nejluxusnějších s cenovkou nad 1,5 milionu dolarů. Objem prodejů ve Spojených státech se propadá už šest čtvrtletí v řadě, například během letošního druhého čtvrtletí se meziročně propadl o celých 5 procent. Na nejlepších místech, jako je třeba #Manhattan v New Yorku nebo #Aspen v Coloradu, tak zůstává mnoho neprodaných nemovitostí, zejména penthousů a vil.

A příběh o rekordních výsledcích maloobchodníků jako Walmart či Target už je mezi investory všeobecně známý, akcie obou firem jsou díky skvělým číslům za druhé čtvrtletí a zlepšené predikci zbytku roku na svých dosavadních maximech. Může zvýšený zájem o levné a zlevněné zboží znamenat blízkost krize? Dost možná.

Jak uvádí Mark Zandi, hlavní ekonom agentury #Moody´s Analytics, 10 procent nejbohatších má na svědomí téměř polovinu objemu utracených peněz. "Pokud tito zákazníci ještě více uzavřou své peněženky, může to znamenat významné riziko pro ekonomický růst," řekl Zandi.

Ekonomiku tak nyní táhne relativně bohatá střední třída, která stále ještě využívá nabytých finančních prostředků z období konjunktury. Pokud by ovšem došlo například ke snížení zaměstnanosti, může to znamenat významný problém. A to může skutečně nastat, protože jak známo, právě ti nejbohatší jsou majiteli většiny podniků a pokud vycítí blížící se krizi, mohou v rámci úspor sáhnout k propouštění. 

Potom už nebude cesty zpět.

#recese #ekonomika #krize

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.