23.08.2019 5 minut čtení

Hrdý majitel Ferrari se na Instagramu pochlubil fotkou, načež mu přišel dopis od právníka značky

Někdo tady potřebuje střet s realitou. Ale která strana to je?

Zkuste se soustředit a buďte opravdu objektivní: Když vám řeknu "majitel #Ferrari", co vás napadne jako první?

Vyjeví se vám osoba s vkusem a soudností, někdo kdo očividně tvrdě pracoval celý život, pravděpodobně vlastní úspěšný byznys a užívá si plodů své dřiny?

Nebo vidíte lehce otravného člověka, který miluje, když se může jen tak projíždět po okolí a vystavovat své Ferrari všem na obdiv, což podporuje snahou dělat při tom co nejvíce hluku, aby si ho jistojistě všiml opravdu každý?

Ptám se vlastně jenom kvůli poněkud kontroverznímu příběhu člověka, který se jmenuje #PhilippPlein. Když jsem si ho přečtl, nabyl jsem dojmu, že své Ferrari má opravdu rád. Nebo bych spíš měl říct "svá Ferrari".

Plein je německý módní návrhář, který, jak už jeho vozový park napovídá, je poměrně úspěšný. Sám ostatně říká, že nevlastní jenom jedno Ferrari, ale koupil taky jedno pro svou matku.

Na tom ale nyní nezáleží. Je na svůj italský supersport, který si koupil díky úspěšné kariéře, prakticky stejně hrdý, jako na oblečení, které navrhuje. A tak někdy na svůj #Instagram dává fotografie obou věcí pospolu v pozici, kterou považuje za harmonii. 

 

Tu a tam se u auta na fotce objeví i nějaká ta spoře oděná ženština.

Zda je tento muž vrcholem vytříbeného vkusu, či nikoliv, musíte posoudit sami. Konkrétně Ferrari se však, můžeme-li soudit na základě činů, přiklání spíš na nesouhlasnou stranu.

Plein totiž tvrdí, že mu právníci italského výrobce automobilů poslali formální dopis, ve kterém jej žádají, aby fotografie automobilu ze svého Instagramu odstranil. Do 48 hodin. Jinak Ferrari celou záležitost postoupí soudu.

Celý dopis je cítit buď fanatickým ochranářstvím značky, nebo snobskou krátkozrakostí (opět, názor si udělejte sami).

Úryvek z dopisu:

"Obchodní #znacka Ferrari a její modely jsou ve vašich fotografiích spojeny s životním stylem, který se zcela neshoduje s tím, jak je značka Ferrari vnímána. Spojujete je s osobami, které mají sexuální narážky a používáte vozy Ferrari jako rekvizity způsobem, který je sám o sobě nechutný."

První reakce nezávislého přihlížejícího? Vypadá to, že právníci Ferrari by místo psaní podobných dopisů měli častěji chodit ven. Zřejmě nikdy neviděli, jak nevkusný boháč doopravdy vypadá (a že jich dnes je jako máku).

Právní dopis však trvá na tom, že Pleinovy fotky poškozují značku italského výrobce automobilu. Většina lidí (včetně mě), kteří si koupí auto, zřejmě předpokládá, že jakmile je jejich, mohou si s ním dělat, co chtějí.

Snobská nátura Ferrari, které si zejména u svých speciálních modelů doslova vybírá, kdo si je bude (anebo nebude) moci koupit, je všeobecně známá. Nemá náhodou značka navíc ve svých prodejních smlouvách nějakou nenápadnou klauzuli, která říká, že zákazníci mají zakázáno si svá auta fotit, pokud Ferrari usoudí, že postrádají dobrý vkus?

Nebo má Ferrari jednoduše pocit, že Plein luxusní značku zneužívá pro prodávání vlastní módní řady.

Ať tak či onak, sám nařčený celou věc považuje za přinejmenším bizarní. Na svůj Instagram v reakci napsal:

"Nedokážu ani slovy vyjádřit, jak zklamaný a zhnusený jsem z tohohle nespravedlivého a absolutně neslušného nařčení proti mé osobě......samozřejmě auta miluji a speciálně Ferrari!!!! První Ferrari jsem si koupil před 10 lety a nedávno jsem koupil další matce jako dárek k narozeninám !!!! Je to podle mě totální nesmysl, aby dlouholetý klient dostal takový dopis od společnosti, jako je Ferrari !!!"

Jde docela poznat, že je naštvaný, že? A upřímně, nebyli byste taky?

 

Pokud jste podnikatel, který prodává nějaký #produkt, vyplývá z toho pro vás jednoduchá lekce. Nemáte šanci kontrolovat, jak budou vaši klienti onen produkt používat.

