19.08.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 19.8.2019: Nové nejdražší auto na světě, vyléčená ebola a váš feedback

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno! V minulém týdnu se vám (aspoň dle statistik) velmi zalíbil text o Warrenu Buffettovi a rodičovské výchově k finanční gramotnosti. A dále povídání o tom, kolik každou hodinu vydělává nejmajetnější rodina na světě. Měli byste zájem o podrobnější texty zabývající se zacházením s penězi? Anebo o obsáhlejší a detailnější pohled na to, co stojí za nejbohatšími rody dnešního světa? Dejte nám vědět mailem, nebo do komentáře pod dnešní Ranní zprávy přímo na webu. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a velmi si ji vážíme. Mějte úspěšný vstup do nového letního týdne!

-----

Slova dne

„Recesi nevidím. Daří se nám dle mého úsudku zatraceně dobře. Přestaňme se bát optimismu“.

Vrchní ekonomický poradce prezidenta Trumpa #LarryKudlow má jasno - žádná recese na obzoru není a amerických konzumentů se obchodní válka s Čínou nijak nedotýká. Nebo to aspoň tvrdil během nedělního televizního interview. Kudlow má pro takovou rétoriku přirozeně pádný důvod - silná ekonomika je klíčem k tomu, aby #Trump mohl příští rok obhájit svůj prezidentský mandát. Stejný názor na věc má i Trumpův poradce pro mezinárodní obchod #PeterNavarro, který ze slabšího růstu viní především #FED, jež dle něj zvýšil úrokové sazby "příliš vysoko a příliš rychle".

-----

Čísla dne

6.500.000.000

Berlínské letiště #Brandenburg v hodnotě 9,4 miliardy eur zatím nikdy neodbavilo jediný let. Stavba nového hlavního letiště německé metropole započala již v roce 2006, ale dodnes odsud nevzlétlo ani sem nepřistálo jediné letadlo. Původně plánované otevření letiště v roce 2011 muselo být odloženo kvůli výrazným nedostatkům v požární ochraně celého komplexu. Od té doby se již otevření letiště, které má nahradit zastaralé berlínské letiště #Tegel, odložilo celkem 10x. Důvody zahrnují klasické příčiny: korupce, nekvalitně provedené stavební práce nebo špatnou organizaci celého projektu. Nepomohl ani bankrot aerolinek Air Berlin. Poslední posun počítá s otevřením v roce 2020, tedy o 9 let později a s prodražením projektu o astronomických 6,5 miliardy eur oproti původnímu plánu.

-----

Vítěz a poražený

NVIDIA +7.25 % (159.56 USD)

Technologická společnost #NVIDIA, jež se specializuje na výrobu high-end grafických karet a je jedním z průkopníků nejen v herním průmyslu, ale také v branží umělé inteligence, překonala v Q2 očekávání analytiků. Akcie v reakci vyskočily o více než 7 % a tržní hodnota se pomalu vrací ke 100 miliardám dolarů. Společnost investorům dokázala, že se jí opět daří poté, co loni zažila velký propad, když těžaři kryptoměn náhle hromadně přestali grafické karty nakupovat a výrobci tak zůstaly přeplněné sklady plné neprodaných výrobků.

Barclays-3.18 % (1.60 USD)

Britský bankovní dům #Barclays nezažívá nejlepší období. Kromě všeobecné bankovní krize společnost v minulém týdnu ukončila spolupráci s burzou kryptoměn #Coinbase a několik jejích bývalých vrcholných bankéřů čelí obvinění z podvodu, kterých se měli dopustit během finanční krize v dohodách uzavřených s Katarem. Akcie v reakci uzavřely týden nejníže od začátku roku.

-----

Burza

I přes páteční růst vykázaly všechny tři hlavní indexy Wall Street již třetí ztrátový týden v řadě. #S&P500, #Dow i #Nasdaq v pátek připsaly více než 1 %. Kromě posledního jmenovaného ovšem za druhý srpnový týden přes 1 % ztratily. Ztrátový týden zažily kromě bitcoinu i všechny nejobchodovanější kryptoměny.V zelených číslech týden naopak zakončil index #PX, který den co den po malých krůčcích rostl a nakonec si připsal týdenní polepšení o 1,25 %. Nahoru jej táhly zejména výborné hospodářské výsledky společnosti #Avast, jejíž tržní hodnota se pomalu a jistě blíží 100 miliardám korun.

-----

Bleskově

Stát mladým párům nabízí alternativu k hypotéce. Ministerstvo pro místní rozvoj nyní mladým manželským párům a rodičům do 36 let skrz Státní fond rozvoje bydlení nabízí až 2 miliony korun na stavbu či koupi domu a až 1,2 milionu pro pořízení bytu. Meziroční zájem o #hypotéky v Česku klesá. Mohou za to zejména rostoucí ceny bydlení, na které musí Češi šetřit téměř nejdéle v celé Evropě.

#BankofAmerica zvýšila pravděpodobnost, že v příštích 12 měsících dojde v USA k recesi, z 1:5 na 1:3. Ke změně analytiky banky donutily zejména ekonomické neshody s Čínou a také pokles úrokových sazeb společně s klesajícími výnosy dluhopisů, které v některých případech klesají k historickým minimům či k úrovním, na kterých byly naposledy při začátku poslední recese.

#Ebola již nadále není nevyléčitelná nemoc. Poslední klinické testy s pomocí experimentální léčby provedené v Demokratické republice Kongo na infikovaných pacientech přinesly vůbec poprvé dramatické zvýšení šance na přežití. Dosud se vědcům dařilo pouze efektivně před nákazou chránit, nové poznatky tak představují zásadní zvrat v boji s tímto virovým onemocněním.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky