3 minuty čtení

Žaludeční vředy - příznaky

Žaludeční vředy

Jak o sobě dávají vědět žaludeční vředy?

 

Žaludeční vředy nejsou kdovíjak příjemná záležitost, ba spíše naopak. Často nazývané peptické vředy totiž dokážou pěkně znepříjemnit život. Žaludeční se jmenují z toho důvodu, že nejčastěji vznikají ve sliznici žaludku, objevit se ale mohou i v tenkém střevě nebo v jícnu.

Žaludeční vředy bolí. Hodně!

Kdo někdy měl tu čest mít ve svém těle žaludeční vředy, ten by nám jistě potvrdil, že je to opravdu bolestivá záležitost. Vznikají tehdy, kdy se poškodí nebo zmenší silná vrstva hlenu chránícího náš žaludek před trávicími šťávami. Pakliže se vrstva hlenu sníží, trávicí kyseliny si “ukusují” z tkáně sliznice žaludku.

Mezi nejčastější příčiny vzniku podle odborníků patří nerovnováha mezi trávicí tekutinou v žaludku a trávicí tekutinou v dvanáctníku. Další příčinou může být infekce způsobená bakteriemi Helicobacter pylori. Zmínit můžeme i překyselení žaludku.

Jak se žaludeční vředy projevují?

U žaludečních vředů je velmi důležité. aby byly odhaleny včas. Pakliže se totiž nezačnou léčit, může trávicí kyselina začít ničit i stěny žaludku, což by mohlo následně způsobit jeho perforaci a následné krvácení.

Mezi nejčastější projevy žaludečních vředů patří:

  • pálení žáhy
  • nadýmání
  • nevolnost
  • bolest v žaludku

Pálení žáhy

Pálení žáhy může a nemusí být projevem žaludečních vředů, může se jednat o příznak refluxní choroby jícnu, nicméně vždy může naznačovat, že něco není v pořádku.

Nadýmání

Nadýmání patří k počátečním projevům žaludečních vředů, je často doprovázeno bolestmi břicha nebo nepříjemným pocitem plnosti. Objevit se může i silné nucení na říhání.

Nevolnost

I nevolnost patří k příznakům celé řady jiných zdravotních obtíží, mezi které ale můžeme zařadit i žaludeční vředy. Projevovat se může náhle i opakovaně, může trvat krátce i přetrvávat delší dobu.

Bolest v žaludku

Příznak, který rozhodně není na místě podceňovat nebo zlehčovat, je bolest v oblasti žaludku. Objevovat se může kdekoli od hrudního koše až po břicho, někdo ji popisuje jako tupou, jiný zase jako bolavou, další ji popisuje jako nepříjemné pálení.

 

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.