Možná máte pocit, že je váš produkt nezpochybnitelné umělecké dílo, které si zaslouží úctu a respekt. Pro jiné to ale může být totální kýč, který si nežádá žádnou úctu, ba ani slušné zacházení.

Jak tento příběh dopadne, zatím není známo. V době psaní tohoto textu již 48hodinová lhůta vypršela, a pokud v zákulisí probíhá nějaká diskuze nebo dokonce právní bitva, pobouřený majitel Ferrari o tom zatím veřejně neinformoval. Byť je pravda, že od onoho dopisu se v záplavě nových fotek na jeho Instagramu zelené Ferrai objevilo pouze jednou, a to na fotografii, na které Plein dle svého statusu zrovna "volal svému právníkovi"

Co mě zajímá nyní, je váš názor. Má značka právo něco takového udělat? Jakákoliv značka? Třeba když se prodejci obleční nebude líbit, že se v jeho produktech fotíte na divokých party, nebo ve společnosti spoře oděných dívek? Nedostával by pak náhodou třeba takový #DanBilzerian podobných dopisů denně minimálně pět?

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Podobný trápení mělo Bentley s Paris Hilton, která z toho svého udělala "barbie auto" :D
  +1
 • Tady z toho vašeho článku je těžké vyvodit, co přesně se Ferrari nelíbilo - ve skutečnosti jde o zneužití značky k propagaci PP produktů. Návrhář jako její nejvyšší ambassador parazituje na brandu Ferrari. Jak jsem četla v zahraničních článcích, tak Ferrari šlo především o tohle. Úryvek, který vy uvádíte, jako předmět dopisu, byl ve skutečnosti takový dovětek, kterým právník vysvětloval, proč Ferrari "došla trpělivost" - podle toto, kdyby jejich značku PP spojoval s jinou kulturou, byli by ke zneužití brandu tolerantní. Proč tady došlo k téhle tendenční manipulaci nerozumím, obvykle na Warengo bývají články objektivní a ověřené. Jinak ale to téma ale otvírá nohem širší marketingově/obchodně/právní otázku - regulaci užívání značek na sociálních médiích. Je to mladá disciplína, zatím není ošetřená zákony. Takto: Pokud dáma na instagramu získává diváky díky tomu, že prezentuje luxusni lifestyle tím, že předvádí oblečení a doplňky Chanel, Dior, Burberry, Louis Vuitton, pije Moet, jezdí Mercedesem (teď dokonce jedna Slovenka vlastní Mercedes dala do souteže podmíněné follow jejího účtu).... jde o zneužití značek k budování vlastní značky influencerky, díky které si ona účtuje vysoké peníze za reklamu (od malých nebo konkurenčních značek)? Anebo jde o bezplatnou propagaci těch značek díky osobnímu brandu influencerky (což pomohlo postavit Louis Vuitton na čelo nejprofitabilnějších firem světa)? Evidentně tady jde o křehkou symbiózu s nepsanými a neregulovanými pravidly, na které úspěšně participují obě strany. A Philip Plein to prostě přehnal. Každá značka si určuje směr, zabarvení, úroveň... své reklamy. Včetně "zakázaných" konotací (typicky: kouření+sport). V placené reklamě je to dáno smlouvou. Tady došlo k nepsané smlouvě: PP využíval brand Ferrrari a zároveň je propagoval. Do chvíle, než to to přepískl... Ale doba se mění, jakmile to začnou řešit právníci, vznikne požadavek regulace a příště už právníci nebudou posílat smiřovací dopis, ale rovnou podávat trestní oznámení.
  0
  • Romano díky za obšírné vysvětlení pozadí tohohle problému. Určitě jste si nahoře všimla, že jde o téměř rok starý text a tehdy si pamatuji, že se v rámci tohohle případu všude objevovala jenom ten Pleinův úhel pohledu, protože zatímco Ferrari to chtělo řešit zřejmě seriózně a v klidu mimo reflektory veřejnosti, on to rozmáznul napříč sociálními sítěmi a - jak píšete - záměrně postavil tak, aby ve skutečnosti on vypadal jako poškozený. Každopádně tohle téma a vztah komerčního vydělávání na soc. sítích vs. ukazování brandu v takovém světle, aby nepoškozoval jeho status, PR obraz či vizi, je (a nepochybně ještě bude) hodně zajímavé, takže bych se mu v budoucnu pravděpodobně ještě chtěl věnovat, tentokrát již z objektivnějšího pohledu.
   0
  • Tak to rohodně tady publikujte, Tomáši, ráda si to přečtu.
   0