Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
12.02.2019 3 minuty čtení

Řekněte Sears, vyletí Lampert.

Jeden z nejstarších retail obchodů, který vznikl už v roce 1893 zažil lecos, ale tento moment můžeme přirovnat k záchraně života transplantací srdce. Bankrotující firmu přebírá její ex-ceo Eddie Lampert.

Sears Holding Company vznikl spojením obchodních řetězců K-mart a retail obchodů Sears. Z původního malého hodinářství Richarda Warrena Searse se stal po více jak sto letech koglomerát útočící na hmatatelný americký sen. V dobách největší slávy nesl název Sears Tower i největší stavbu ve státech, přesněji v Chicagu (dnes Wells Fargo Tower). 

V posledních letech zažívala společnost spíše příběh z American psycho story. American dream se vzdaloval jako světelné roky a společnost podala i návrh na ochranu před věřiteli. Bankrot čekal na společnost jako zubatá u pokladen. 

Jenže tu vyskočil Eddie Lampert se svou nabídkou 4,5 miliardy dolarů za okamžitý odkup společnosti včetně majetku. A majetku v portfoliu holdingu je vskutku požehnaně. Obchodní centra, retail parky či samostatné obchody ve více jak 3,500 lokalitách v USA. 250,000 pracovních míst. Navíc Lampert je i důležitým akcionářem společnosti, ale jeho nabídka nepřesvědčila. Zdálo se, že je lepší majetek zlikvidovat, drobně vyplatit ztráty věřitelům, utřít slzičku a vydat se novou cestou za duhou. Eddie má očividně ale tvrdší oříšek na krku, proto vytáhl novou protinabídku za 5,2 miliard dolarů. Touchdown, potvrzeno. 

A dál? 

Eddie má velkolepé plány, které ale asi obyčejné lidi dost naštve (hovorově bych řekl asi o dost tvrdší termín). Přežije jen 45.000 pracovních pozic, nechá se otevřených asi 223 obchodů Sears a 202 K-martů. Zbylý majetek se rozprodá či pronajme, umoří se dluhy holdingu a žačne se lépe investovat. Nejspíš i Eddie vyhledá i nového CEO a nechal se citovat, že by Sears měl v budoucnu konkurovat Amazonu. Jak růžové že? Zpět ale nohami na zem, alespoň jednou. Bude se muset vyřešit problém u 200.000 propuštěných zaměstnanců, co budou Eddieho chtít pokousat jak zombies z Walking Dead a věřte mi, že je to fakt hodně lidí a problém se objeví i na půdě senátu. Možná ho bude řešit i ten blonďatý pán, pokud nebude mít lepší věci na práci. Třeba jako stavět zeď. 

Moje obchodní pozice je nákup akcií za 1.04 dolarů/kus. Nakoupil jsem po nabídnutí nové nabídky od Eddieho. Jsou i tací střelci, co nakoupili už za 50 centů/kus. To už je na můj styl těžkej gembl, ale zaslouží asi bobříka odvahy v doprovodu písně od 50 centa - Hustler's Ambition. 

K dnešnímu dni (tedy 12.2. v 7:15pm) je cena 1.90 dolarů/kus. Pro mne tedy něco nad 80% zhodnocení za pár dní. Obchoduji na eToru, níže posílám odkaz, kde mne můžete i kopírovat. Dále držim akcie Amazon, Delta Airlines, Dropbox a Sony. 

Grandberg eToro

informace čerpány z The Wall Street Journal, USA Today a CNBC. 

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
 • Mě tak napadá, dopadlo už nějak to vyšetřování? Mám pocit, že tam bylo podezření na dost nekalé praktiky právě ze strany Lamberta a on si jako podmínku záchrany dával to, že vyšetřování skončí :))

  0
  • wow, tak o tom vubec nevim smile Zkusim to nekde vyhledat, ale ono obecne se o tom pomalu nikde nepíše. Ja než jsem otevřel pozice tak mi s hodnotou majetku pomahala tetička wikipedie, což fakt nabídne hrubej odhad, natož nějakej skandal ohledně praktik.

   0
  • ale diky za podnět slight_smile

   0
  • No tak ono celkově, když se z hlavního akcionáře a CEO stane postupně nenápadně největší věřitel, kterej navíc rozprodá nemalou část majetku firmám na sebe napojeným, tak to vždycky vzbudí trochu podezření smile Vím, že tam nějaké vyšetřování běželo, ale od zamítnutí té první nabídky jsem to nesledoval

   0