05.08.2019 5 minut čtení

Stavební spoření nebo Otevřené podílové fondy?

Stavební spoření je v České republice stále velice populárním produktem. Je stále natolik výhodným nebo jsou otevřené podílové fondy zajímavější variantou pro zhodnocování prostředků?

 

Stavební spoření (dále SS) je hned po spořících a běžných účtech nejpopulárnějším produktem na odkládání peněžních prostředků a není se čemu divit. Stavební spoření má v České republice dlouhou historii, v níž se nikdy nestal žádný větší skandál a nikdo nikdy o peníze nepřišel. Jedná se tedy o ideální produkt pro konzervativní klienty, kterým stačí výnosnost sotva překračující inflaci s minimální možností ztráty vložených prostředků, a nevadí jim nízká likvidita.

Poplatky a omezení: poplatky se liší od společnosti, většinou se však dá počítat s 1 % z cílové částky jako "poplatek za uzavření smlouvy". Dále roční poplatek, nejčastěji 324 Kč. Klient dále nemá přístup k prostředkům po dobu 6 let, v případě, že si klient vybere fin. prostředky dříve než po 6 letech od uzavření smlouvy, bude platit poplatek v průměru okolo 1 % z cílové částky a přijde o veškerou státní podporu. Státní podpora je 10 % z roční vložené částky a maximálně 2 000 Kč.

Při nejefektivnějším spoření (vklad přesně 20 000 Kč ročně a nastavením cílové částky na co nejnižší možnou - tj. 20 000 * 6 (roky spoření) = 120 000 Kč) je maximální výnosnost SS okolo 3,4 % p. a. Když vezmeme v úvahu dnešní inflaci okolo   2,5  % p. a., nemožnost manipulace po dobu 6 let a nejistotu státní podpory (již několikrát byla v historii snížena) nejedná se ve většině případech, o zajímavý produkt. Výnosnost 3,4 % p. a. není v době 2% spořících účtů a podobně výnosných termínovaných vkladů efektivní varianta.

Otevřené podílové fondy (dále OPF) jsou na druhé straně mnohem složitější produkt, ale každý investor si vybere to co mu sedí a vyhovuje od konzervativních až po dynamické nebo dokonce spekulativní strategie. I když se riziko dá jistými způsoby investování a vytvořením portfolia z velké části omezit, nedá se nikdy zcela vyloučit. Konečná částka je tedy nejistá, dá se však očekávat její přibližná hodnota. Ve většině případech se však jedná o mnohem vyšší zhodnocení, než je tomu u SS.

OPF mají pouze poplatek na vstupu, avšak v průměrné výši okolo 2 - 3 % cílové částky. Daní se pouze výnos, který nebyl zainvestován déle, než 3 roky. Pokud by však prostředky nebyly zainvestovány dostatečnou dobu, daní se pouze při výběru nad 100 000 Kč ročně. Prostředky musí být podle zákona vyplaceny investorům do 2 týdnů, bez jakýchkoliv sankcí či poplatků. Jedná se tedy o velice likvidní investici. Očekávané zhodnocení se liší od druhu a délky investice. Například u akciového fondu se dá při investici na 10 let očekávat zhodnocení okolo 6 - 7 % p. a.

ZDE SE DOZVÍTE VÍCE O FINGOVÁNÍ OPF: https://warengo.com/stories/15669-zakladni-body-o-fungovani-podilovych-fondu

Na co se jaký produkt hodí více?

 

SS se hodí pouze pro silně konzervativní investory nebo pro případ zájmu o úvěr ze stavebního spoření. Kromě své spořící složky se dá SS také využít na pořízení účelového úvěru na bydlení. Pokud tedy hodláte něco stavět, kupovat či rekonstruovat, jedná se o ideální způsob, jak se na danou záležitost připravit a zajistit si tak fixní úrokovou sazbu. Maximální úroková sazba úvěru může být podle zákona pouze o 3 procentní body vyšší, než je kladný úrok vložených prostředků. Pokud jsou tedy naše prostředky maximálně úročeny 1,5 % p. a. je maximální úroková sazba řádného úvěru (ne překlenovacího) 4,5 % p. a. (obvykle se však pohybuje níže)

OPF je mnohem variabilnějším produktem, proto se dá říci, že je může využít takřka kdokoliv se zájmem o zhodnocení svých prostředků. To však pouze v případě konzultace s někým, kdo dané problematice rozumí. Dále je potřeba dodržovat určitá nepsaná pravidla, konkrétně:

1.       vybrání správného typu fondu na daný časový horizont

2.       dodržení časového horizontu

3.       při pravidelné investici dodržení měsíční úložky

4.       při jednorázové investici přečkání špatného období, než hodnota Vaší investice bude opět v zisku

V dnešní době, kdy ekonomika roste více než 10 let je častým dotazem, zda je dobré investovat. Odpovědí je ano, ale pouze za předpokladu, že máme správně vybrané fondy a způsob investování. Jednorázové investice jsou v dnešní době mnohem složitější. Doporučil bych investice do realitních fondů investujících do komerční nemovitostí, u kterých se v nadcházejících letech neočekává drastický propad spojený s potenciální krizí. U pravidelné investice na kratší dobu bych také volil raději realitní nebo jiné konzervativnější fondy. U  delšího časového horizontu se však dá investovat i do akciových, dluhopisových a smíšených fondů.

 

Závěr

Celkově se dá říci, že doba stavebního spoření je za námi, výnosnost je s nízkými úrokovými sazbami a již několikrát sníženou státní podporou velice nízká. OPF jsou při správném nastavení, které odpovídá představám klienta mnohem zajímavějším produktem.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Nedávno jsem to zrovna řešil se svým poradcem a došli jsme ke stejnému závěru (y)
  +2
 • S více body článku nesouhlasím. První věcí je, že se porovnávají jablka s hruškami. Jak stavební spoření, tak investiční produkty mají v určitých případech smysl. A nejde jednoznačně říct co je dobře a co je špatně. Další věcí, která mě poměrně zarazila, je tvrzení, že OPF nemají žádné další poplatky. To není pravda. Každé OPF má průběžnou nákladovost TER, která se skládá z management fee (odměna správci), trail fee (odměna distribuční síti) a ostatní náklady fondu. Zpravidla se tyto náklady v pohybují okolo 1,5% až 3%. Ještě si dovolím poznámku ke vstupnímu poplatku. Na trhu se velmi rozšířil nešvar, kde se vstupní poplatek u pravidelných investic předplácí na desítky let dopředu. Tak pozor na to :)
  0
  • Zdravím Michale ... Já tady porovnával dvě formy jak lze zhodnocovat svůj kapitál při pravidelném spoření/investování a tedy si nemyslím, že bych porovnával jablka s hruškami, i přesto, že jedno je spoření a druhé je investice. Ano, této nepřesnosti si jsem vědom, ale nebylo to takto myšleno záměrně. Máte pravdu, že v rámci fondů jsou ještě průběžné náklady, já to myslel, že už klient neplatí žádný poplatek za dřívější ukončení smlouvy, vybrání části či všech prostředků, atd... To je pravda, že se poplatek předplácí na desítky let dopředu, taktéž se s tím setkávám u klientů a připojuji se k Vašemu upozornění na tento nešvar. Díky moc za upozornění na nepřesnosti ... :)
   0
 • Tak to mě těší, že máte poradce, který řeší Vaše finance ve Váš prospěch ...
  0