20.08.2019 5 minut čtení

Jedete na dovolenou? Jak svůj tým připravit na vaši nepřítomnost

Pokud se chcete na dovolené od svého byznysu opravdu odpojit a užít si tolik potřebný relax, je důležité ještě před odjezdem svůj tým připravit na to, jak zvládat základní komplikace a problémy, které během vaší nepřítomnosti mohou nastat.

Slovo "#dovolena" je pro řadu lidí, kteří řídí nějaký byznys, téměř vulgární. Představu, že by společnost měla týden fungovat bez jejich maličkosti, považují za zcela nereálnou. A pokud jste zodpovědní za úspěch firmy, je zcela přirozené obávat se, že byste s ní i během několikadenního výletu mohli "ztratit kontakt".

Jestliže si ale dovolenou chcete opravdu užít a dobít baterky, musíte být schopni plně důvěřovat svému týmu, že ve vaší nepřítomnosti dokáže vše podstatné zvládnout.

Před vaší další dovolenou proto zkuste aplikovat následujících 7 kroků, které radí úspěšní podnikatelé. Měly by vám pomoci důsledně se připravit na předání zodpovědností před vaším odjezdem, abyste si mohli opravdu odpočinout a ne se neustále bát o svůj byznys.

1) Někdo musí převzít velení

Stejně jako loď nemůže být bez kapitána ani váš #tym nemůže zůstat bez člověka, který v důležitý okamžik rozhodne. Každý vlastník byznysu by měl mít v týmu člověka, který je schopen převzít vedení v jeho nepřítomnosti. Ať už je to spoluzakladatel, nebo váš výkonný asistent. Podle spoluzakladatele WPBeginner Syeda Balkhiho je důležité, aby vaši zaměstnanci i klienti měli místo vás k dispozici člověka, na kterého se v případě potřeby mohou obrátit.

"Pokud má kdokoliv nějaké dotazy nebo obavy, musí mít možnost probrat je se zastupujícím vedoucím člověkem. A když situace náhodou eskaluje a je potřeba mé slovo, tento člověk mě může kontaktovat."

2) Zautomatizujte co nejvíc denních úkolů

Zakladatelka Formidable Forms Stephanie Wells vidí jako cestu k většímu odpočinku zautomatizování co největšího počtu vašich menších denních úkolů.

"Můžete si například dopředu nastavit automatické platby za účty, přednastavit si posty na sociální media nebo si zautomatizovat e-mail marketing. Pomůžete tím i vašim zaměstnancům, kteří se budou moci soustředit na důležitější věci."

3) Tým musí být připraven uspět i ve vaší nepřítomnosti

Odjet na dovolenou, aniž byste svému týmu poskytli potřebné dokumenty, instrukce, procesy, metriky a další nástroje, je pouze předurčuje k potenciálnímu selhání. COO a zakladatel společnosti Neighbor Colton Gardner vidí jako esenciální připravit týmu dokumenty pro všechny možné úkoly, kterým může čelit a poskytnout mu přístup ke všem potřebným datům.

"Váš tým nemůže znát informace, které jim neposkytnete. Ujistěte se, že každá osoba plně chápe, za co ve vaší nepřítomnosti zodpovídá."

4) Ponechejte jim trochu flexibility

Spoluzakladatel a prezident OptinMonster Thomas Griffin radí ponechat vašemu týmu trochu flexibility v tom, jakým způsobem budou plnit úkoly, které jim připadnou z vašich pracovních povinností.

"Můžete jim buď přesně vysvětlit, jak věci děláte vy a nabádat je, aby to dělali stejně, nebo jim pouze vyjmenujte, co je potřeba udělat a rozhodnutí, jakým způsobem se do toho pustí, necháte na nich. Je v tom určitá síla, když jim dáte příležitost rozhodnout se, jakým způsobem chtějí fungovat."

5) Stanovte si jasný komunikační plán

Než zakladatelka a CEO Lunya Ashley Merrill odjede na dovolenou, vyčistí si svůj e-mail, aby jí přeplněná schránka během cestování nenarušovala klid mysli. Poté svému týmu dá jasný plán komunikace pro období její nepřítomnosti.

"Uvědomím svůj tým, aby mi psali pouze v nouzi a přidávali mě do kopie pouze u esenciálních e-mailů, abych neměla přeplněnou schránku. Na dovolené mám pak zpravidla vyhrazeny dva časy denně, kdy maily kontroluji."

6) Dejte o dovolené vědět všem důležitým lidem

Příprava týmu na vaši dovolenou je samozřejmě klíčová, ale nezapomeňte o své nepřítomnosti informovat i další důležité osoby, jako jsou třeba externí akcionáři.

"Je určitě na místě informovat každého, kdo by vás mohl kontaktovat, jako jsou klienti či dodavatelé, že budete pryč," říká zakladatel a CEO ProTexting Kalin Kassabov. "Dáte jim tím možnost spojit se s vám buď před dovolenou, nebo až po ní. Zároveň budou vědět, koho v případě potřeby kontaktovat místo vás."

7) Vyzkoušejte si dovolenou nanečisto

CEO InCharged Jessica Gonzales radí vyzkoušet si ještě před odjezdem "dovolenou nanečisto", abyste se ujistili, že váš tým ví, jak si s věcmi poradit i bez vás.

"Podnikatelé se často nedokáží pustit kormidla, protože svůj byznys vystavěli okolo sebe, ne okolo jasně definovaných úkolů a procesů," říká Gonzales. "Jak vypadá vaše každodenní práce? Kdo další to ví? Jak je zaznamenávána? Může vás někdo jiný zaskočit? Pokud nemáte jasně nastavený system, je načase začít. Nejenže si budete moci dovolit odjet na dovolenou - vaše společnost se byznysově posune dál."

 

#osobnirozvoj 

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.