21.08.2019 3 minuty čtení

3 odvážné technologické předpovědi Jobse, Gatese a Bezose, které se staly realitou

Schopnost předvídat budoucí vývoj patří jednoznačně mezi ty nejdůležitější kvality úspěšných podnikatelů. Jen díky tomu totiž mohou směřovat své firmy tím správným směrem a využít tržní příležitosti, které se jim nabízí.

Steve Jobs, Bill Gates a Jeff Bezos patří jednoznačně mezi ty nejúspěšnější podnikatele naší historie. Jejich firmy a výrobky doslova měnily svět. Nic z toho se však nedělo náhodou, tito tři totiž vždycky dokázali dlouho dopředu předpovědět, jak se svět technologií bude vyvíjet. A díky tomu dnes můžete obdivovat jejich úspěchy.

Internetový magazín Business Insider sestavil přehled všech malých i velkých předpovědí těchto podnikatelských velikánů, které se později ukázaly být pravdivé. Vybral jsem tři z nich, které asi nejlépe dokazují, jak tito tří uvažovali napřed.

---

"V budoucnu si s sebou budeme nosit malé krabičky, které budou fungovat tak, jako by v nich byl malý človíček, který nám se vším pomáhá."

Steve Jobs, Newsweek, 1984

Říct něco takového už v roce 1984 bylo opravdu odvážné! V té době se lidstvo teprve seznamovalo s počítači, které už nezabíraly celé místnosti, ale daly se postavit na stůl doma nebo v kanceláři. Jobs však už tehdy viděl dobu, kterou od roku 2007 reprezentuje jeho Applem vyvinutý iPhone, včetně virtuální asistentky Siri.

---

"Přístroje budou obsahovat chytrou reklamu. Budou znát vaše nákupní zvyky a na základě toho vám zobrazovat inzerci."

Bill Gates, Byznys rychlostí myšlenky, 1999

I tohle nám dnes připadá naprosto automatické, vždyť není snad jediný den, kdy by se v médiích neobjevila zpráva o tom, jak Facebook a spol. zneužívají citlivé informace uživatelů pro reklamní účely. Ale v roce 1999? První firmy tehdy teprve začínaly zjišťovat, co že to je ten banner. A také že čím víc to bliká, tím lépe!

---

"Drtivou většinu věcí, které jste si doposud kupovali v kamenných obchodech - základní potraviny, papírové výrobky, úklidové prostředky a další - si budete objednávat na internetu."

Jeff Bezos, Wired, 1999

A poslední trend, nad kterým se dnes ani nepozastavíme. V roce 1999 byl Amazon stále ještě brán jako online knihkupectví a samotný prodej knih jako téměř maximum toho, co se dá přes internet prodávat. Kupovat si přes internet čerstvé potraviny, které vám ještě ten den přivezou domů? V tehdejší době opravdu sci-fi představa.

---

Jak můžete vidět, ti nejúspěšnější podnikatelé, kterým se podařilo vybudovat gigantické podniky, nemyslí pouze na to, co bude trendem následující rok. Aby jejich firma mohla růst, museli být vždy schopni myslet na desítky let dopředu.

Schválně si to sami zkuste. Napište si na papír deset technologických věcí, které budou součástí našich životů za dvacet let. Není to tak jednoduché, že? Ale právě tato schopnost je tou, která odděluje ty nejlepší podnikatele od těch dobrých.

#podnikani #trendy #vizionari #vize #jobs #gates #bezos #apple #microsoft #amazon #technologie #pocitace #telefony

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.