Zrovna nedávno jsem tu psal o MBTI typologii, která lidi rozděluje na 16 různých typů, přičemž se rozjela zajímavá diskuze o tom, zda je tento systém relevantní a jak moc moudré je se podle něj řídit. Osobně mi to přišlo poměrně užitečné, ale profesor Luis Amaral a jeho tým by se mnou dost možná nesouhlasili.
Skupina vědců z americké Severozápadní univerzity zkoumala obrovský vzorek více než 1,5 milionu lidí, se kterým jim pomáhal počítačový algoritmus, a došla k závěru, že lidé se dělí v podstatě jen na čtyři skupiny - sebestřední, vzory, odměření a průměrní. Není snad ani třeba dodávat, že drtivá většina populace se nachází v poslední zmíněné skupině.
Vědci vycházeli z pěti základních hledisek, kterými se řídí také #MBTI testy a mnohé další - neuroticismus, extraverze, otevřenost, přívětivost a svědomitost. Po analýze veškerých výsledků však vyloučili existenci více než čtyř základních osobnostních typů, které jsem zmínil výše. Jaká jsou tedy jejich specifika?
Sebestřední - Velmi extrovertní skupina lidí, která ovšem postrádá otevřenost, přívětivost a svědomitost. Bezohlední bankovní manažeři? Dost možná.
Vzory - jak název napovídá, jedná se o osobnosti doslova hodné následování. Nízký neuroticismus a vysoká úroveň všech ostatních hledisek. Ti nejlepší lídři.
Odměření - Psychicky stabilní osobnosti, které však nejsou příliš extrovertní. Často zakladatelé úspěšných startupů.
Průměrní - Naprostá většina populace, ve které stále všichni doufají, že jsou každý výjimečný a speciální. Bohužel, jak to vypadá, není tomu tak.
Podívejte se na video k výzkumu, kde vědci mluví o svých zjištěních: