4 minuty čtení

Kniha život s reMarkable a chytré poznámky

Volné pokračování o tom, jak používám e-ink tablet reMarkable pro psaní chytrých poznámek metodou Zettelkasten, tak jak popisuje kniha od Jan Melvil Publishing - Jak si dělat chytré poznámky.

Kniha život s reMarkable a chytré poznámky

Platí stále tvrzení, že život s e-ink tabletem reMarkable mě stále baví? Ano, je to takové ano na 3. Psal jsem, že anotace a psaní poznámek mě prostě na tomto kusu „papírovém křemíků“ nadchlo. A teď přátelé jedna kontrolní otázka. Myslíte si, že můj pocit změnil, po přečtení knihy od vydavatelství #melvil Jak si dělat chytré poznámky? Nezměnil, ale trochu jsem si poupravil svoje workflow. „A vo tom to je“…

Jak si dělat chytré poznámky s reMarkable

Pokud píšete odborné články, publikace, nebo pracujete s informacemi, uvedená publikace by vás neměla minout, pokud už jste jí kdysi nečetli v originále. Na rovinu, zatím nedokáži říci, co ze systému použiji a dlouhodobě zavedu do svých návyků. 

Anotace, Rychlé poznámky, projekty…

Vycházím ze své zkušenosti, že čím je systém jednodušší tím lépe. Nestaňte se stát otroky systému, činnost vás musí bavit a hlavně, musíte vidět růst dobré ovoce svého úsilí. 

Veškeré anotace (bibliografické poznámky), rychlé poznámky (letmé poznámky) zpracovávám pomocí reMarkable následujícím způsobem. 

  1. V případě anotace si vyznačím, co mě v textu zaujalo a následně celou stránku odešlu z reMarkable na svůj e-mail (na e-mail je zaslaná PDF příloha stránky).

2. Zde nastupuje robot, kterého jsem přesvědčil k tomu, aby mě donekonečna PDF přílohy ukládal na Google disk. Robot umí vytvářet složky dle aktuálního roků, měsíce. Dále ukládá anotovaná PDF do složky na Google disku „_Inbox“. Proč? Tuto složku následně procházím (kdy mě to baví a mám na to patřičnou náladu), a k uvedeným anotacím si píši svůj vlastní výklad. Následně připojuji i odkaz na původní PDF. Po zpracování PDF přemisťuji do aktuální složky daného měsíce. 

Princip tvorby bibliografických poznámek popisuje kniha Jak si dělat rychlé poznámky a je to jedna z částí metodiky Zettelkasten. (Což si můžete představit jako takovou osobní kartotéku myšlenek, nápadů…)

Poznámka k uvedenému procesu:

  • Pokud nepřesvědčíte robota, tak tyto kroky budou plně ve vaší režii.
  • K metodě Zettelkasten najdete spoustu zdrojů, doporučuji například zdroje od Elišky Šestákové.
  • Existuje přehršel aplikací pro správu poznámek metodou Zettelkasten. Osobně jsem jich testoval více, ve finále mě nejvíce oslovily Workflowy (jednoduché, přímočaré, mající nativní aplikace), Dynalist (o něco propracovanější Workflowy, navíc umí pravidelné zálohy) a ikonu Roam Research (byl jsem hodně skeptický, ale Roam návykově vede, škoda jen netradičního Markdown zápisu).
  • I když aplikace mají možnost exportu a backupu, tak osobně mě možnosti neuspokojují. Možná jsem moc skeptický. Ale pokud uvažujete koncepčně o systému pro dlouhodobé pořizování dat, evidenci poznámek tak... Zkuste si data přenést z jedné aplikace do druhé. Například z Workflowy data můžete importovat do Dynalistu. Fajn, ale podívali jste se následně na strukturu odkazů? To opravdu předělávat nechcete….

3. Ukázka, jak vypadá definice letmé poznámky v systému pro evidenci poznámek. Všimněte si odkazu na původní anotaci z knihy.

Odkaz otevře anotované PDF na Google disku. Byť je e-ink tablet reMarkable černobílý, anotace jsou barevné (žluté, zelené, růžové), nově lze používat barevné inkousty pera (červené, modré, černé, šedé a bílé).

4. Obdobným způsobem zpracovávám veškeré poznámky, které si na #reMarkable tabletu tvořím. Google disk mě umožňuje PDF texty jednoduše prohledávat. 

5. V Zettelkasten pak poznámky a myšlenky zpracovávám, rozvíjím, propojuji. Nově jsem migroval do systému znalostní bázi, kterou jsem si udržoval v Google Sites a musím říci, že minimálně toto je krok směrem k efektivitě.

reMArkable a Zettelkasten

Popravdě jedno nebo druhé můžete využívat zcela nezávisle. Pokud však máte obdobný setu, tak oba dva světy není problém propojit a využívat plně k vaší spokojenosti.

A trochu toho marketingu na závěr

Budu rád, když se i vy podělíte o své postřehy, nápady nebo potřeby. Já vám za ně určitě poděkuji.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.